Kraków – znajdź idealne miejsce na konferencję

Sale konferencyjne w Krakowie

Chcesz organizować konferencje w Krakowie? W naszym przewodniku znajdziesz praktyczne informacje o mieście oraz: hotele, restauracje, atrakcje, sale konferencyjne w Krakowie.

czytaj dalej…

Liczba znalezionych obiektów: 327

Kraków to jedno z najchętniej wybieranych miast na konferencje naukowe, konferencje medyczne czy biznesowe, również o charakterze międzynarodowym. Miasto przyciąga swoim prestiżem – w końcu jest to historyczna stolica Polski. Unikalne zabytki, bogata oferta kulturalna i znakomicie przygotowane sale konferencyjne sprawiają, że turystyka biznesowa w tym mieście rozwija się dynamicznie.

Drugie pod względem liczebności mieszkańców miasto w Polsce od lat przyciąga turystów licznymi zabytkami, bogatą ofertą kulturalną i gastronomiczną. Kraków jest też miastem chętnie wybieranym przez organizatorów spotkań. Doceniają oni różnorodność dostępnych obiektów konferencyjnych i eventowych, a także możliwość wzbogacenia programu wydarzenia o niebanalne atrakcje. To właśnie tu odbyły się ważne kongresy jak 48. Światowy Kongres Chirurgiczny (WCS), 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC czy IV Krakowski Kongres Turystyki Medycznej. Miasto pochwalić się może również własną cykliczną konferencją o zasięgu międzynarodowym – Open Eyes Economy Summit (OEES).

W 2000 r. Kraków jako pierwsze polskie miasto został Europejską Stolicą Kultury. W swojej historii może poszczycić się też nie mniej ważnymi tytułami: Europejskie Miasto Sportu 2014, Miasto Literatury UNESCO czy Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019. Wszystko to sprawia, że Kraków od lat jest atrakcyjną lokalizacją na konferencje oraz wydarzenia.

Kraków – idealna lokalizacja na konferencje

Atutem Krakowa jest niewątpliwie jego dogodne położenie komunikacyjne – Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach to drugie pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Polsce. Od centrum miasta dzieli je 11 km. Lotnisko w Balicach jako pierwsze uruchomiło połączenie kolejowe z centrum Krakowa.

Pociągiem można dotrzeć do samego serca Krakowa – Dworzec Główny znajduje się tuż przy Plantach otaczających Stare Miasto. Kraków ma połączenia kolejowe z większością dużych polskich miast, a także połączenia międzynarodowe m.in. z Pragą, Wiedniem, Budapesztem czy Lwowem. W bezpośrednim sąsiedztwie usytuowany jest dworzec autobusowy MDA, a także przystanek Szybkiego Tramwaju – Dworzec Główny Tunel.

Do Krakowa można wygodnie dotrzeć autostradą A4. Przez miasto przebiegają także: droga ekspresowa S7 i drogi krajowe nr 4, 7, 44, 52, 75, 79 oraz 94.

Dla gości podróżujących z daleka, lokalizacja obiektu konferencyjnego blisko lotniska lub autostrady, a tym samym skrócony czas dojazdu, jest dużą zaletą. Stąd też otwarcie się na klienta biznesowego Portu Lotniczego w Balicach, który swoją ofertę poszerzył o 3 sale konferencyjne w nowoczesnym Terminalu VIP oraz dodatkowe usługi przeznaczone dla klientów “VIP”.

Organizacja konferencji w Krakowie

Kraków ma bardzo dobrą ofertę hoteli biznesowych, zarówno w standardzie trzech, jak i czterech czy pięciu gwiazdek. Są wśród nich hotele dużych międzynarodowych sieci oraz butikowe hotele zlokalizowane w samym sercu miasta – np. znajdujący się nieopodal dzielnicy Kazimierz Hotel Galaxy z nowoczesnym centrum konferencyjnym na 1000 osób.

Organizatorzy spotkań, szukających prawdziwie luksusowych warunków na konferencje w Krakowie, nie będą narzekać na brak wyboru. Czekają na nich pięciogwiazdkowe: Queen Boutique Hotel, Hotel Unicus Palace, Bachleda Luxury Hotel Krakow Mgallery by Sofitel czy czterogwiazdkowy Hotel Grand Ascot – na konferencje dla 50-100 uczestników.

Na krakowskiej mapie MICE znajduje się wiele nowoczesnych hoteli konferencyjnych. Q Hotel Plus Kraków oferuje 500 m kw. minimalistycznej, przeszklonej powierzchni konferencyjnej oraz 154 pokoje. Z kolei Hotel Park Inn by Radisson Kraków meeting plannerom udostępnia 1000 m kw. nowoczesnej przestrzeni na konferencje z udziałem 500 osób, oraz 152 pokoje.

Często organizatorzy uczestnikom spotkań chcieliby zapewnić nocleg w tym samym miejscu, w którym odbywa się wydarzenie. Z pewnością nie będą mieli z tym problemu w Hotelu Novotel Kraków City West, dysponującym 305 pokojami. Dużą bazą noclegową, bo 196 pokojami pochwalić się też może zlokalizowany przy Plantach Radisson Blu Hotel Kraków.

Część hoteli, zwłaszcza tych usytuowanych poza centrum Krakowa, powstała głównie z myślą o turystyce biznesowej, przede wszystkim na potrzeby różnego rodzaju konferencji oraz imprez dla firm. Hotele te to równocześnie nowoczesne obiekty szkoleniowe, z doskonałym zapleczem rekreacyjnym (np. gabinetami SPA). Doskonałym przykładem będzie hotel Farmona Businness & Spa z rozległym parkiem i łąką piknikową. Z kolei w malowniczej Wieliczce usytuowany jest Hotel Lenart Kraków-Wieliczka z centrum konferencyjnym o powierzchni 1250 m kw.

Stylowa sala konferencyjna w Bachleda Luxury Hotel Kraków MGallery by Sofitel

Bachleda Luxury Hotel Kraków MGallery by Sofitel

Wielkie obiekty konferencyjne w Krakowie

Druga dekada nowego millenium to prawdziwy renesans potencjału konferencyjnego Krakowa. W 2014 r. otwarto bowiem trzy imponujące i niezwykle nowoczesne obiekty eventowe, które nieprzerwanie przyciągają organizatorów konferencji i kongresów. Centrum Kongresowe ICE Kraków to reprezentacyjny obiekt konferencyjny z ogromnymi możliwościami. Jest przygotowany do organizacji konferencji i kongresów nawet na 3200 uczestników. Od początku działalności w ICE Kraków przygotowano około 800 wydarzeń, w których uczestniczył ponad milion gości, a liczba ta rośnie. Dużym walorem obiektu jest widok na Wawel i Kazimierz.

Drugim wielkim i ważnym na mapie południowej Polski obiektem jest EXPO Kraków z halami wystawienniczo-eventowymi o powierzchni 9000 metrów kwadratowych. Wielofunkcyjne hale pozwalają na zorganizowanie kongresu dla 2900-4000 uczestników. W EXPO Kraków meeting plannerzy zaaranżują też imponujący bankiet dla nawet 6000 gości.

Trzeci z obiektów to hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena Kraków, która zapewnia ponad 15 tysięcy miejsc siedzących, w tym w strefie VIP z 28 lożami, oraz sale konferencyjne (do 200 osób) i restauracje z widokiem na płytę areny i teren wokół obiektu.

Do największych krakowskich obiektów, w których można zorganizować event na kilkanaście tysięcy uczestników, należy Cracovia Stadion. Jego trybuny pomieszczą ponad 17 000 widzów, a ofertę uzupełniają sale konferencyjne (do 250 osób) i 26 ekskluzywnych lóż Skybox.

Dużych obiektów na eventy w Krakowie nie brakuje również wśród hoteli. Nowoczesny hotel Metropolo by Golden Tulip oferuje organizatorom spotkań aż 2500 m kw. W 16 salach można zorganizować konferencje lub kongresy na kilka tysięcy uczestników. Również zaplecze noclegowe hotelu jest imponujące, bo obejmuje 220 pokoi.

Sale konferencyjne w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe Expo Kraków

Niebanalne obiekty na eventy w Krakowie

Dla klientów biznesowych, na potrzeby konferencji i imprez firmowych, swoje podwoje otwierają również niektóre krakowskie muzea czy obiekty kulturalne – np. Teatr im. Słowackiego, krakowska Filharmonia czy Muzeum Lotnictwa.

Na liście interesujących miejsc na kongres czy konferencję w Krakowie znajdziemy także obiekty naukowe, na przykład te należące do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Auditorium Maximum z Aulą Dużą na 2000 osób czy Centrum Dydaktyczne Wydziału Prawa i Administracji z Salą Audytoryjną na 560 miejsc to tylko niektóre z propozycji.  

W sezonie letnim świetnym miejscem na eventy i szkolenia może być barka wiślana, którą można odbyć nawet kilkugodzinne rejsy, podziwiając malownicze widoki. Ofertę miasta wzbogaca bliskość jednego z najciekawszych zabytków – czyli Kopalni Soli w Wieliczce. Również tam możliwa jest zarówno organizacja konferencji, jak i organizacja imprez dla firm.

Firmowe wyjazdy motywacyjne? Sprawdź atrakcje Krakowa

Uczestnicy imprez firmowych, eventów czy konferencji po dniu wypełnionym dyskusjami panelowymi, odczytami i warsztatami są spragnieni rozrywki. Tę Kraków oferuje na najwyższym poziomie. Ci, którzy mają ochotę po prostu dobrze się bawić, mogą zanurzyć się w świat krakowskich klubów i pubów – te w okolicach Rynku Głównego, a zwłaszcza Kazimierza, pracują do samego świtu. Spragnieni zwiedzania zabytków na pewno nie zdążą wszystkiego zobaczyć: Wawel, podziemia Rynku Głównego, krakowskie kościoły, szlak miejsc związanych z Janem Pawłem II – to tylko niektóre atrakcje miasta. Kraków słynie również z wyśmienitych restauracji: zarówno hotele biznesowe, jak i mniejsze hotele oferują sale bankietowe ze znakomitą kuchnią. Organizatorzy konferencji i eventów mogą również skorzystać z propozycji licznych restauracji zlokalizowanych poza hotelami.

Władze miasta przywiązują dużą wagę do stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju turystyki biznesowej w Krakowie. Wielkie konferencje naukowe czy konferencje medyczne służą budowaniu pozytywnego wizerunku miasta jako ważnego ośrodka akademickiego, nie tylko w kraju, ale i w regionie. Dziesiątki mniejszych konferencji biznesowych czy imprez firmowych przekładają się zaś na dochody miasta z turystyki, dzięki której Kraków może się rozwijać. Według corocznego raportu Polskiej Organizacji  Turystycznej “Przemysł spotkań w Polsce” w Krakowie odnotowywany jest regularny wzrost liczby spotkań – konferencji, kongresów, sympozjów i targów. Większość z nich stanowią spotkania powyżej 50 uczestników. Największą liczbę uczestników odnotowały imprezy o tematyce medycznej.

Marzeniem włodarzy miasta jest, aby sale konferencyjne, obiekty szkoleniowe w mieście pracowały przez cały rok. I rzeczywiście, sezon na konferencje w Krakowie praktycznie nigdy się nie kończy. A miasto ma wiele do zaoferowania uczestnikom imprez firmowych czy konferencji niezależnie od pory roku.

Kraków – ważne organizacje dla branży spotkań

Powołane w 2004 r. Biuro Kongresów – Kraków (Cracow Convention Bureau) odpowiada za promocję Krakowa za granicą jako miejsce idealnego na konferencje, kongresy, sympozja i targi oraz wyjazdy motywacyjne. Na krajowych i międzynarodowych targach turystyki biznesowej przedstawiciele Cracow Convention Bureau prezentują zarówno obiekty konferencyjne, jak i możliwości, jakie stwarzają wyjątkowe walory turystyczne miasta. Organizacja działa w strukturach Gminy Miejskiej Kraków na zasadach non-profit.

Zobacz także