Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.
Urząd Miejski w Byczynie

Urząd Miejski w Byczynie

Rynek 1, 46-220 Byczyna
www.byczyna.pl

Dane kontaktowe

...... Pokaż telefon

Atrakcje

 • Zabytki

 • Średnioweczny Gród Rycerski - Urząd Miejski w Byczynie Średnioweczny Gród Rycerski

  Gród jako Polsko – Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa jest także punktem organizacji Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Projekt zatytułowany „Międzynarodowe Festyny rycerskie” jest cykliczną imprezą kulturalną organizowaną przez miasto w dwóch edycjach: wiosennej i jesiennej od 2003 r. Impreza organizowana jest przy udziale partnerów reprezentujących „Ruch Rycerski”, czyli Opolskie Bractwo Rycerskie i Grupę Szermierczą z Jesenika.

  Międzynarodowe Festyny Rycerskie mają już swoją historię i odpowiednią rangę wśród tego typu imprez organizowanych w całej Polsce i Europie. Impreza jest najprawdopodobniej jednym z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Czołowi przedstawiciele ruchu rycerskiego uznali turnieje w Byczynie za jedne z najlepszych pod względem organizacji, a liczebnością ustępujące jedynie dniom Grunwaldu.

  Rozmach, z jakim impreza jest organizowana, przyciąga coraz większe rzesze bractw rycerskich i drużyn słowiańskich z całej Europy. W imprezie uczestniczą członkowie bractw rycerskich Austrii, Białorusi, Czech, Ukrainy i Litwy oraz przedstawiciele z regionów Polski. Nie brakuje kata, rzemieślników specjalizujących się dawnymi profesjami i dziedzinami sztuki, łuczników, kuglarzy, tancerek i poszukiwaczy skarbów.

  Organizatorzy, co roku zapraszają do udziału w imprezie najlepsze grupy muzyki dawnej z Europy. Grały już dla uczestników Festynów takie zespoły jak: Tyr z Norwegii (Wyspy Owcze), Stonenhange, Stary Olsa z Białorusi, Fidelius z Niemiec, Licvinski Chmiel czy Wektora. Niewątpliwą atrakcją jest wieczorna bitwa, która do tej pory była rozgrywana w parku miejskim, gdzie do 2007 r. odbywały się festyny. Na zdobywających mury miasta wojów sypały się kamienie, lała gorąca woda. Teraz bitwa ta odbywa się w grodzie. Łucznicy i wojowie atakują z zewnątrz by zdobyć gród.

  Zarówno pomieszczenia we wnętrzu grodu jak i podwórze stanowią doskonałą bazę do organizacji wszelkich imprez takich jak: szkolenia, seminaria, warsztaty, spotkania biznesowe, imprezy integracyjne, prezentacje produktów, targów i wystaw, wesela rycerskie i tradycyjne, bankiety, bale i zabawy taneczne, stypy, komunie, urodziny, imieniny, zjazdy absolwentów, koncerty, widowiska i spektakle teatralne.

  Warownia otoczona jest wysokim na 6 metrów drewnianym ostrokołem.
  W środku znajdują się:
  -trybuny na 350 osób,
  -wieże strażnicze,
  -staropolska karczma z tradycyjnym jadłem,
  -„gościniec śpiącego rycerza” z miejscami noclegowymi w pokojach dwu- , trzy- , czteroosobowych z wnętrzami stylizowanymi na średniowieczne,
  -sala projekcyjna ze sprzętem audiowizualnym,
  -zbrojownia,
  -kuźnia,
  -przymierzalnia średniowiecznych strojów,
  -czerpalnia papieru,
  -stajnia i zagrody ze zwierzętami,
  -tor łuczniczy,
  -tory do rzutów włócznią, nożem i toporem,
  -miejsce kaźni z dybami i pręgierzem,
  -wystawa narzędzi tortur,
  -sklep z pamiątkami.
  Wszystko po to, aby odwiedzający to miejsce turysta mógł, podążając śladami historii oderwać się od otaczającej go rzeczywistości, wypocząć i miło spędzić czas.
  W staropolskiej karczmie goście mogą posilić się pysznymi daniami przygotowanymi według staropolskiej receptury. Będzie można zakosztować pitnego miodu, zjeść tradycyjny obiad z rybą, bo to ona królowała dawniej na stołach, ale także posmakować kaszy ze skwarkami, bigosu, dziczyzny i wielu innych smakołyków.
  Polsko - Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa oferuje również całodzienne wyżywienie dla przebywających w grodzie turystów już od 35 złotych i więcej.

  Z myślą o najmłodszych przygotowana została bogata oferta edukacyjna dla wychowanków przedszkoli, szkół na wszystkich etapach kształcenia oraz studentów.
  Wśród tych propozycji znajdują się lekcje fechtunku na różnego rodzaju broń białą, nauka jazdy konnej, nauka pisania gęsim piórem, warsztaty tkactwa, tańca dawnego, mincerskie, ceramiczne. Ci, którzy na rzucanie toporem czy strzelanie z łuku nie mają ochoty mogą zrobić zakupy na jarmarku średniowiecznym i pooglądać wystawy o tematyce historycznej. Znajdą coś dla siebie także wielbiciele dawnych rzemiosł: garncarstwa, płatnerstwa – wyrób broni białej, kowalstwa, krawiectwa historycznych strojów.

  Rezerwacja terminów wszelkich imprez, pokazów, warsztatów, wycieczek szkolnych a także noclegu pod numerem telefonu 602 613 386 – Andrzej Kościuk namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego i kierownik grodu.

   

  Na gości Grodu w Byczynie czeka nocleg w „gościńcu śpiącego rycerza”. Pokoje mieszczą się w czterech segmentach: „Smok”, „Jednorożec”, „Ent”, „Gryf”. W każdym segmencie znajdują się cztery dwu-, trzy- lub czteroosobowe pokoje oraz łazienka. Pomieszczenia noclegowe urządzone są na styl średniowieczny, na podłogach leżą skóry, a zamiast szaf do dyspozycji są drewniane kufry.

  Koszt noclegu: od 30 złotych od osoby za dobę.
  Rezerwacja pokoi w grodzie pod numerem telefonu 0 602 613 386 - Andrzej Kościuk, kierownik grodu.