Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów.
Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc.
Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zwiedzanie Wartowni nr 1 na Westerplatte

Atrakcja dodana przez:

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (Ratusz Głównego Miasta)

Region: Pomorze
Miejsce świadczenia:
ul. Długa 46/47
80-831 Gdańsk
Kontakt:
Telefon: 58 767 91 00
Fax: 58 767 91 02
E-mail :
www: http://www.mhmg.gda.pl/westerplatte.htm

Kategorie:
Widok

Opis atrakcji:


W czasie całego okresu walk o Westerplatte, Wartownia Nr 1 była kluczowym punktem polskiej obrony. Ogień prowadzony ze schronu w piwnicy i z okien w części naziemnej, uniemożliwiał Niemcom przedostanie się od strony nasady półwyspu czy kanału portowego do centralnej jego części. Bryła budynku, choć rażona odłamkami pocisków i kulami cekaemów pozostała nieuszkodzona. Dowódcą załogi tego bohaterskiego punktu polskiej obrony był plutonowy Piotr Buder. Z około 15-to osobowej obsady, polegli w walkach Zygmunt Zięba i Jan Czywil.

Z dawnych obiektów polskiej placówki na Westerplatte, do dziś zachowała się tylko Wartownia Nr 1, budynek dawnej elektrowni – dziś na terenie zajętym przez wojsko, oraz ruiny budynku koszar. W 1967 roku w celu uratowania przed rozbiórką Wartowni Nr 1, przesunięto ją w czasie skomplikowanej operacji technicznej na dzisiejsze jej miejsce. Stała bowiem na terenie nabrzeża portowego – dziś bazy promowej.

W czerwcu 1974 w jej wnętrzu powstała Izba Pamięci zorganizowana przez koło ZboWiD w Nowym Porcie. W 1980 przekształcona została ona w istniejący do dziś Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Przez wiele lat opiekunami ekspozycji w Wartowni, byli dawni obrońcy Westerplatte z 1939 – Franciszek Bartoszak, Bernard Rygielski, Wiktor Ciereszko i Julian Dworakowski.

 

  Informacje turystyczne

Wartownię Nr 1 będącą Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska można zwiedzać codziennie od 1 maja do 30 września każdego roku, w godzinach od 9.00 do 16.00. W szczycie sezonu turystycznego czas jej otwarcia jest przedłużony w zależności od potrzeb. Za wstęp do Wartowni pobierana jest symboliczna opłata, bilety ulgowe przysługują młodzieży szkolnej, studenckiej, rencistom i emerytom. Bilety wstępu sprzedaje kasa w kiosku przed Wartownią. Dyżur przy ekspozycji pełnią pracownicy Muzeum, prowadzący także sprzedaż wydawnictw i pocztówek dotyczących Westerplatte.


Informacji o czasie i godzinach otwarcia ekspozycji dla zwiedzających udziela dyrekcja MHMG, Gdańsk ul. Długa 47, tel. 7679162. Teren Miejsca Pamięci Narodowej Westerplatte jest dostępny dla odwiedzających bezpłatnie, przez okres całego roku. Dojazd do niego zapewnia autobus miejskiej komunikacji nr 106 kursujący codziennie przez okres całego roku. Odjeżdża z przystanku przy Dworcu Głównym PKP. W okresie sezonu turystycznego z przystani przy Zielonej Bramie odpływają na Westerplatte statki żeglugi przybrzeżnej zatrzymujące się przy nabrzeżu u nasady półwyspu. Dla zmotoryzowanych polecamy trasę: ul. Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Okopowa, Podwale Przedmiejskie, Ułańska, Siennicka, Lenartowicza, mjr H. Sucharskiego. Przy wjeździe na teren Westerplatte znajdują się parkingi, w tym strzeżone. W kioskach i punktach gastronomicznych można nabyć wydawnictwa, pocztówki, napoje i dania barowe.


Poleć atrakcje:
Napisz komentarz na Facebooku: