12 października 2012 r. w Katowicach oficjalnie otwarto wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Jego użytkownicy mogą w nim mogą wypożyczać wyposażone w chipy książki bez pomocy bibliotekarza.

Na półkach o długości 54 km znajduje się około 800 tys. książek. Księgozbiór pochodzi z bibliotek obu uczelni. Wszystkie książki zostały wyposażone w chipy elektroniczne, z czego około 340 tys. z nich zostało wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia, aby można było z nich korzystać bez udziału bibliotekarza - wziąć z półki, przejrzeć na miejscu bądź wypożyczyć. - W chipie elektronicznym jest zapis dotyczący książki, dzięki temu można ją nie tylko samodzielnie wypożyczać, ale również samodzielnie oddawać, a w dostępnych na terenie centrum urządzeniach można zapoznać się z opisem książki. Chip jest również zabezpieczeniem przed kradzieżą - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Dariusz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor placówki.

Czytelnik, który chce wypożyczyć książkę w wolnym dostępie, przed opuszczeniem gmachu musi przyłożyć wybraną pozycję z półki i kartę biblioteczną do specjalnego urządzenia. Księgozbioru strzegą bramki ustawione przy wyjściu. Biblioteka posiada sześć urządzeń do samodzielnego wypożyczania książek oraz jedyną w Polsce wrzutnię z sorterem do całodobowego zwrotu książek.

Budowa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach rozpoczęła się jesienią 2009 roku i zakończyła latem 2011 roku. Budynek zaprojektowali Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z pracowni HS99. Ruda elewacja gmachu nawiązuje do znanej ze śląskich familoków cegły, z tą jednak różnicą, że tu mamy bardziej szlachetny piaskowiec w niecodziennym odcieniu. Koszt inwestycji to około 79,5 mln zł, z czego prawie 53 mln zł wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Obiekt wygrał konkurs na Najlepszą Architektoniczną Realizację Roku 2011 tygodnika "Polityka".  Wcześniej najnowocześniejsza uczelniana biblioteka w kraju wygrała piątą edycję konkursu "Bryła Roku" organizowanego przez portal Bryła.pl. W finale zagłosowało na nią ponad 10 tysięcy internautów.

źródło: www.pap.pl