Fantazja to cecha zawsze doceniana. Szczególnie w branży eventowej, w której świeże pomysły i umiejętność wyszukiwania nowych, nietuzinkowych miejsc, są bardzo przydatne. Zamiast wysyłać zapytania do kolejnego przeszklonego biurowca, może czas pomyśleć o średniowiecznych klimatach? Konferencje w XIII-wiecznym gmachu, spotkania biznesowe w zamkowej Bibliotece, zakwaterowanie uczestników szkolenia na podzamczu i kasztelanii. A w czasie wolnym od wykładów – rejsy statkiem po Jeziorze Leśniańskim, nocne zwiedzanie zamku, turnieje rycerskie… To wszystko zawarte jest w ofercie Zamku Czocha.

Najpierw trochę historii. Powstanie zamku, jeszcze jako warowni na granicy Czech, datowane jest na pierwszą połowę XIII wieku. Przez stulecia pozostawał on w rękach znamienitych rodów, m.in. księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego, rodów von Dohn i von Klüks, a także łużyckich panów von Nostitz. Na początku XX wieku właścicielem Zamku Czocha został drezdeński producent cygar i w tym okresie twierdza została przebudowana, aby swym wyglądem przypominać budowlę znaną z zachowanej XVIII-wiecznej ryciny. Losy zamku po 1939 roku były burzliwe – przypuszcza się, że w czasie wojny mieściła się w nim szkoła szyfrantów Abwehry. Po wojnie zamek był wielokrotnie okradany ze zbiorów i dewastowany. W 1952 roku zniknął z oficjalnych map – jako utajniony obiekt wojskowy, Wojskowy Dom Wczasowy. Dziś, na szczęście, możemy przekraczać już jego progi, gdyż od ponad dwóch dekad działa tu prężnie się rozwijający hotel i ośrodek konferencyjny, którego zasoby można wykorzystać podczas organizacji eventów o różnym charakterze. Zalety tego zabytkowego gmachu potwierdzają liczne nagrody – miesięcznik „National Geographic Traveler” wymienił go jako jeden z „7 nowych cudów Polski” (2012), zyskał rekomendację magazynu „Forbes” (2014/2015), uzyskał też certyfikat „Dziedzictwo Kulinarne Dolnego Śląska”.

Jak dojechać do obiektu? Od wrocławskiego lotniska dzieli Zamek Czocha 147 km. Na miejscu czeka na zmotoryzowanych gości parking na 40 miejsc. Możemy do zamku dotrzeć też z Dworca Autobusowego Wrocław-Centralny, przesiadając się w Jeleniej Górze, Zgorzelcu lub Lubaniu, i kierując dalej do miejscowości Sucha.  

Czas zajrzeć do zamkowych wnętrz.

Konferencje po rycersku, a może spotkanie biznesowe w Bibliotece?

Decydując się na zaproszenie uczestników szkoleń lub sympozjum do Zamku Czocha, z pewnością zabłyśniemy inwencją. W ofercie obiektu znajdziemy 4 sale konferencyjne, mogące pomieścić od 30 do 200 osób. Nie są to naprędce wydzielone pomieszczenia, lecz przestrzeń spójna wizualnie z pozostałymi wnętrzami obiektu. Przykładowo, największa z nich, zajmująca dwie kondygnacje Sala Rycerska, przypadnie do gustu wielbicielom średniowiecznych klimatów – piękna posadzka, kominek i rzeźbione żyrandole pozwolą poczuć ducha miejsca. Zasiądzie tu wygodnie 200 gości w układzie teatralnym. Sala ma bardzo dobrą akustykę, a dzięki dużym oknom – dostęp do światła dziennego. A może umówcie się ze swoimi partnerami biznesowymi w utrzymanej w stylu angielskiego gotyku Tudorów Bibliotece? Ta kameralna sala pomieści do 30 uczestników spotkania. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w rzutniki multimedialne, rzutniki pisma, ekrany 180 x 120 cm, dodatkowe nagłośnienie, mikrofony bezprzewodowe, TV, DVD i flipcharty.

Tu bywał Wiedźmin. Komnata Książęca, pokoje i zaplecze gastronomiczne Zamku

To nie żart. Bohater sagi Sapkowskiego faktycznie zawitał do Suchej. Zamek Czocha jest bowiem wdzięcznym obiektem do filmowania. „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin”, seriale „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Święta wojna” i inne – we wszystkich wystąpił Zamek Czocha. Zakwaterować na nim można by było całkiem sporą ekipę filmowców – ośrodek dysponuje 108 miejscami noclegowymi w pokojach jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowych, rozmieszczonych na zamku i na kasztelanii. Co wyróżnia go na tle innych? Niewątpliwie – poza standardowymi pokojami w ofercie – również te tematyczne, o podwyższonym standardzie, np.: Pokój Afrykański, Pokój Podróżnika, Pokój Myśliwski itp. Wystarczy wybrać preferowany motyw przewodni i cieszyć się pobytem w ciekawym wnętrzu. Możemy też przenocować w Komnacie Książęcej!

A gdzie zaplanować ucztę lub bankiet dla pracowników firmy? Oczywiście w Restauracji Zamkowej (na 50 gości), serwującej dania tradycyjnej kuchni polskiej: Zupa szlachecka grzybowa, Żeberka w oplocie, jak też – Rosół Jaśnie Pani, Sałatka Białej Damy. W restauracji wzrok przyciągają stylowe meble, elementy wystroju pochodzą z początku XX wieku. W sali restauracyjnej przyjemnie jest usiąść przy kominku i odpocząć, degustując wyśmienite potrawy. Na aromatyczną kawę udajemy się do hotelowej kawiarni.

Do programu eventów można też wpleść degustację miodów pitnych w Winiarni Zamkowej, grill na Werandzie Rycerskiej lub ognisko w Fosie Zamkowej. Wieczorami goście hotelu także nie będą się nudzić. Mogą wziąć poznać sekrety Zamku Czocha podczas nocnego zwiedzania jego zakątków (obowiązkowo w towarzystwie Białej Damy), wysłuchać koncertu muzyki kameralnej albo obejrzeć pokaz ognia. W miesiącach letnich warto zaprosić uczestników konferencji na rejs statkiem po pobliskim Jeziorze Leśniańskim lub na wycieczkę autami wojskowymi po okolicy.