1 lipca 2013 r. Hilton Worldwide ogłosił powołanie Essama Aboudy na stanowisko wiceprezesa do spraw operacyjnych na Europę Wschodnią, Rosję i Turcję.

Abuda zarządzać będzie zespołem operacyjnym, w skład którego wchodzi 28 dyrektorów wykonawczych w 18 miastach. Dołączy on również do europejskiego zespołu wykonawczego pod przewodnictwem Simona Vincenta. 

Abouda jest Egipcjaninem. W swojej trwającej ponad 30 lat karierze w Hilton Worldwide zdobywał doświadczenie na kolejnych szczeblach. Pracę na nowym stanowisku rozpoczyna w strategicznym momencie. Portfel 25 zarządzanych przez niego hoteli w regionie EERT ma się podwoić w ciągu najbliższych trzech lat. Na zajmowanym ostatnio stanowisku wiceprezesa na region Półwyspu Arabskiego, Abouda pracował w biurze Hilton Worldwide na region Bliskiego Wschodu i Afryki (MEA) w Dubaju w Emiratach Arabskich. W tym czasie włączył wiele obiektów do portfela MEA, m.in. otworzył dziewięć hoteli w regionie i podpisał umowy z Jabal Omar na otwarcie kolejnych sześciu. 

W całej Europie Hilton Worldwide ma 253 hotele, a ponad 135 obiektów zostanie niedługo dodanych do portfela marki. Do ostatnio otwartych obiektów należy m.in. pierwszy hotel Hampton by Hilton w Rumunii. Natomiast kolejne obiekty zostaną otwarte w Batumi, Kijowie, Stambule i w Moskwie.