Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów.
Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc.
Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? - wywiad


20.05.2010

Kryzys gospodarczy, katastrofa, żałoba narodowa, unoszący się nad Europą pył wulkaniczny, zamknięte lotniska, strajki, blokady, powodzie... to wydarzenia ostatnich miesięcy, tygodni i dni, które wywarły ogromny wpływ na wszystkie gałęzie gospodarki.

 


Dotkliwie odbiło się to również na przemyśle spotkań. Wszystkie te zajścia spowodowały, że odwołano mnóstwo eventów, a firmy liczą straty i obmyślają strategie otrząśnięcia się z długów.

Fakt, że nie wszystko da się przewidzieć, ostatnimi czasy stał się jeszcze bardziej oczywisty, niż dotychczas. Mimo, że organizatorzy starają się z góry zapobiec wszystkim wypadkom, mimo najszczerszych chęci i ciężkiej pracy nie są w stanie tego zrobić.

Jak więc radzić sobie z niespodziewanymi sytuacjami? Czy istnieje złoty środek? Czy lepiej odwołać czy przełożyć zaplanowane wydarzenie? 

O to jak wpłynęły powyższe, tragiczne zajścia na branżę spotkań i jak radzić sobie w tych trudnych sytuacjach zapytaliśmy specjalistów:  Agnieszkę Nadstawną z firmy Latawiec Partner Event & Training,  Julię Górecką z Meeting Maker – spotkanie z Polską, oraz Macieja Ogieniewskiego z Meeting Designers.

 
Czy wydarzenia ostatnich tygodni (żałoba narodowa, wstrzymanie ruchu  powietrznego) miały duży wpływ na organizowane przez Państwa imprezy? Czy byliście Państwo zmuszeni odwołać jakieś eventy? Czy można mówić o stratach finansowych?

Agnieszka Nadstawna: W pokryzysowym roku 2010 z niecierpliwością - tak jak większość firm naszej branży - oczekiwaliśmy decyzji budżetowych klientów na ten rok i ten sezon eventowy. Większość naszych zleceniodawców podjęła swoje budżetowe uchwały tuż przed świętami Wielkiej Nocy. I tak początek kwietnia zaowocował imponującą ilością zleceń od stałych i nowych klientów.

Tak jak przypuszczaliśmy - obiekty o profilu biznesowym - dosłownie z dnia na dzień od pierwszych dni kwietnia - zaczęły wypełniać się rezerwacjami grupowymi. Zaczęła się ostra walka o "chodliwe" terminy w lokalach i hotelach.

 

Zaraz po tym obfitym w emocje tygodniu, przyszedł czas żałoby i wyciszenia po katastrofie samolotu prezydenckiego. Ale nie w firmach obsługujących branżę spotkań biznesowych. Nagle, w ciągu jednego-dwóch dni tj. w poniedziałek i wtorek, tuż po katastrofie trzeba było "upchnąć" setki szkoleń, spotkań i wszelkich imprez w kolejnych tygodniach tak, by przeskoczyć czas żałoby, następnie ominąć kolejny tydzień pogrzebów ofiar, potem termin dwóch długich weekendów i w końcu wyborów prezydenckich. I niczego nie przekładać na wakacje. Taka sytuacja na rynku spotkań biznesowych nie miała miejsca nigdy i z pewnością musiała dotknąć wielu zleceniobiorców.

"Latawiec" odwołał ostatecznie jedną trzydniową imprezę zaplanowaną na kwiecień - powodem była żałoba i kolejny tydzień związany z pogrzebami ofiar katastrofy - a klient do tej pory nie podjął decyzji o innym terminie. Nie ponieśliśmy z tego powodu żadnych poważnych strat finansowych - jedynie operacyjne koszty przygotowań i anulacji.  Uniknęliśmy kłopotów - nasze umowy przewidują sytuacje działania tzw. siły wyższej, a dodatkowo relacje z partnerami tej odwołanej imprezy mamy od dawna znakomite.

Problemy w ruchu lotniczym wynikające z wybuchu islandzkiego wulkanu nie dotknęły naszej działalności w najmniejszym zakresie.

Maciek Ogieniewski: Zdecydowanie wydarzenia ostatnich dni i tygodni wpłynęły na nasze działania. Przekłada się to zarówno na odwoływanie imprez, ich przesuwanie na przysłowiowy wrzesień (bo przecież 20.06 są wybory i czerwiec też zrobił się gorący), po odkładanie bezterminowe. Wyraźnie nastąpiło spore zamrożenie zleceń ze względu na te okoliczności, a sprawa chwiejnej sytuacji w Grecji oraz możliwej eskalacji aktywności wulkanu na Islandii potęguje niepewność, dotyczącą zagranicznych wyjazdów.

 

 

Czy lepiej odwołać czy zmienić termin? Co się bardziej opłaca?

 

Agnieszka Nadstawna: Koszty anulacji imprezy zależą od przyczyn tej anulacji i warunków na jakich związaliśmy się z podwykonawcami i innymi partnerami, a także ilości oraz kwot i "kalibru" świadczeń. Myślę, że każda sytuacja jest inna i wymaga dogłębnej analizy - nie tylko finansowej. Z pewnością sytuacje anulacji imprez to szybkie i nieprzewidziane wcześniej decyzje, ale nie rzadko owocują poważnymi konsekwencjami, wiec zalecałabym "zimną krew", no i koniecznie - zimną kalkulację.

 

Julia Górecka: Nie odwoływać ale przekładać. Na szczęście hotele oraz pozostali kontrahenci okazali wyrozumiałość i obyło się bez konieczności dopłacania. Żałoba narodowa i ostatnie tragiczne wydarzenia w Polsce spowodowały odczuwalny wzrost zainteresowania naszym krajem oraz wiele zapytań na temat możliwości odbycia wycieczek historycznych po Polsce.
Odwołanie terminu zawsze związane jest z poniesieniem konkretnych kosztów, natomiast przełożenie może pozwolić zminimalizować straty.

Maciek Ogieniewski: Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji jest klient. Jeśli nie został wpłacony depozyt - nie ma znaczenia, czy odwołuje czy przenosi -  nic nie traci. Traci tylko hotel i organizator. Jeśli jakieś środki zostały już zaangażowane, wtedy lepiej jest przenieść, niż odwołać. Choć i tu zależy to od warunków kontraktów. W takiej sytuacji, myślę, że powszechna jest praktyka znajdywania rozwiązań, które u wszystkich stron mogą minimalizować straty.
 

 

Czego nauczyła Państwa ta sytuacja? Czy w razie ponownego paraliżu powietrznego zareagują Państwo inaczej?

Julia Górecka: Takich sytuacji, jak pyły wulkaniczne czy żałoba narodowa, nie da się przewidzieć, w związku z tym ciężko się do nich przygotować. Na pewno taka sytuacja wymusza dużą dozę kreatywności i umiejętności organizacyjnych u organizatorów, w związku z tym może być najlepszym (ale oby jak najrzadszym) sprawdzianem.

Maciek Ogieniewski: Myślę, ze właściwie jesteśmy bezradni. Istnieją możliwości ubezpieczenia, planowania zastępczych środków transportu, ale jak można autokarem dojechać do RPA albo Tanzanii?


Czy takie sytuacje mają wpływ na zaufanie klientów? Czy można w jakiś sposób na tym zyskać i obrócić tego typu sytuacje losowe na swoją korzyść?

 Agnieszka Nadstawna
: Skuteczność i szybkość działania zawsze są w cenie. W takich sytuacjach wsparciem okażą się nie tylko refleks i zapał do pracy, ale - może nawet przede wszystkim - sprawność i wiarygodność w relacjach z naszymi partnerami. A więc relacje, na których oprzemy nasze możliwości, które staną się ekspresową i oczywiście najlepszą ofertą dla klienta.

 

Julia Górecka: W takich sytuacjach biuro może pokazać jako sprawny organizator - co w sytuacjach awaryjnych jest najbardziej cenione przez klienta.
 

 

 

Rozmawiała Paulina Król
 

Poleć artykuł:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Najnowsze oferty specjalne

Co nowego?

Hotele konferencyjne; Ośrodki konferencyjne; Ośrodki szkoleniowe Hotele konferencyjne Ośrodki konferencyjne; Ośrodki szkoleniowe; Restauracje Hotele konferencyjne Alternatywne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne