Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów.
Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc.
Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Orbis przyjmuje ofertę Accoru – znamy szczegóły transakcji

Orbis hotele konferencje sale konferencyjne

18.11.2014

Grupa Orbis zdecydowała się przejąć 46 hoteli Accoru poprzez zawarcie umowy licencyjnej za 142,3 mln euro. Tym samym, największa sieć hoteli w Polsce stała się siecią dominującą także w Europie Centralnej oraz wyłącznym licencjodawcą wszystkich marek Accoru w szesnastu europejskich krajach.

Transakcja w liczbach

Podpisanie umowy licencyjnej z Accorem zapewni Grupie Orbis prawo do prowadzenia hoteli pod markami Accoru do 2035 roku w krajach, takich jak Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Macedonia, Rumunia, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia i Mołdawia. Jest to łącznie 46 hoteli marek Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis oraz ibis budget. Jedenaście z nich to hotele własne, 17 wydzierżawione, kolejnych 11 działa na podstawie umowy o zarządzanie, a 7 pozostaje we franczyzie. Z nabytych 46 hoteli czynnie funkcjonuje 38, pozostałe 8 to obiekty planowane. Nabyte hotele w Polsce to Wrocław Old Town (zobacz obiekt) w sieci Sofitel oraz warszawski ibis Old Town (zobacz obiekt) przy ul. Muranowskiej.

- Po negocjacjach umowa licencyjna została rozszerzona z 10 do 16 krajów, a okres jej obowiązywania wydłużony z 15 do 20 lat. Wejście na nowe rynki daje nam ogromną szansę na bardziej dynamiczny wzrost. Będziemy platformą Accoru do zarządzania biznesem w tej części Europy – traktujemy to jako wyróżnienie i docenienie naszych dotychczasowych osiągnięć oraz strategiczny krok w kierunku naszego dalszego rozwoju. - powiedział Gilles Clavie, Prezes Zarządu Orbisu.

Cena transakcji - 142,3 mln euro - jest zgodna z fairness opinion wystawioną przez międzynarodową firmę HVS, która jest niezależnym doradcą Orbisu. Jak informuje Grupa, „wskaźnik EV/EBITDA dla tej transakcji wynosi 7,9, co jest atrakcyjnym poziomem w porównaniu do 8,3, czyli wartości tego wskaźnika dla Orbisu, wyliczonej na podstawie średniej ceny akcji Spółki na GPW w ciągu ostatnich 12 miesięcy.”

Sfinansowanie transakcji ma nastąpić częściowo ze środków własnych Orbisu – 22 mln euro – oraz z kredytu – 120 mln euro. Spłata kredytu ma nastąpić maksymalnie po sześciu latach. W ciągu kolejnego roku Orbis ma czas zdecydować czy pozostaje przy warunkach kredytu i spłaci go w ciągu następnych pięciu lat, postara się o inny kredyt czy też, jak sugeruje Gilles Clavie, zdecyduje się na emisję obligacji.
 

Konferencje i noclegi w hotelach Orbisu

Obecnie Orbis zarządza 68 hotelami w największych miastach Polski, na Litwie oraz Łotwie. W Polsce Orbis oferuje 12 000 pokoi w 63 obiektach. W salach konferencyjnych hoteli Grupy Orbis można zorganizować konferencje dla ponad 12 tys. uczestników jednocześnie. Po podpisaniu umowy licencyjnej liczba hoteli zarządzanych przez Grupę zwiększy się do 110 hoteli w całej Europie Środkowej.

Członkowie Rady Nadzorczej z ramienia Accoru wstrzymali się od głosu. Decyzja została podjęta jednomyślnie przez pozostałych członków Rady. Umowa zostanie podpisana w styczniu 2015 roku.

Poleć artykuł:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Najnowsze oferty specjalne

Co nowego?

Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne; W budowie Ośrodki konferencyjne Centra kongresowe i targowe Ośrodki konferencyjne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne