Cech Rzemiosł Skórzanych

Cech Rzemiosł Skórzanych
imienia Jana Kilińskiego w Warszawie
istniejemy od 1386 roku
Cech Rzemiosł Skórzanych
Przejdź do treści
Jan Kiliński - urodzony w 1760 roku, w wieku 28 lat uzyskał tytuł mistrza szewskiego. Stanął na czele insurekcji warszawskiej. Dołączył do powstania kościuszkowskiego. Dwukrotnie aresztowany. Po powrocie z niewoli prowadził warsztat szewski.

Najwyższe polskie odznaczenie rzemieślnicze nosi nazwę „Szabla Kilińskiego”.
Obuwie
Wyrób obuwia szytego na miarę i ortopedycznego.
Usługi
Naprawa, przeróbki i wszelkie inne usługi związane z obuwiem.
Cholewkarstwo
Zindywidualizowane podejście do każdego zlecenia.
Kaletnictwo
Oferujemy bardzo szeroki zakres usług.
Rymarstwo
Dostosowujemy się do Państwa oczekiwań.
WITAMY NA STRONIE CECHU
Witamy na stronie Cechu Rzemiosł Skórzanych imienia Jana Kilińskiego w Warszawie, istniejącego od 1386 roku. Zawarliśmy tu informacje dotyczące Cechu, oraz przyległego do niego muzeum. Członkowie Cechu wykonują między innymi obuwie ortopedyczne, obuwie miarowe, usługi naprawkowe obuwia i cholewkarstwo. Kaletnictwo i Rymarstwo - wyrób i naprawa. Szczegółowe informacje w biurze cechu.

Archiwalna wersja strony jest dostępna tutaj.
Cech Rzemiosł Skórzanych im.Jana Kilińskiego otrzymał dofinansowanie od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO”, na realizację zadania: Remont sali konferencyjnej niezbędny w celu wykonywania działań statutowych organizacji uszkodzonej w wyniku zalania.

Okres realizacji zadania - 01.12.2023 - 31.12.2023

HISTORIA CECHU
Cech Szewców znany był zawsze z wielkiego przywiązania do religii i kościoła. Starsi i podstarsi Cechu obejmując swój urząd składali przysięgę, która brzmiała: „Przysięgamy Panu Bogu Wszechmogącemu, Monarsze Imci i Radzie Miejskiej teraz i no potym będącej wiernymi i posłusznymi być na każden czas gdy nam rozkażą. Czeladzi rozpustnej nie chować, tajemnice miejskie zachować, sprawiedliwość w Cechu każdemu podług artykułów cechowych czynić, porządek w kościele, jako i w Cechu przestrzegać".

Patronami szewskimi są święci Kryspin i Kryspianin, patrycjusze rzymscy z 2 w. po Chrystusie. Prześladowani za wiarę chrześcijańską. Zesłani zostali do południowej Francji. Tam zajmowali się wyrobem sandałów. Im to Cech szewców ufundował w 1719 r. w kościele Św. Jacka na Freta ołtarz, jako wyraz uczuć religijnych.
Galeria Cechu
Galeria Muzeum Cechu
Uroczystości
Wizyta dzieci z przedszkola 248
Cech Rzemiosł Skórzanych
im. J. Kilińskiego
ul. Wąski Dunaj 10, 00-256 Warszawa
Identyf. 000757938
NIP: 525-10-03-197
Tel: (22) 831-96-73

Biuro czynne
poniedziałek, środa, czwartek
w godzinach 8-15

Muzeum czynne
poniedziałek, środa, czwartek
w godzinach 10-15
Wróć do spisu treści