Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów.
Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc.
Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Aeris Futuro i Urząd Miasta Krakowa dbają o środowisko


20.09.2010

Swoje drzewa na polu golfowym w Ochmanowie posadzili wczoraj przedstawiciele firm z całej Polski. Działanie miało na celu neutralizację nieuniknionych emisji towarzyszących organizacji eventu. To przykład dobrej praktyki – wzoru do naśladowania. O tym, jak organizować Zielone Wydarzenia mówili eksperci Fundacji Aeris Futuro. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Krakowa.

 


17 września 2010 w Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie koło Krakowa odbyło się eko-spotkanie „Sukces to Twoje naturalne środowisko! – Wdrażanie standardu Zielonych Wydarzeń w Twoim miejscu pracy” połączone z kursem golfa. Uczestnicy spotkania otrzymali porcję wiedzy na temat idei green events w praktyce. Opowiadali o swoich doświadczeniach na temat prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju we własnych firmach. Spróbowali swoich sił w grze w golfa.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji z całej Polski. Zainteresowane tematem były różne branże: agencje eventowe i interaktywne, sektor FMCG, bankowość, hotelarstwo i turystyka, samorząd lokalny, a nawet uczelnie wyższe.

 

- Zaangażowanie pracowników firm ze środkowej i północnej Polski jest najlepszym dowodem na to, że tematyka organizacji Zielonych Wydarzeń to wciąż zagadnienie nowatorskie na naszym rynku. Celem kampanii promocyjno-edukacyjnej, którą prowadzimy, jest propagowanie idei i wiedzy na ten temat – mówi Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro, która wystąpiła z wykładem inauguracyjnym. Uczestnicy dowiedzieli się, że Zielone Wydarzenie (ang. green event) to takie, które na każdym etapie przygotowań i realizacji zapewnia działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędność energii i materiałów. Krok dalej, czyli offset, to efekt zeroemisyjności wydarzenia (ang. carbon neutral event) – rekompensata nieuniknionych emisji poprzez wsparcie projektów ograniczających emisję oraz na rzecz rozwoju lokalnego. Offset to, miedzy innymi, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i wspomniane sadzenie drzew.

Drugim instytucjonalnym partnerem merytorycznym warsztatów była Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, której przedstawiciel, Łukasz Polakowski, omówił procedury dotyczące polskiego standardu Zielonych Wydarzeń i dobre praktyki od kontekstu międzynarodowego do lokalnego.

Interesującym punktem spotkania był także panel dyskusyjny, podczas którego biznesmeni, pod kierunkiem eko-konsultantów Fundacji Aeris Futuro, dyskutowali „Jak osiągnąć sukces w zgodzie z zasadą 3P (people, profit, planet)”. - Dzielili się swoimi doświadczeniami na temat ekologicznych projektów w swoich firmach. Prezentowali swoje ekologiczne produkty. Część warsztatowa spotkania była jego mocnym punktem – mówi Joanna Janek, Manager Projektu Zielone Wydarzenia – Byłam zaskoczona poziomem wiedzy uczestników. Biznes nie zapomina o ekologii, a wiedza na temat standardu zielonych wydarzeń i trendu eko-biura rozszerza obszar działań możliwych do zastosowania przez każdego. Szczególnie emocjonującym punktem programu okazało się sadzenie drzew. Jak się okazało, niektórzy spośród uczestników dopiero w Ochmanowie mieli okazję pierwszy raz w życiu posadzić drzewo. Anna Horowska, która często sadzi drzewa w swoim ogrodzie, nazwała swoje drzewko Alien. Tak brzmi nazwa firmy, którą prowadzi w miejscowości Luboń. Przywiązuje dużą wagę do ekologii – w życiu prywatnym i zawodowym. Natomiast para małżeńska: Izabela Mayer z firmy Ecomateria oraz Rafał Mayer z firmy Feelgood prowadzą odrębne działalności gospodarcze – ale każdą z proekologicznym nastawieniem. Oboje podkreślają, że nasza ekologiczna postawa jest ważna dla przyszłych pokoleń, a każde, nawet najmniejsze działanie, które podejmujemy, ma znaczenie globalne.

 

- Myślę, że wiele osób segregowałoby w domu śmieci, ale nie ma na rynku przeznaczonych do tego koszy. Zajmujące się tym firmy nie wiedzą, jak się do tego zabrać w praktyce, co w efekcie przekłada się na nikłą popularność segregowania śmieci. Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni – mówi Izabela Mayer.


- Swoimi osiągnięciami uczestnicy będą mogli pochwalić się 1 października podczas Dnia Eko-biura. Wystarczy naprawdę niewiele, żeby być „eko” w biurze – przekonuje Anna Dymarczyk, koordynator projektów w Fundacji Aeris Futuro - dwustronne drukowanie, wyłączanie funkcji stand-by, wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie jest to konieczne. Każda firma może o tym opowiedzieć w Konkursie Eko-biura. Nagrodzony zespół zaproszony zostanie na eko-wyjazd integracyjny. Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane poprzez stronę internetową www.aeris.eko.org.pl do dnia 10 października 2010. Udokumentowane akcje zostaną zaprezentowane na Targach Dobrych Praktyk CSR w Warszawie 20 października. Wtedy też wręczona zostanie główna nagroda!


Kampania merytorycznie nawiązuje do British Standard BS 8901 – międzynarodowej normy określającej zarządzanie eventami w sposób środowiskowo zrównoważony. Zostanie ona wkrótce wprowadzona na polskim rynku. Standard ten dotyczy klientów, organizatorów oraz wszelkich poddostawców usług związanych z eventem. Realizacja projektu według normy BS 8901 gwarantuje korzyści wizerunkowe i finansowe. Dzięki wprowadzeniu najnowszych standardów firma zwiększa swoją wiarygodność oraz zainteresowanie ofertą. Propozycje realizacji projektów według BS 8901 na polski rynek mają niebawem wprowadzić duże firmy z obszaru event.  Wszystkie podmioty, które już dzisiaj działają zgodnie z ekologicznymi standardami, zapraszamy do promocji w Zielonym Katalogu on-line oraz w Zielonym Poradniku dobrych praktyk. Te i więcej informacji na ten temat znajduje się na portalu kampanii www.zielonewydarzenia.pl.

Kampania edukacyjno-promocyjna dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia” jest wspierana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także z budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz Ministerstwo Środowiska.
 

 

źródło: www.aeris.eko.org.pl (PR)

Poleć artykuł:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Najnowsze oferty specjalne

Co nowego?

Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne; W budowie Ośrodki konferencyjne Centra kongresowe i targowe Ośrodki konferencyjne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne