Najpopularniejsi autorzy

Jolanta Ambroziak Jolanta Ambroziak Redaktorka
Marta Jesionowska Marta Jesionowska Ekspertka
Weronika Wirtel Weronika Wirtel Ekspertka
Alexandra Kunowska Alexandra Kunowska Ekspertka

Strona główna   /   Artykuły   /   Event pod namiotem w zimie?


Event pod namiotem w zimie?

Event pod namiotem w zimie?Na zdjęciu: Event pod namiotem zimą?

Do niedawna namioty chroniły głównie przed słońcem i deszczem, lecz dzięki wciąż rozwijającej się technologii materiałowej stosowane dziś materiały do produkcji namiotów i hal namiotowych umożliwiają korzystanie z namiotów również jesienią i zimą.

Oczywiście samo stosowanie materiałów o coraz grubszych strukturach i większych gramaturach nie gwarantuje jeszcze oczekiwanego rezultatu. Odpowiednie przygotowanie imprezy w scenerii jesienno-zimowej należy zacząć od odpowiedniego rozplanowania infrastruktury. Ustalenia odpowiednich miejsc na szatnie, toalety, zaplecze cateringu, VIP-roomy, sale projekcyjne czy też garderoby dla artystów. Najlepiej jak najwięcej elementów umiejscowić w centralnym namiocie, nie dodając dodatkowych konstrukcji, gdyż dochodzą nam wtedy dodatkowe (oddzielne powierzchnie do ogrzania). Oczywiście stosując odpowiednie systemy zabudowy targowej lub inne elementy dekoracyjne uda się podzielić powierzchnię głównego namiotu, uzyskując w nim powierzchnię na szatnię czy garderobę. Lecz już w przypadku zaplecza cateringu czy toalet tego rozwiązania nie polecam. Najlepiej wtedy zastosować dodatkowe namioty albo hale namiotowe tego samego producenta, który będzie potrafił je odpowiednio, trwale i bezpiecznie połączyć (w zasadzie każda firma produkująca namioty i hale namiotowe korzysta z innego, często różniącego się z zewnątrz nieznacznie systemu profili aluminiowych, który może wizualnie być bardzo podobny, ale próba jego odpowiedniego połączenia może okazać się nie lada wyzwaniem , a do tego może być kosztowna i pracochłonna).

Kolejnym ważnym elementem, obok odpowiedniego, posiadającego wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa namiotu, jest ogrzewanie. Najlepiej nadają się do tego nagrzewnice na olej opałowy z oddzielnym oprowadzaczem spalin, które wdmuchują ciepłe powietrze do środka namiotu. Ich potrzebna ilość oraz moc zależy oczywiście od temperatury zewnętrznej oraz powierzchni namiotu. Wbrew pozorom nie mają one dużego zapotrzebowania na prąd, gdyż dmuchawa napędzana jest olejem opałowym a jedynie wentylator potrzebuje ok. 1kW. Pamiętać jednak trzeba, aby rękawy wprowadzające powietrze były w odpowiednio przygotowanych miejscach na odpowiednich wysokościach (najlepiej naprzeciwko siebie i blisko podłogi, gdyż ciepłe powietrze samo będzie się unosić), niezastawione np. przez bufet czy elementy dekoracji.

Jeśli uda nam się dobrać wszystkie ww. elementy, nie możemy zapomnieć o ważnych dodatkach tj. drzwi wejściowe – aluminiowe, dzięki którym umożliwiamy swobodne wejście i wyjście naszym gościom przy minimalnej utracie ciepła (dodatkowo można zastosować mniejszy namiot wejściowy jako przedsionek, jeśli organizujemy imprezę na otwartej przestrzeni, gdzie jest duża szansa na silny wiatr); podsufitka, która przejmuje ewentualne skraplanie się wody przy powierzchni dachu namiotu (zjawisko występuje głównie przy dużych różnicach temperatur pomiędzy temperaturą w namiocie a temperaturą na zewnątrz); odpowiednie przygotowanie terenu – w warunkach zimowych nie można zapominać o jego odśnieżeniu – ustawienie podłogi hali namiotowej na ubitym śniegu spowoduje jego stopnienie podczas imprezy, gdy namiot będzie ogrzewany, co z kolei doprowadzi do utraty stabilności podłogi namiotu; wykładzina – może nie jest niezbędna, ale oprócz podniesienia estetyki, dodatkowo izoluje (nie może być klejona za pomocą taśmy dwustronnej, tylko takerowana); ubezpieczenie OC – nie tylko podczas imprez zimą, ale za każdym razem korzystając z firmy, która wynajmuje namioty, hale namiotowe czy inne elementy tj. np.: ogrzewanie, oświetlenie, nagłośnienie warto wymagać certyfikatów bezpieczeństwa i ubezpieczenia OC; ustalenie odpowiedniego czasu montażu dla wszystkich pracujących ekip – montaż namiotu w warunkach zimowych jest dłuższy z uwagi choćby na warunki atmosferyczne, które są często zmienne i czasami powodują zatrzymanie prac.

Mimo tych wszystkich niedogodności i wielu dodatkowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, zimowe imprezy pod namiotem nie są dużo droższe od imprez letnich. Właściwie głównym elementem zwiększającym budżet imprezy jest jedynie ogrzewanie, a uzyskany efekt i zaskoczenie zaproszonych gości jest z pewnością tego warte.

Autor: Marcin Nowakowski

RAJT Sp. z o.o.