W zabytkowej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu zakończyły się prace nad nową aranżacją Komory Badawczej Nr 8. Dodatkowo do użytku gości obiektu oddana została podziemna podwieszana kolejka elektryczna, a przejazd nią został na stałe włączony do atrakcji poziomu 320, wydłużając trasę przejazdu do 2,5 kilometra.

W programie wydarzenia inaugurującego nowe atrakcje kopalni oprócz premierowego przejazdu kolejką znalazł się koncert kameralny w ramach projektu ONE (An Orchestra Network for Europe), w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej oraz Štatny Komorný Orchester Žilina ze Słowacji. – Od teraz wnętrze Komory Badawczej Nr 8 spełnia najwyższe standardy akustyczne i z pewnością zadowoli nawet bardzo wymagających artystów i ich słuchaczy. Firmy i instytucje zyskały natomiast niezwykłą przestrzeń dla organizacji różnego rodzaju imprez, konferencji i spotkań biznesowych – mówi Sylwia Haukes, specjalista ds. marketingu działu promocji i organizacji imprez ZKWK Guido.

Prace rewitalizacyjne prowadzone na Poziomie 320 kopalni to nie tylko aranżacja Komory Badawczej nr 8. Projekt rewitalizacyjny obejmuje także aranżację pozostałych miejsc: Komory Kompresorów, Hali Pomp i Warsztatu Mechanicznego, które systematycznie będą oddawane do użytku m.in. organizatorom wydarzeń. Komora Kompresorów przeznaczona będzie do celów eventowych. Zostaną w niej zachowane częściowo powierzchnie pierwotnych posadzek i płytek ściennych. Dodatkowo komora wyposażona zostanie w system wysuwanych ław i siedzisk. Hala Pomp jest połączona z Komorą Kompresorów krótkim korytarzem. Planuje się ją przeznaczyć na pomieszczenie klubowe, natomiast Warsztat Mechaniczny znajdujący się w odległości kilkunastu metrów od Komory Kompresorów i Hali Pomp, będzie pełnił funkcje konferencyjno-kinową.

Kopalnia Guido realizuje również projekt, który ma na celu udostępnienie do ruchu turystycznego największego kompleksu podziemnych tras turystycznych w Europie. Projekt polega na rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i XIX-wiecznego chodnika prowadzącego w pokładach węgla (część podziemna) oraz części obiektów Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” i przystosowaniu ich do ruchu turystycznego, a także do pełnienia nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych. Ponadto, w ramach projektu planowana jest budowa nowej infrastruktury turystycznej z pełnym zapleczem gastronomiczno-noclegowym.

źródło: www.kopalniaguido.pl