Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Muzeum Śląskie

W. Korfantego 3, 40-005 Katowice
www.muzeumslaskie.pl

Skontaktuj się z obiektem

Pokaż telefon wyślij e-mail
Widok
Muzeum Śląskie

W Katowicach trwają prace na budowie muzeum z zapleczem na konferencje

Data aktualności: 22-11-2012

 • W Katowicach trwają prace na budowie muzeum z zapleczem na konferencje - Muzeum Śląskie

  Na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” powstaje nowoczesny obiekt muzealny.

   

   

   

   

   

     Obecnie cały czas trwają prace nad konstrukcją nowego gmachu. W części obiektu, gdzie znajdą się pracownie, sale warsztatowe i konferencyjne, a także w części magazynowej, budynek posiada już wszystkie kondygnacje i są w nich montowane instalacje wentylacji i klimatyzacji.

  Nowe Muzeum Śląskie będzie pierwszym obiektem wyznaczającym w Katowicach tzw. oś kultury, w ramach której oprócz nowego gmachu Muzeum powstaną również Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jak informują przedstawiciele obiektu, kolekcje Muzeum Śląskiego zyskają oryginalną i nowatorską oprawę – na poprzemysłowych terenach powstanie nowy główny gmach, a zabytkowe obiekty pokopalniane pochodzące z przełomu XIX i XX wieku zostaną zaadaptowane na powierzchnie wystawiennicze, restaurację oraz wieżę widokową, z której będzie można zobaczyć panoramę ciągle rozwijającej się Silesii.

  Poruszanie się po nowej siedzibie umożliwią podziemne lub naziemne przejścia. Nad powierzchnią zobaczymy jedynie szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje, ponieważ według projektu przygotowanego przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu, wystawy zaprezentowane na wszystkich kondygnacjach w głównym budynku w całości znajdą się pod ziemią. Ponad 6 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej umożliwi w pełni zaprezentowanie zbiorów, które czekają na tę chwilę w magazynach muzealnych. Na gości Nowego Muzeum Śląskiego będzie czekać w sumie aż sześć wystaw stałych, w tym ekspozycja dotycząca historii Górnego Śląska oraz szeroko zaprezentowana kolekcja zbiorów Centrum Scenografii Polskiej.

  Poza częścią wystawienniczą w budynku głównym w części podziemnej znajdą się także m.in. sale konferencyjne, czytelnia, magazyny zbiorów, pracownie plastycznie i konserwatorskie, pracownie fotograficzne, warsztaty oraz pomieszczenia socjalne i pracownicze. Trójkondygnacyjny budynek administracyjny powstanie nad powierzchnią terenu, w północno wschodniej jego części.

  Wartość całego projektu wynosi ponad 324 mln złotych. Dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych stanowi 85% kosztów kwalifikowanych, co stanowi wkład UE w wysokości ponad 225 mln złotych. pozostała część to wkład własny Województwa Śląskiego. Projekt uzyskał również dofinansowanie wkładu własnego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa w wysokości 2,3 mln zł.

  Muzeum ma zostać otwarte w 2013 roku.

     źródło: www.muzeumslaskie.pl