W katalogu firm konferencje.pl znajdziesz organizatorów i profesjonalnych podwykonawców, którzy dostarczają kompleksowe usługi około konferencyjne. Sprawdź firmy z każdego regionu!

Krakow Convention Bureau

Region: Małopolska
ul. pl. Wszystkich Świętych 3-4
31-004 Kraków
woj. małopolskie
Kontakt:
telefon:12 616 60 69
fax: 12 616 60 80

e-mail:
  Widok

  Przemysł spotkań w Krakowie przynosi korzyści dla miasta

  Przemysł spotkań w Krakowie przynosi korzyści dla miasta -

  W 2012 r. Kraków odwiedziło prawie 9 milionów turystów z Polski i zagranicy. Znaczna część z nich to tzw. turyści biznesowi, czyli osoby biorące udział w konferencjach, kongresach, spotkaniach służbowych i szkoleniach.

   

   

   

   

   

   


  Właśnie ta ostatnia grupa stanowi podmiot badania w ramach projektu „Sterowanie przemysłem spotkań w Krakowie – ocena i monitorowanie wpływu ekonomicznego przemysłu spotkań na gospodarkę Krakowa przy wykorzystaniu dobrych praktyk ze Szwajcarii". Projekt jest realizowany w ramach Grantu Blokowego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a partnerami są Krakow Convention Bureau , Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytet Nauk Stosowanych Zachodniej Szwajcarii.

  Projekt ma za zadanie dostarczyć instytucjom, organizacjom oraz przedstawicielom branży turystycznej wiedzy dotyczącej roli lokalnego przemysłu spotkań w gospodarce miasta. Dla Krakowa turystyka biznesowa jest niezwykle istotna, szczególnie w kontekście dwóch niezwykle ważnych inwestycji: budowy Centrum Kongresowego oraz Hali Widowiskowo-Sportowej.

  Według danych Poland Convention Bureau, w 2010 w Kraków był liderem w branży spotkań – w mieście odbyło się 7112 spotkań biznesowych różnego rodzaju. Stolica Małopolski pozostawiła w tyle Warszawę (3556 spotkań), Trójmiasto (3258) i Wrocław (725). Jednak w 2011 roku na czoło statystyk wysunęła się Warszawa (8830 spotkań), Kraków zajął drugie miejsce (8304), a na trzecim uplasowało się Trójmiasto (4773). Raport PCB nie wskazywał jednak w jaki sposób przemysł spotkań wpływa na rozwój ekonomiczny regionu. Dlatego w ramach współpracy z ekspertami i naukowcami ze Szwajcarii, postanowiono opracować metodykę badania i monitorowania przemysłu spotkań oraz wyliczenia mnożnikowego efektu turystyki dla Krakowa.

  - Projekt jest pionierski i tylko Kraków, jako jedyne miasto w Polsce  rozpoczęło prace nad przeprowadzeniem tego typu analiz w skali jednostki miejskiej, w celu określenia konkretnych korzyści finansowych wynikających z wpływu turystyki biznesowej na rozwój lokalny miasta Kraków – wyjaśnia dr Krzysztof Borodako z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Badanie nie ocenia jakości, ani typu obiektów, ale skupia się przede wszystkim na monitorowaniu rodzaju imprez, wydatków jakie firmy lub instytucje poniosły na organizację takich spotkań, a także określeniu kwot wydanych w mieście przez turystę biznesowego.

  Wydatki generowane przez turystów to wymierne korzyści dla regionu i całej branży. Zdaniem ekspertów, jeżeli dane miasto przyciągnie stu turystów, z których każdy wydałby powiedzmy sto dolarów, to zysk wyniesie tysiąc dolarów. Jeżeli tych turystów będzie sto tysięcy, to zysk wyniesie milion dolarów. Zdaniem ekspertów, ok. 70 procent z tej kwoty stymuluje rozwój lokalnej gospodarki - napływa do niej kapitał, firmy notują wyższe obroty, powstają nowe miejsca pracy, pojawią się dodatkowe inwestycje w różnych branżach (drogi, transport, telekomunikacja, baza hotelowa). W konsekwencji miasto się rozwija, wzrasta również jego znaczenie na mapie turystycznej świata. – Jest to tzw. efekt indukowany, tym lepszy im bardziej jest ze sobą powiązana lokalna struktura gospodarki. Więcej pieniędzy z turystyki, to wyższe wpływy do budżetu, wzrost dochodów miejscowych  firm, poprawa jakości życia mieszkańców. Zatem oznacza to konieczność opracowania takiej strategii turystycznego rozwoju miasta, w której przemysł spotkań będzie stanowić kluczową pozycję – podkreśla dr Miriam Scaglione z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Zachodniej Szwajcarii Hes-So Valais.

  Trudno na razie porównać Kraków do Genewy, jednak warto skorzystać z doświadczeń zagranicznych partnerów. Szwajcarzy już kilkanaście lat temu przeprowadzili badania na temat zysków, jakie generuje dla gospodarki przemysł spotkań, a po ich przeanalizowaniu skutecznie wprowadzili w życie konkretne działania. Dlatego Genewa w ciągu kilkunastu lat stała się, drugim po Zurychu, centrum finansowym i kongresowym w Szwajcarii.

  Badanie pilotażowe, jakie jest realizowane w ramach projektu, pozwoli zespołowi badawczemu na zebranie wstępnych danych dotyczących przemysłu spotkań w Krakowie oraz ocenę przygotowanych kwestionariuszy ankiet. Weryfikacja poprawności opracowanych narzędzi oraz jakość zebranych danych pochodzących od uczestników i organizatorów spotkań umożliwi rzetelne przygotowanie badań właściwych, które planowane są od drugiej połowy 2013 roku.

  źródło: Krakow.pl