Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów.
Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc.
Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Fundacja Aeris Futuro relacja z konferencji Czy zrównoważone wydarzenia są szansą konkurencyjności regionów?

konferencja fundacja aeris futuro

03.12.2010

Kultura, sport, biznes, nauka - zielone czy nie? Standard zielonych wydarzeń jako innowacyjny kierunek przemysłu spotkań był przedmiotem międzynarodowej konferencji „Zrównoważone wydarzenia szansą konkurencyjności regionów”, która odbyła się 3 grudnia 2010 w Krakowie.

 

Uczestnicy zapoznali się ze światowymi i polskimi trendami w tej dziedzinie. Konferencja stanowiła podsumowanie kampanii edukacyjno-promocyjnej dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia”. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Aeris Futuro we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o szansach i barierach dla organizacji spotkań w zielonym standardzie. Mistrzostwa UEFA EURO 2012™, Festiwal Woodstock, Targi Dobrych Praktyk CSR – to przykłady zrównoważonych wydarzeń, o których była mowa podczas konferencji „Zrównoważone wydarzenia szansą konkurencyjności regionów”. Standard Zielonych Wydarzeń to temat w Polsce uważany wciąż za nowatorski i odważny, natomiast coraz bardziej popularny na świecie: zrównoważone zarządzanie organizacją igrzysk, festiwali, konferencji i wszelkiego typu spotkań jako sposób na wdrażanie międzysektorowej współpracy partnerskiej. Korzyści ze zrównoważonego rozwoju są ogromne: zadowolenie mieszkańców z życia w czystym i bezpiecznym otoczeniu, szeroka gama atrakcji turystycznych i kulturalnych, wysoki poziom i duży potencjał rozwoju innowacyjnej gospodarki. Organizatorom konferencji zależało przede wszystkim na uświadomieniu, że żadna organizacja, urząd, przedsiębiorstwo czy instytucja naukowa nie może działać w oderwaniu od innych - razem budują konkurencyjność regionu, między innymi poprzez organizowanie zielonych wydarzeń. Aktywność i zaangażowanie uczestników konferencji pozwoliło zamiar ten w pełni zrealizować.

Wydarzenie możemy nazwać zielonym, kiedy na każdym etapie przygotowań i realizacji jego organizatorzy zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędność energii i materiałów – wyjaśnia Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro - Idea zielonego wydarzenia (ang. sustainable event), powoli przyjmowana przez polskie instytucje, firmy i przedsiębiorstwa, jest świadectwem podjęcia przez nie istotnych działań na rzecz ograniczania wpływu na środowisko naturalne i budowania zrównoważonego rozwoju –  dodaje. Zielonym wydarzeniem będą już nadchodzące londyńskie Igrzyska Olimpijskie. Pierwszym polskim zielonym wydarzeniem zorganizowanym na tak wielką skalę będzie polska prezydencja w Unii Europejskiej, połączona z propagowaniem idei katalogu zielonych zasad i zielonych zamówień publicznych (więcej na stronie http://www.prezydencjaue.gov.pl).

Czy Mistrzostwa UEFA EURO 2012™ będą odpowiedzialne ekologicznie i społecznie? Jak zapewnić dobry klimat dla Mistrzostw UEFA EURO 2012™? Z jakimi konsekwencjami wiąże się organizacja EURO dla Polski? Był to kluczowy temat w aspekcie organizacji zrównoważonych wydarzeń na konferencji Fundacji Aeris Futuro i Urzędu Miasta Krakowa. Jak wynika z dyskusji najistotniejszymi instrumentami promocji ekologii wśród podmiotów komercyjnych jest EMAS oraz Ekoetykieta. Pierwszy z nich to najbardziej wiarygodny system (audyt), dokumentujący prośrodowiskowe nastawienie danego podmiotu. Będą one również wdrażane dla przygotowywanych stadionów na Euro 2012, ponieważ polsko-ukraińskie mistrzostwa mają być najbardziej „zielonymi” do tej pory. Organizatorzy skupią się na zagadnieniach obejmujących zielony transport, zarządzanie odpadami i ochronę klimatu. Na czas Euro 2012 ma zostać wprowadzony Polish pass. Planowane są również bezpośrednie działania na rzecz ochrony klimatu, a mianowicie OFFSET śladu klimatycznego, który powstanie w wyniku organizacji i przeprowadzenia Euro 2012.

Konferencja zorganizowana została pod patronatem honorowym Wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. Jej uroczystego otwarcia dokonał Prof. Wiesław Starowicz Z-ca Prezydenta ds. Infrastruktury Miasta wspólnie z Joanną Mieszkowicz Prezes Fundacji Aeris Futuro. Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Kadra kierownicza czołowych polskich firm zaprezentowała dobre praktyki w dziedzinie zielonych eventów, zielonego sponsoringu, edukacji ekologicznej pracowników i klientów, kampanii i ‘eventów’ w sieci, innowacyjnych rozwiązań w przemyśle spotkań. Konferencję zorganizowano w standardzie zielonego wydarzenia.

Część oficjalna i związana z wystąpieniami zaproszonych gości nie wyczerpała bogatego programu konferencji. Zróżnicowaną ofertę miały także targi usług i produktów dla zielonych wydarzeń, towarzyszące konferencji. Fundacja All for Planet zaprezentowała między innymi rowery generujące energię elektryczną, których użytkownicy mogą z ich pomocą naładować komórkę lub… przyrządzić koktajl owocowy, bębny z Przystanku Woodstock, na których został pobity Rekord Guinessa w kategorii: największa orkiestra grająca na instrumentach pochodzących z recyklingu, oraz takie ekologiczne gadżety, jak śpiwór wykonany z butelek zebranych podczas Przystanku Woodstock czy torby szyte z bannerów reklamowych. Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć z bliska e-pojazdy, o których była mowa w trakcie spotkania, czekała na nich także wystawa biżuterii z art-recyklingu oraz inspirująca wystawa fotografii prezentujących art-recyklingową sztukę użytkową. Niedowiarków przekonały takie gadżety, jak patera na owoce wykonana z kineskopu telewizora.

Konferencji i kampanii Zielone Wydarzenia towarzyszyło wydanie poradnika dla organizatorów zielonych wydarzeń, którego pierwsze egzemplarze otrzymali właśnie uczestnicy konferencji. Znajdą w nim niezbędne know-how, jak skutecznie wdrażać zielony standard i organizować wydarzenia, ograniczając negatywny wpływ na środowisko naturalne. Poradnik zawiera rozdziały poświęcone m.in. cateringowi, transportowi, odpadom, lokalizacji. Wykaz usługodawców i producentów zielonych produktów i usług znajduje się w Zielonym Katalogu na stronie internetowej kampanii: www.zielonewydarzenia.pl Obfity we wrażenia dzień zakończył koncert „bez prądu” w Klubie Katedra przy ulicy Poselskiej z miłym dodatkiem w postaci polskich piw warzonych naturalnymi metodami. Głównym wydarzeniem wieczoru był występ Joanny Słowińskiej z zespołem.

 

 

źródło:  www.zielonewydarzenia.pl (PR)

Poleć artykuł:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Najnowsze oferty specjalne

Co nowego?

Hotele konferencyjne; Ośrodki konferencyjne; Restauracje Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne; Ośrodki konferencyjne; Ośrodki szkoleniowe Ośrodki konferencyjne; Ośrodki szkoleniowe; Restauracje Hotele konferencyjne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne