Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów.
Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc.
Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Ekologiczny to za mało. Odpowiedzialność społeczna w hotelach


18.08.2010

Hotele coraz częściej udzielają się społecznie. Pomoc potrzebującym, troska o środowisko naturalne -  to tylko niektóre z dzialań, jakich podejmują się obecnie firmy hotelarskie.
 

 

 

Przykładem zza oceanu może być Courtyard by Marriott, który postanowił zadbać o zdrowie swoich gości proponując im odpowiedzialną dietę. O naturę troszczy się Ritz-Carlton, który we współpracy z frimą Prima, podjął się produkcji butelek przyjaznych środowisku.

W Polsce idealnym przykładem hotelu, wdrażającego projekty odpowiedzialnie społecznie jest Radisson Blu Kraków. Na pytania dotyczące działań CSR w tym pięciogwiazdkowym obiekcie odpowiada Iwona Furtek, PR & Marketing Coordinator, Radisson Blu Kraków.

 

W jakie akcje są Państwo obecnie zaangażowani?


Z pełnym zaangażowaniem podchodzimy do inicjatyw społecznej odpowiedzialności biznesu. Aktualnie realizujemy je na wielu płaszczyznach: angażujemy się w działania proekologiczne, prospołeczne, a także te skierowane na dobro naszych pracowników i gości. Nie faworyzujemy żadnych z tych działań i o żadnych nie zapominamy.
Działając na rzecz rozwoju lokalnego wspieramy tutejszy biznes. Ciągle zwiększamy zamówienia w firmach działających na miejscowym rynku. Obecnie aż 80% naszych dostawców żywności to firmy z regionu.


Chronimy środowisko naturalne prowadząc rygorystyczną segregację odpadów i szczegółową kontrolę zużywanych materiałów. Zmniejszamy też zużycie energii poprzez montowanie wyłącznie świetlówek energooszczędnych i używanie kart magnetycznych uruchamiających prąd w pokojach. System BMS optymalizuje zużycie energii potrzebnej w hotelu na ogrzewanie, czy klimatyzację. Planujemy montaż kolektorów słonecznych oraz wyposażenie pokoi w czujniki wyłączające klimatyzację w momencie otwarcia okna.
To tylko niektóre przykłady działań na rzecz środowiska – tak naprawdę jest ich znacznie więcej – jak na przykład nasze „Zielone Konferencje”, działanie zgodnie z ideą “Reverse Carbon Offset”, czy akcja „Car free Mondays”.


Koncepcję Społecznej Odpowiedzialności Biznesu łączymy z koncepcją stwarzania gościom przytulnej, domowej atmosfery. Wiemy, że w naszej branży bycie hotelem “odpowiedzialnym” to też gwarancja troskliwej opieki i tworzenie atmosfery, w której goście mogą odpocząć i poczuć się jak w domu. W tym celu oferujemy im też cały pakiet usług – jak koncept Baby Blu dla dzieci, oferta Pillow Menu, bezpłatny dostęp do internetu na terenie całego hotelu i inne.

Skąd pomysł na pomoc dzieciom?


Zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci to nasza przyszłość i nigdy nie zapominamy o tych, które potrzebują pomocy. W ciągu ostatnich lat, co roku organizujemy aukcje charytatywne na rzecz domu dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie. Każdego roku sprzedajemy więcej obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki. W 2009 zebraliśmy w ten sposób ponad 20 000 PLN, które przekazaliśmy na rzecz dzieci. Na ten cel aktualnie organizujemy także sprzedaż cegiełek w postaci bransoletek – udało nam się sprzedać ich już całkiem sporo. Regualrnie zbieramy żywność, wspieramy zajęcia hipoterapii i przekazujemy pomoc materialną organizacjom charytatywnym.


W 2010 roku bierzemy udział w międzynarodowym programie “IMEX Challenge”, którego inicjatorem są Targi IMEX we Frankfurcie oraz Convention Bureau of Poland. Właśnie przygotowujemy się do dużej akcji organizowanej w jego ramach – tu także działamy na rzecz jednego z polskich domów dziecka.
 
Czy działania CSR pomagają w zwiększeniu popularności hotelu i zdobyciu zaufania klientów?

Hasło „CSR” przestaje być abstrakcją i staje się częścią hotelarskiej rzeczywistości. Mamy bardzo wielu klientów, którzy zwracają uwagę na tego typu działania. W pewnym sensie właśnie te wymagania otwierają nam oczy i poszerzają horyzonty w prowadzeniu biznesu. Jednak nie jest to dla nas presją ale ogromną satysfakcją z tego, że możemy zrobić coś dobrego dla naszego środowiska i społeczeństwa w którym działamy – cieszymy się że możemy być pomocni tam gdzie pomoc jest potrzebna.
O tym, że nasi klienci interesują się podobnymi akcjami świadczy zorganizowana przez nas impreza Blu Loves Green. Wzięło w niej udział około 300 osób – głównie naszych największych klientów biznesowych. Była to dla nich wyjątkowa lekcja ekologii, która spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami.

Czy planują Państwo porozumieć się z hotelami Radisson Blu z innych miast w Polsce i przygotować wspólną akcję ogólnopolską?


Każdy wrzesień jest u nas miesiącem akcji pro-społecznych i pomocowych. Najczęściej to właśnie wtedy, w ramach sieciowego konceptu Responsible Business, razem z innymi hotelami Radisson Blu prowadzimy wspólne działania. Tak też zaplanowaliśmy w tym roku. Do naszych działań bardzo często włączamy naszych partnerów i gości hotelowych, którzy przybywają do nas z całego świata. Jest to dowodem na tego, że turystyka także może przyczynić się do lokalnych akcji charytatywnych.

Co w zanadrzu ma Hotel Radisson Blu Kraków? Czym nas Państwo zaskoczą w najbliższej przyszłości?

Nie możemy zdradzić szczegółów ale w przyszłości chcielibyśmy do działań ekologicznych i pro-społecznych jeszcze bardziej angażować naszych gości biznesowych. Na bardziej konkretne informacje czytelnicy muszą jeszcze poczekać.


Rozmawiała Paulina Król
 

Poleć artykuł:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Najnowsze oferty specjalne

Co nowego?

Ośrodki konferencyjne; Ośrodki szkoleniowe; Restauracje Hotele konferencyjne Alternatywne Hotele konferencyjne; W budowie Ośrodki konferencyjne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne