Oficjalne otwarcie największego centrum kongresowego w Małopolsce odbędzie się 16 października 2014 r.

Uruchomienie obiektu ma zostać połączone z dużym wydarzeniem muzycznym. Nazwisko autora spektaklu, podobnie jak nazwiska solistów, którzy wystąpią na koncercie, są na razie tajemnicą. - Chcieliśmy, aby koncert został przygotowany przez krakowskiego twórcę. Zamówione u niego dzieło ma pokazać również wszystkie możliwości techniczne Centrum -  informuje Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa.

Koncert z udziałem orkiestry, chóru męskiego oraz chóru mieszanego zostanie powtórzony także dzień później. W weekend 18 i 19 października będzie można zwiedzać Centrum Kongresowe ICE i zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych. Samo otwarcie Centrum ma kosztować blisko 1,5 mln złotych. Obecnie miasto prowadzi rozmowy ze sponsorem, który ma przejąć część kosztów wydarzenia.

Imponujące centrum kongresowe w Krakowie

W Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbywać się będą konferencje i spotkania dla kilku tysięcy osób, a także festiwale, koncerty i projekcje filmowe. Największa z sal ma 2100 miejsc. Obiektem będzie zarządzać Krakowskie Biuro Festiwalowe. - Na blisko 70 dni, podczas których będziemy w tym roku zarządzać Centrum Kongresowym, zajętych jest już 63, a w 2015 r. mamy rezerwacje na ponad 150 terminów, oraz wstępne rezerwacje na rok 2016 i 2017 - mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Utrzymanie obiektu ma kosztować rocznie prawie 7 mln złotych. Zgodnie z biznesplanem Centrum zacznie się bilansować w szóstym roku swojego funkcjonowania, później miasto powinno na nim zarabiać. Docelowo w obiekcie pracować będą 42 osoby. Od 2007 do 2014 r. na inwestycję - konkurs architektoniczny, projekt i budowę Centrum Kongresowego - wydano 356 mln zł, z czego ok. 83 mln to dofinansowanie z funduszy UE.