Co prawda czterogwiazdkowy toruński hotel działa już od kilku miesięcy, ale dopiero 10 maja 2013 r, miało miejsce jego oficjalne otwarcie.

Copernicus wyposażony jest w profesjonalne centrum konferencyjne i oddaje do dyspozycji meeting plannerów ponad 800 mkw. sal konferencyjnych. Największa sala – Terra nie ma kolumn wewnętrznych, dzięki czemu możliwa jest dowolna aranżacja wnętrza, a nawet wprowadzenie do niej samochodów osobowych. Wszystkie sale konferencyjne w Copernicusie wyposażone są w nowoczesny sprzęt, który umożliwia m.in. prowadzenie telekonferencji i korzystanie z szybkiego łącza internetowego.

Pierwszych gości hotel Copernicus przyjął jeszcze w październiku 2012 r. Odbyła się tam wówczas 41. Krajowa Konferencja Badań Nieniszczących zorganizowana pod patronatem Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego.

Z okazji oficjalnego otwarcia w hotelu pojawili się lokalni notable i biznesmeni.Zgodnie z sugestią organizatorów, większość gości ubrała się na biało. W części mniej oficjalnej wystąpił zespół pochodzącego z Torunia wokalisty i instrumentalisty Sławka Uniatowskiego. Śpiewała też Kasia Wilk. Imprezę poprowadził znany prezenter Marcin Prokop.