Na początku października br. minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński podpisał z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem umowę ws. komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od tej pory MTP są poznańskie w każdym sensie – 100 % udziałów spółki należy do Miasta Poznania.

Dotąd Miasto Poznań dysponowało 40 % udziałów, a do Skarbu Państwa należało 60 %. Obecnie są własnością miasta na 100 %. MTP, istniejące od 1921 roku, w połowie ubiegłego wieku były spółką miejską, a z czasem stały się jednostką Polskiej Izby Handlu Zagranicznego z siedzibą w Warszawie. Skarb Państwa miał w niej swoje udziały od 1990 roku, kiedy to stały się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Kilka dni temu sfinalizowano wieloletnie starania samorządu, by Targi były tylko poznańskie.

Konferencje i kongresy na wielką skalę w Poznaniu

Międzynarodowe Targi Poznańskie to nie tylko jedno z najstarszych miejsc, w którym odbywają się masowe wydarzenia, ale i jedno z największych w kraju. Dzięki swojej historii i popularności stały się wizytówką miasta. Dysponują powierzchnią targową i konferencyjną składającą się z 16 pawilonów wystawienniczych, sali widowiskowo-koncertowej dla 2 000 osób oraz ponad 70 sal konferencyjnych.

To łącznie 150 000 mkw. powiązanej ze sobą powierzchni konferencyjnej, wystawienniczej i otwartej. Dodatkowo na tej przestrzeni mieści się parking dla 2 000 aut oraz 20 lokali gastronomicznych. Międzynarodowe Targi Poznańskie położone są w samym sercu miasta, przy węźle komunikacji miejskiej oraz dworcu kolejowym i autobusowym.