Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim
www.auschwitz.org.pl

Dane kontaktowe

...... Pokaż telefon

Opis

Istnieje możliwość udostępnienia sal muzeum na organizację konferencji, kongresów oraz innych uroczystości o charakterze kulturalnym i naukowym.

Atrakcje

 • Muzea i galerie

 • Zwiedzanie Muzeum Muzeum Auschwitz-Birkenau - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Zwiedzanie Muzeum Muzeum Auschwitz-Birkenau

  Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.

  Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne).

  Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.

  W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.

  W sali kinowej w budynku przyjmowania odwiedzających (na terenie byłego Auschwitz I), odpłatnie zobaczyć można piętnastominutowy film dokumentalny, przedstawiający pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu.

  Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o KL Auschwitz mogą skorzystać z oferty wykładów, warsztatów i seminariów organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

   

  Przemieszczenie się między Auschwitz i Birkenau 

   Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau położone są w odległości ok. 3,5 km od siebie.

  Pomiędzy byłymi obozami co godzinę kursuje wahadłowy autobus. Odjazdy z b. obozu Auschwitz 30 minut po każdej pełnej godzinie. Odjazdy z b. obozu Birkenau o każdej pełnej godzinie. Przejazd jest darmowy. Autobus jeździ w okresie od 15 kwietnia do 31 października.

  W pobliżu obu byłych obozów znajdują się parkingi (Auschwitz I – parking płatny; Auschwitz II-Birkenau – parking bezpłatny).

  Usługi taksówkarskie dla Muzeum świadczy firma Radio Taxi Plus. Taksówki stoją na parkingu przed wejściem do Muzeum. Można je rozpoznać po  oznaczeniu TAXI PLUS na boku samochodu, czytelnym numerze taxi na tabliczce z herbem miasta Oświęcimia oraz tabliczce „Memorial Auschwitz-Birkenau /Miejsce Pamięci”, która umieszczona jest na przedniej szybie po prawej stronie auta. Taksówki zamówić można też dzwoniąc na numer telefonu: 0800 400 400 (połączenie bezpłatne) lub +48 33 8 111 111.

  Cennik:

  • wynajęcie taksówki: 4zł
  • dalsze opłaty: 2zł/km (3 zł/km w godzinach nocnych 22-6)
  • opłata za postój 30zł/godz.

  Cena za przykładowe trasy:

  • były obóz Auschwitz – były obóz Birkenau: 15 zł
  • były obóz Birkenau – dworzec PKP Oświęcim: 15 zł
  • były obóz Auschwitz – dworzec PKP Oświęcim: 12 zł

   

  Pieszo

  rzykilometrowy odcinek pomiędzy byłym obozami można pokonać pieszo (ulicami: Leszczyńskiej i Wyzwolenia), przechodząc przez teren przyobozowy, na którym w okresie okupacji znajdowały się niemieckie zakłady przemysłowe i warsztaty, magazyny, biura i zaplecze techniczne obozu, będące miejscami pracy i śmierci więźniów. Zachowały się tu pozostałości po kilku bocznicach kolejowych i rampach [link do Judenrampe], na które przywożono pociągi z ludźmi deportowanymi do obozu i gdzie esesmani dokonywali selekcji.