Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

pl. Wojciecha Kilara 1, 40-202 Katowice
www.nospr.org.pl

Skontaktuj się z obiektem

Pokaż telefony wyślij e-mail
Widok
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Trwa budowa sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPR w Katowicach

Data aktualności: 14-01-2013

 • Trwa budowa sali koncertowej w nowej siedzibie NOSPR w Katowicach - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

  Na czterohektarowym terenie po dawnym placu drzewnym kopalni Katowice powstaje nowoczesny obiekt, który stanie się nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Zewnętrzna część gmachu, w którym organizowane będą koncerty, spektakle i wydarzenia artystyczne, jest już gotowa.

   

   

   

   

   


  Przypomnijmy, że projekt nowej siedziby NOSPR - autorstwa Konior Studio, otrzymał nagrodę w konkursie European Commercial Property Awards 2010 w Londynie w kategorii projektów budynków użyteczności publicznej. Prace na budowie obiektu rozpoczęły się w lutym 2012 r. a dziesięć miesięcy później na placu budowy pojawili się specjaliści z japońskiej firmy Nagata Acoustics, którzy współpracowali przy projektowaniu m.in. Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Danish Radio Concert Hall w Kopenhadze, Elbe Philharmonic Hall w Hamburgu czy Salle Philharmonique Radio France w Paryżu.

  W budynku, o łącznej powierzchni netto 25 450 mkw. i kubaturze brutto wynoszącej 199 841 m3, zlokalizowanych będzie 116 pomieszczeń dla funkcji podstawowej, w tym duża sala koncertowa na 1800 miejsc, sala kameralna na 300 miejsc, studio nagrań oraz pomieszczenia administracyjne, techniczne, gościnne oraz przeznaczone na archiwum, w którym gromadzone będą nagrania i nuty. Ponadto inwestycja obejmuje zagospodarowanie terenu wokół budynku, w tym na amfiteatr terenowy, obsługę komunikacyjną i infrastrukturalną oraz urządzenie zieleni.

  Najważniejszym miejscem nowego gmachu będzie wielka sala koncertowa - masywna, wykończona czarnym betonem o surowej fakturze bryła, która będzie dominować w centralnym, przestronnym atrium. Wnętrze sali zostało podporządkowane uzyskaniu najwyższej jakości warunków akustycznych dla wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki symfonicznej, równocześnie zapewniając właściwe warunki dla szerokiego spektrum wydarzeń muzycznych, począwszy od recitali, poprzez koncerty kameralne, symfoniczne do muzyki organowej. Sala koncertowa wraz z zapleczem technicznym będzie największym studiem nagraniowym w kraju, umożliwiającym nagrania wielokanałowe oraz nagrania do produkcji kinowych. Z kolei estrada o powierzchni ponad 250 mkw. zapewni komfort pracy 120-osobowej orkiestry i 100-osobowego chóru. Scena wyposażona zostanie w system platform umożliwiających dowolne profilowanie estrady. Na widowni znajdować się będzie 1800 miejsc siedzących, rozmieszczonych na pięciu poziomach. Bezpośrednio za słuchaczami na balkonach znajdą się ruchome wrota do tzw. „komór wybrzmiewania”, które pozwolą na dostosowywanie pogłosu do różnych form muzycznych: od solowych koncertów do wielkich monumentalnych form muzycznych. W czołowej ścianie sali za estradą docelowo będzie umieszczony prospekt organowy.

  We wschodniej części budynku muzyków zaplanowano mniejszą salę, dla ok. 300 słuchaczy. Znajdująca się w niej estrada o powierzchni ok 80 mkw. będzie mogła pomieścić 20-osobową orkiestrę oraz 20-osobowy chór. Materiałem podstawowym użytym we wnętrzu sali kameralnej będzie drewno o ciepłej barwie.

  Wchodząc do wnętrza budynku przez olbrzymią szklaną ścianę jego gość znajdzie się w czterokondygnacyjnym atrium. Jak tłumaczą projektanci, przeszklony sufit pomieszczenia i jego biała faktura ścian ma stanowić neutralne tło dla odbywających się w nim spotkań i wydarzeń. W atrium znajdą się hall kasowy, sklep z wydawnictwami muzycznymi, sala zabaw muzycznych, klub jazzowy restauracja szatnia, bufet oraz toalety. Przestronne wnętrze umożliwia wygodne wejście do wielkiej sali koncertowej i dostęp do funkcji na wyższych kondygnacjach, może również stanowić przestrzeń oficjalnych wydarzeń oraz małych form koncertowych, scenicznych i wystawienniczych.

  Pomieszczenia muzyków znajdą się w budynku „pierścienia”, który będzie otaczał wielką salę koncertową. Zasadą dla całego budynku jest bowiem brak przenikania się strefy pracy i skupienia artystów ze strefą publiczną. Na czterech kondygnacji rozmieszczone zostaną różnorakie funkcje związane z orkiestrą macierzystą i przebywającymi w budynku muzykami - gośćmi. Znajdą w nim miejsce biura administracji oraz impresariat Orkiestry, pokoje gościnne, garderoby, sale ćwiczeniowe oraz foyer muzyków, W części wschodniej budynku umieszczono zaplecze techniczne dostaw, magazynów, konserwacji itp. W tej części znajdzie się również wydzielony blok studia nagrań, biblioteka i archiwa NOSPR.

  Plac wejściowy przed obiektem ma stanowić reprezentacyjne i wielofunkcyjne przedpole gmachu NOSPR. Zmjkdą się na nim tańcząca, muzyczna fontanna - zimą stająca się lodowiskiem, schody, trawniki i drzewa, a także przestrzenie dla imprez plenerowych i codziennego odpoczynku. Nad placem znajdzie się kładka pieszo-rowerowa, która powiąże ze sobą poszczególne przestrzenie publicznych wokół siedziby NOSPR. Kładka umożliwi również bezkolizyjną komunikację z Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem.

  Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia ma być jednym z obiektów planowanej w centrum Katowic Osi Kultury. W ramach przedsięwzięcia powstać mają takie obiekty jak: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Teatr Opery i Baletu, Nowe Muzeum Śląskie i właśnie nowa siedziba NOSPR. Zespół obiektów wraz z symbolem miasta, katowickim Spodkiem, ma stworzyć unikalną na skalę Europy przestrzeń nauki, edukacji, sztuki i rozrywki. Jak informują przedstawiciele katowickiego magistratu, gmach NOSPR ma być silnie związany z kontekstem miejskim, współtworząc żywą przestrzeń publiczną. Wraz z sąsiednim placem, parkiem, ogrodami tematycznymi, amfiteatrem, założeniami wodnymi, ścieżkami pieszymi i rowerowymi oraz placami zabaw, ma on synergicznie kształtować codzienną, miejską aktywność śródmieścia Katowic.

  Całkowity koszt projektu pt. "Budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach" to 265 mln złotych, z czego 122,2 mln złotych stanowi dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 142,8 mln złotych to wkład własny miasta Katowice. Obiekt ma być gotowy w grudniu 2013 r., a pierwsze koncerty mają szansę odbyć się w nim późną wiosną 2014 r.

  źródło: www.nospr.org.pl