Instytut Europejski w Łodzi

Instytut Europejski w Łodzi

Instytut mieści się w dwóch zabytkowych budynkach, charakterystycznych dla zabudowy Łodzi początku XX wieku. Główna siedziba Instytutu Europejskiego mieści się w dawnej willi Schweikerta przy ulicy Piotrkowskiej nr 262/264, a od listopada 2006 roku, sąsiadujący z siedzibą Instytutu budynek, przy ul Piotrkowskiej 258/260, stanowi jego zaplecze szkoleniowo-konferencyjne, którego patronem jest Alcide De Gasperi – jeden z Ojców Założycieli zjednoczonej Europy.

Willa Schweikerta mieści obecnie biura Instytutu Europejskiego jak również bibliotekę oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej. Budynek jest również miejscem licznych wydarzeń, w których uczestniczą kluczowi przedstawiciele administracji publicznej oraz świata nauki z Polski i państw członkowskich UE oraz organizacji międzynarodowych. Instytut współpracuje m.in z władzami Miasta i Regionu oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych w popularyzowaniu idei integracji europejskiej oraz szkoleń związanych z integracją. Instytut realizuje kompleksowe usługi szkoleniowo-konferencyjne i dla tych działań oferuje m.in swój personel i pomieszczenia wyposażone w dostęp do internetu, multimedia i aparaturę do tłumaczenia symultanicznego.

Aktualnie Instytut jest zamiejscowym oddziałem Fundacji „Centrum Europejskie-Natolin”, z siedzibą przy ul. Nowoursynowskiej 84 w Warszawie: http://www.natolin.edu.pl/

Historia Instytutu »

Centrum Dokumentacji Europejskiej w Łodzi

cde-logo

Centra Dokumentacji Europejskiej (CDE) działają w szczególności przy uniwersytetach, ośrodkach badawczych lub bibliotekach publicznych. Zbiory obejmują szereg oficjalnych publikacji oraz bogaty księgozbiór naukowy i edukacyjny promujący wiedzę i badania naukowe w zakresie wielodziedzinowego dorobku Unii Europejskiej, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. CDE wspierają instytucje macierzyste oraz Komisję Europejską w rozwijaniu nauczania i działalności naukowej/edukacyjnej związanej z integracją europejską oraz pogłębianiu wiedzy eksperckiej dotyczącej Unii Europejskiej także w postaci organizacji debat i paneli dyskusyjnych.

Przejdź do CDE »

2021 Europejskim Rokiem Kolei

10 stycznia 2021

W piątek 1 stycznia 2021 r. rozpoczął się Europejski Rok Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma na celu promowanie tego typu transportu jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego. Rok dedykowany kolei ma…

CDE

Instytut Europejski

Polska tarcza finansowa zatwierdzona przez KE

23 grudnia 2020

2,9 mld euro – to łączna kwota wsparcia państwa dla polskich mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Program pomocy zatwierdziła Komisja Europejska. Jest on skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców działających…

CDE

Instytut Europejski

Międzynarodowy cykl panelowo-wykładowy pod hasłem: „Przestrzeń współpracy w Europie Środkowej i Wschodniej a kraje Grupy Wyszehradzkiej. Pamięć, wyzwania i perspektywy”, 26-27.10.2020

6 października 2020

Centrum Europejskie Natolin wraz z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, Instytutem Europy Środkowej oraz Fundacją Wyszehradzką, mają zaszczyt zaprosić Państwa na międzynarodowy cykl panelowo-wykładowy w formacie webinarium (wszystkie wykłady…

Instytut Europejski

wszystkie aktualności »