14 maja 2014 r. nastąpi oficjalne otwarcie Międzynarodowego Centrum Targowo–Kongresowego EXPO Kraków. Wybudowany przez Targi w Krakowie obiekt będzie miał 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Obecnie w obiekcie trwają prace wykończeniowe. - Załatwienie formalności trwało blisko cztery lata, sama budowa zaledwie kilka miesięcy - powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie. - Teren, na którym powstaje EXPO Kraków, to teren poprzemysłowy, zniszczony i zaniedbany i jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do rewitalizacji części miasta - dodała.

Nowoczesny obiekt na targi i kongresy w Krakowie 

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków powstało na 7,3-hektarowej działce po dawnych zakładach PPB Prefabet. Jego budowa rozpoczęła się w połowie sierpnia 2013 roku. Obiekt będzie miał 13 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 9 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w dwóch połączonych, ale niezależnych od siebie halach "Wisła" i "Dunaj" o powierzchniach 5 i 4 tys. mkw. W obiekcie znajdąsię klimatyzowane sale konferencyjne, które będą miały możliwość podziału na kilkanaście mniejszych pomieszczeń, a także lobby o powierzhni 1,4 tys. mkw. Dwa wejścia do centrum umożliwią organizację dwóch imprez targowych jednocześnie. Jednym z atutów obiektu będzie brak słupów w halach, co pozwoli w dowolny sposób aranżować przestrzeń. Specjalnie do potrzeb wystawców prezentujących ciężki sprzęt dostosowana będzie również nośność podłogi. Do hali będzie mógł wjechać 12-tonowy wózek widłowy i wwieźć 8-tonowy eksponat. Bramy wjazdowe zostaną tak przystosowane, że zmieści się w nich dźwig, a nawet samolot. Parking przed obiektem będzie miał 700 miejsc. 

Targi w Krakowie pod nowym adresem

Obiekt, ktory jest obecnie użytkowany przez Targi w Krakowie, ma 5,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. - W nowym miejscu będzie na pewno dużo większy komfort zarówno dla wystawców, jak i ich klientów. Nie będzie tłoku, lepszy będzie dojazd i możliwość zaparkowania - mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Pierwsza impreza targowa w hali EXPO Kraków odbędzie się już kilka dni przed oficjalnym otwarciem obiektu. Na najbliższe trzy lata zarezerwowane są już terminy na 90 imprez.

Inwestorem Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków jest istniejąca od 1996 roku spółka Targi w Krakowie. Firma należy do Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego UFI, zrzeszającego organizatorów targów i właścicieli terenów targowych oraz do ICCA - International Congress and Convention Association, skupiającego organizatorów kongresów i konferencji. Spółka jest trzecim co do wielkości organizatorem targów w kraju. Całkowity koszt budowy Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków, wraz z zakupem ziemi oraz budową drogi dojazdowej do obiektu to ok. 70 mln złotych. Została ona sfinansowana ze środków własnych Targów w Krakowie oraz z kredytu. Inwestycję zrealizowała krakowska firma Re-Bau.