Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zamek w Polskiej Cerekwi

Raciborska, 47-260 Polska Cerekiew

Skontaktuj się z obiektem

Pokaż telefon wyślij e-mail
Widok
Zamek w Polskiej Cerekwi

W zabytkowym zamku powstanie hotel

Data aktualności: 22-11-2012

 • W zabytkowym zamku powstanie hotel - Zamek w Polskiej Cerekwi

  Władze gminy Polska Cerekiew rozpoczęły proces renowacji XVII-wiecznego zamku. Jednym z obiektów, które powstaną w części komercyjnej obiektu, miałby być hotel stanowiący zaplecze noclegowe dla osób odwiedzających Wielofunkcyjny Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny w Zakrzowie.

   

   

   

     Zbudowany w 1617 roku Zamek w Polskiej Cerekwi to dwupiętrowa renesansowa budowla wzniesiona z cegły na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem i dwoma ośmiobocznymi basztami w narożach elewacji frontowej. W 1945 r. pałac spłonął, a w kolejnych latach nie był odbudowywany. Obecnie zabytek jest własnością gminy Polska Cerekiew, która rozpoczęła właśnie stopniową rewitalizację obiektu.

  Na pierwszy z etapów prac budowlanych władzom samorządowym udało się zdobyć unijną dotację w kwocie 5 mln złotych. W jego ramach zagospodarowana zostanie jedna kondygnacja zamku, na której znajdą się biblioteka i małe muzeum. W jednej z baszt powstanie wieża widokowa. Odtworzone zostaną również ściany konstrukcyjne i łukowe stropy, wstawione będą też drzwi i stolarka okienna. Ponadto wyremontowana i oświetlona zostanie elewacja, a zamkowy dziedziniec zostanie przykryty przeszklonym dachem, co pozwoli na utworzenie swoistej sali, gdzie będą odbywały się koncerty i wydarzenia artystyczne.

  Po zakończeniu pierwszego etapu prac gmina Polska Cerekiew planuje odtwarzać, wyposażać i oddawać do użytkowania kolejne kondygnacje zamku. Na pierwszym piętrze obiektu miałaby powstać część komercyjna z kawiarnią i restauracją, a na drugim piętrze przewidziano pomieszczenia administracyjno-biurowe. Na poddaszu zamku planowany jest również hotel, w którym znajdzie się ok. 50 miejsc noclegowych w 17 pokojach dla gości. W pobliżu obiektu znajdzie się również parking na 60 samochodów osobowych i 2 autokary. Unijny projekt przewiduje również rewitalizację zdegradowanych terenów przyzamkowych.

  Koszt inwestycji wynosi ponad 20 mln złotych. Prace remontowe pierwszego etapu powinny potrwać do listopada 2013 r.


  źródło: www.polskacerekiew.pl