14 maja 2014 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków wystawienniczych w kraju, dysponujący największą zadaszoną powierzchnią w południowej Polsce.

– To historyczna chwila dla naszej firmy - przyznaje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. - Nowa siedziba pozwoli nam złapać wiatr w żagle, znacznie poszerzyć ofertę i podnieść jakość organizowanych przez nas wydarzeń. EXPO Kraków jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków targowo-kongresowych w Polsce, a chcemy by w niedługim czasie stał się najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiadamy wszystkie atuty, by odgrywać ważną rolę w tej części kontynentu - zapewnia.

Największa powierzchnia wystawiennicza w południowej Polsce

Przygotowania do rozpoczęcia budowy EXPO Kraków trwały cztery i pół roku. Sama realizacja – zaledwie 228 dni. Budową obiektu i drogi dojazdowej firma Targi w Krakowie rozpoczęła rewitalizację terenu poprzemysłowego, na którym niegdyś funkcjonowały zakłady PPB Prefabet Kraków. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 70 mln złotych.

To, co wyróżnia EXPO Kraków, to fakt, że oferuje on największą, niczym nieograniczoną powierzchnię pod dachem w południowej Polsce. W dwóch niezależnych halach o łącznej powierzchni 9 tys. mkw. zamiast słupów zastosowano dźwigary z drewna klejonego. Hale „Wisła” (powierzchnia 5 tys. mkw.) i „Dunaj” (4 tys. mkw.) umożliwiają organizację targów i kongresów, ale także koncertów, festiwali, spektakli teatralnych, musicali, wystawnych balów czy zawodów sportowych na światową skalę. Wewnątrz obiektu znajdziemy też zespół klimatyzowanych, modułowych sal konferencyjnych (ich nazwy to europejskie miasta: "Budapeszt", "Lwów", "Praga" i "Wiedeń"), pokoje spotkań, przestronne lobby, restaurację oraz parking na 700 miejsc.

Na targi i kongresy w Krakowie

– EXPO Kraków daje nowe możliwości miastu. Do tej pory jego ogromny potencjał związany z turystyką biznesową nie był w pełni wykorzystany – twierdzi Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie. - Mamy nadzieję, że uda nam się ściągnąć te imprezy, które do tej pory omijały stolicę Małopolski z powodu braku odpowiedniej infrastruktury. W EXPO Kraków będą bowiem organizowane nie tylko wydarzenia z kalendarza Targów w Krakowie, ale także te proponowane przez zewnętrzne podmioty, jak: koncerty, festiwale, konwenty, spektakle teatralne, pokazy mody, zawody sportowe, bale czy wystawne bankiety. A to tylko namiastka możliwości, jakie daje Centrum.  

Pierwsze wydarzenia organizowane w EXPO Kraków przez Targi w Krakowie, odbędą się pod koniec maja 2014 r. Będą to targi Moto Show Kraków i Mobile IT. Wraz z otwarciem obiektu zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa dla wystawców i odwiedzających, która zapewni połączenie z centrum miasta bezpośrednio do centrum targowego.