Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów.
Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc.
Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Polska jednym z bardziej stabilnych ekonomicznie krajów w Europie – Raport HVS


13.07.2010

Raport „Rzut oka na Warszawę”  jest jednym z serii comiesięcznych artykułów przygotowywanych przez HVS Global Hospitality Services. Celem badania była analiza rynku turystycznego w Warszawie w okresie spowolnienia gospodarczego. Dokument powstał przy współpracy HVS z STR Global.


Polska w okresie kryzysu

W 2009 Polska, jak wiele innych krajów odczuła spowolnienie ekonomiczne, które było nieuniknionym następstwem kryzysu gospodarczego. Jednak mimo recesji, Polska okazała się jednym z bardziej stabilnych ekonomicznie krajów w Centralnej i Wschodniej Europie.

W rezultacie spowolnienia ekonomicznego nastąpiło zmniejszenie aktywności na rynku turystyki biznesowej, co w efekcie spowodowało mniejsze obłożenie hoteli – z 66% w 2008 obłożenie spadło do 60% w 2009 roku.

Dane z początku roku 2010 wskazują jednak poprawę w stosunku do poprzednich 12 miesięcy. Gości w hotelach przybyło prawie o 9%.

Turyści zagraniczni

Ruch pasażerski na międzynarodowym lotnisku w Warszawie wzrósł o 8,3% w ciągu 20 lat. Szczyt miał miejsce tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Krajami z których większość turystów przybywa do Warszawy są Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i USA.

Jednakowoż obecny kryzys finansowy, który wpłynął bezpośrednio na podróżujących, spowodował mniejszą ilość turystów zagranicznych przybywających nad Wisłę, a co za tym idzie -  obniżenie przyjazdów do Polski o 12% w roku 2009.
Warto wspomnież, że w 2008 otwarty został drugi terminal i lotnisko ciągle się rozbudowuje.

W 2008 roku liczba noclegów spędzonych w hotelowych pokojach wynosiła 3,2 miliony, co oznacza 2% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Jednakże początek roku 2009, z oznakami kryzysu, był okresem spadku turystów krajowych i zagranicznych – kolejno o 20%  i 11%.

Euro 2012

Jako gospodarz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012, Polska zwróciła uwagę inwestorów hotelowych. Jednakże, kraje Europy Wschodniej i Centralnej postrzegane były jako podatne recesji, dlatego też ryzykowne dla inwestycji. Z tego powodu wiele prac zostało przesuniętych, bądź całkowicie wstrzymanych.

Powyższa analiza przeprowadzona została na podstawie rynku markowych hoteli w Warszawie (7500 pokoi).

Pełną wersję dokumentu znaleźć można tutaj.źródło: na podstawie www.hvs.com
 

Poleć artykuł:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Najnowsze oferty specjalne

Co nowego?

Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne; W budowie Ośrodki konferencyjne Centra kongresowe i targowe Ośrodki konferencyjne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne
Pomoc medyczna, Organizacja pikników Organizacja eventów, Organizacja konferencji, Organizacja kongresów Tłumaczenia konsekutywne, Tłumaczenia materiałów, Tłumaczenia symultaniczne