Niższe budżety HR nie przyczyniły się do spadku liczby osób uczestniczących w wyjazdach integracyjnych. Poprawie uległa również jakość tych wyjazdów - o ile kiedyś eventy polegały na wspólnym spędzaniu czasu poza biurem, dziś cele są jasne: wyjazd musi być biznesowo efektywny i jednocześnie pozwolić uczestnikom odpocząć - zauważają przedstawiciele mazurskiego hotelu.

- Od około czterech lat firmy szukają oszczędności. Oprócz budżetów marketingowych, ucierpiały także te na projekty HR. Tuż po załamaniu gospodarczym w 2008 r. wyjazdów integracyjnych organizowano mniej, branża hotelowa to odczuła. Jednak od 2009 r. liczba uczestników wyjazdów integracyjnych stale rośnie. Firmy organizują integracje, tylko teraz mają wobec nich dużo ambitniejsze oczekiwania. Przygotowuje się je z większą starannością. Dzięki temu łatwiej analizować ich efekty – mówi Paweł Nykiel, dyrektor Masuria Hotel SPA. 

Merytoryczna część spotkania, kiedyś na ogół nudny dodatek do zabawy przy alkoholu, teraz musi być doskonale przygowana. - Można to uzyskać starannie dobierając prowadzących spotkanie, zapewniając ciekawe materiały czy interesującą formułę, która pozwala na interakcję uczestników. Widzimy, że coraz częściej na imprezy integracyjno-szkoleniowe do naszego hotelu, oprócz przedstawicieli firmy, przyjeżdżają zewnętrzni szkoleniowcy. Ich zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie merytorycznie poprawnego spotkania, ale i ciekawego dla uczestników, którzy zapamiętują więcej, jeżeli mają czynny udział 

w wydarzeniu – podkreśla Paweł Nykiel. 

Jak twierdzą przedstawiciele mazurskiego obiektu, prawdziwy sukces spotkania integracyjnego tkwi w pozamerytorycznych aspektach wyjazdu. Najważniejszym elementem jest samo miejsce, które położone z dala od miasta, może dostarczyć wielu przyjemnych wrażeń. Bardzo istotny jest też standard hotelu i zapewnienie uczestnikom najlepszych warunków zakwaterowania, które są niedostępne w innych lokalizacjach. Jeśli chodzi o atrakcje, to nowościami w biznesie spotkań integracyjnych są na przykład wyjazdy proekologiczne, w trakcie których pracownicy wspólnie sadzą drzewka czy kwiaty, sprzątają plaże albo lasy. Na popularności zyskują również wyjazdy połączone z wolontariatem. Integracja odbywa się przy okazji budowy placu zabaw przy szkole, remontu świetlicy środowiskowej czy domu opieki. Natomiast dla lubiących adrenalinę standardem pozostają wycieczki quadami czy tzw. zadania przeprawowe związane z pokonywaniem przeszkód terenowych. Natomiast kreatywność załogi możemy przetestować stawiając przed nim zadanie zbudowania modelu samolotu. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone - wszystko zależy od pomysłowości.

Odrodzenie mody na imprezy integracyjne wynika z tego, że jest to narzędzie skuteczne, dzięki któremu można osiągnąć kilka celów biznesowych naraz. - Wyjazd w malownicze miejsce, gdzie pracownicy mogą spędzić czas w komfortowych warunkach i gdzie można zrobić coś ciekawego, jest dla nich formą prezentu. Szkolenie wyjazdowe pozwala przekazać wiedzę w warunkach, które sprzyjają lepszemu jej przyswojeniu. Utrwala to wewnętrzną kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa. Zaplanowany z głową i w niecodziennych warunkach wyjazd integracyjny prawie zawsze się opłaca - zaznaczają pracownicy hotelu.

Należący do Europejskiego Funduszu Hipotecznego Masuria Hotel SPA to czterogwiazdkowy obiekt znajdujący się w Worlinach, nieopodal Olsztyna. Do dyspozycji organizatorów konferencji hotel oddaje 65 pokoi oraz 5 apartamentów z dostępem do internetu. Na zaplecze konferencyjne obiektu składa się 330 mkw. powierzchni, którą można dowolnie aranżować. Hotelowe centrum SPA to m.in. specjalistyczne gabinety kosmetyczne, basen, fitness i siłownia. 

źródło: www.hotelmasuria.pl