Łódź – znajdź idealne miejsce na konferencję

Sale konferencyjne w Łodzi - przewodnik organizatora konferencji

Łódź, miasto położone w samym sercu Polski, przez krótki czas tymczasowa stolica kraju, ciągle rozwija swój potencjał jako miasto organizacji konferencji czy imprez firmowych. Dogodne położenie na głównych szlakach komunikacyjnych, biegnących ze wschodu na zachód oraz z południa na północ sprawiają, że z dotarciem do Łodzi na konferencje, zwłaszcza samochodem, nie ma w tej chwili żadnego problemu. Łódź jest miastem z ogromnym potencjałem, w coraz większym stopniu odkrywanym przez branżę MICE.

czytaj dalej…

Liczba znalezionych obiektów: 119

Łódź przez długi czas była typowym miastem przemysłowym. Od początku lat 90. buduje swoją markę na nowo, starając się jak najlepiej wykorzystać potencjał płynący zarówno z położenia, jak i z bogatej tradycji gospodarczej. Czy Łódź ma szansę stać się jednym z głównych ośrodków, w których organizowane są konferencje naukowe, biznesowe czy kongresy medyczne? Niewątpliwie miasto ma takie ambicje, czego potwierdzeniem są planowane wydarzenia: European Universities Games 2022 czy Expo Horticultural 2024.

Władze miasta chętnie inwestują w rewitalizację zabytkowych budynków, dając im szansę na „drugie życie”. Biznesową wizytówką miasta ma szansę się stać Nowe Centrum Łodzi – część Śródmieścia, która skupiać będzie życie handlowe, kulturowe oraz biznesowe. Tu właśnie znajduje się EC1 – zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, który organizatorom konferencji i eventów udostępnia duże przestrzenie jak Hala Maszyn dla 1200 osób, jak i sale konferencyjne dla 40-60 uczestników. To tylko przykład udanej rewitalizacji poprzemysłowego obiektu, jakich w Łodzi jest wiele.

Łódź - komfortowy dojazd na wydarzenia

Pociągiem, samolotem czy samochodem? Dojazd na konferencję organizowaną w Łodzi nie powinien sprawić trudności jej uczestnikom przybywającym z różnych stron Polski. Autostrady A1 (z Gdańska) i A2 (z Poznania i Warszawy), drogi ekspresowe S8 (z Wrocławia, Warszawy czy Białegostoku), S14 (z Pabianic lub Zgierza) oraz drogi krajowe DK14 czy DK72 przebiegają bezpośrednio przez samo miasto lub w jego pobliżu. Uczestnicy wydarzeń chętnie też wybierają komunikację pociągami lub samolotem – międzynarodowe lotnisko Łódź-Lublinek im. Reymonta oddalone jest od centrum miasta o zaledwie 6 km.

Łódź sale konferencyjne

Archiwum Łódzkiej Organizacji Turystycznej

Największe sale konferencyjne w Łodzi

Największy potencjał pod względem organizacji dużych imprez masowych mają hale sportowo-widowiskowe. Stadion Widzewa Łódź oferuje na trybunach ponad 18 tysięcy miejsc, podczas gdy Atlas Arena Łódź dysponuje ponad 14 tysiącami miejsc w hali. Oba obiekty mają na wynajem także loże eventowe, strefy VIP, z których obserwować można wydarzenia na murawie oraz sale konferencyjne na mniejsze spotkania. Usytuowana w centrum miasta hala MOSiR Łódź na widowni pomieści z kolei 6710 osób, zaś na płycie głównej – 2000 osób. Ponadto do obiektu należy teren zewnętrzny o powierzchni 6 tysięcy mkw. Konferencję lub kongres dla 4500 uczestników zorganizować można w Expo Łódź, a ofertę wzbogacają sale, które połączone pomieszczą 500 osób, oraz duża aula.

Wśród największych obiektów  konferencyjnych znajduje się również czterogwiazdkowy hotel – DoubleTree by Hilton Łódź, z 4 halami koncertowo-kongresowymi, z których największa sprawdzi się na konferencje dla nawet 1200 uczestników. Do tego hotel oferuje salę multifunkcyjną, kinową, balową oraz 7 sal konferencyjnych i foyer.

Sala konferencyjne "Balowa" w DoubleTree by Hilton Łódź

DoubleTree by Hilton Łódź

Ośrodki kultury, obiekty postindustrialne i unikalne miejsca na konferencje w Łodzi

Dlaczego warto wybrać Łódź na konferencje i eventy? Jednym z głównych argumentów, poza lokalizacją w centrum kraju, jest różnorodność. Niezależnie od tego, czy preferuje się pałacowe wnętrza, przestronne aule  uczelni, czy loftowe wnętrza - w Łodzi znajdzie się wyjątkowy obiekt.  

Jednym z najciekawszych obiektów, w których urządzane są konferencje, jest Teatr Wielki w Łodzi (1070 osób). Dużym uznaniem cieszy się również Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, w której obradować może ok. 650 osób czy Teatr im. Stefana Jaracza (450 osób).

Oryginalnym obiektem jest inspirowany polską i zagraniczną kinematografią hotel Stare Kino Cinema Residence z 3 salami konferencyjnymi (największa dla 100 osób). Kompleksowa oferta, nowoczesne sale, w których zorganizować można konferencję dla 300 uczestników i zielone otoczenie wyróżniają Park Naukowo-Technologiczny Bionanopark. Wśród zieleni, w centrum kompleksu leśnego znajduje się też ośrodek biznesowo-sportowy na granicy Łodzi i Zgierza – Stacja Nowa Gdynia Business & Wellness Resort z 4 komfortowymi salami na szkolenia.

Organizatorów spotkań do Łodzi przyciąga poprzemysłowa architektura, która w połączeniu z nowocześnie wyposażonymi wnętrzami wywołuje zachwyt u gości z innych regionów Polski oraz z zagranicy. Takim miejscem bez wątpienia jest wyróżniany w licznych konkursach czterogwiazdkowy Hotel Andel's Łódź. Cieszy się on dużą popularnością nie tylko ze względu na unikalny wystrój wnętrz – znajduje się bowiem na dawnych terenach przemysłowych Łodzi i jest częścią Manufaktury, jednego z najbardziej rozpoznawalnych centrów handlowo-rozrywkowych w Polsce. Hotel dysponuje  16 salami  konferencyjnymi, w tym Salą Balową na 800 gości. W budynkach dawnej fabryki papierosów mieści się Tobaco Hotel. Butikowy hotel w centrum Łodzi, również wyróżniany w prestiżowych konkursach branżowych, oferuje 7 nowoczesnych sal (największa na 130 osób).

Sala konferencyjna w budynku Stacji Nowa Gdynia koło Łodzi

Stacja Nowa Gdynia Business & Wellness Resort

Hotele konferencyjne w Łodzi na większy i mniejszy budżet

Baza hotelowa Łodzi wciąż jeszcze nie obejmuje hoteli pięciogwiazdkowych, ale coraz więcej powstaje w niej hoteli czterogwiazdkowych, w których organizatorzy mogą liczyć na wysoki standard zarówno pod względem warunków samej konferencji, jak i obsługi – zakwaterowania i wyżywienia – gości. Gości biznesowych zapraszają np. Hotel Ambasador Premium (18 sal konferencyjnych) czy Puro Hotel Łódź Centrum z 3 kameralnymi salami, w tym jednej kinowej.

W mieście nie brakuje również hoteli trzy, a także dwugwiazdkowych, które do dyspozycji gości oddają mniejsze i większe sale konferencyjne – od kilkudziesięciu do nawet trzystu osób. Może to być ekonomiczna opcja organizacji szkoleń, przy jednoczesnym zachowaniu dogodnej lokalizacji i komfortowych warunków do przeprowadzenia spotkania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszty organizacji konferencji w Łodzi, w standardzie porównywalnym do innych największych miast w Polsce, należą do najniższych.

Konferencje i imprezy firmowe to również bankiety – te można organizować w hotelach czy obiektach, gdzie odbywa się konferencja, lub w innych miejscach, w zależności od możliwości i potrzeb organizatorów. Uroczyste posiłki – np. kolacje – można organizować również w najlepszych łódzkich restauracjach, do których należą (obok restauracji hotelowych) np. Restauracja Anatewka czy Klub Spadkobierców.

Łódź sale konferencyjne

Archiwum Łódzkiej Organizacji Turystycznej

Konferencje z możliwością zakwaterowania

Hotele w Łodzi mają różny standard, ceny i oferują różną liczbę miejsc noclegowych. Wśród hoteli o najwyższym standardzie największe możliwości pod tym względem ma Hotel Andels (556 miejsca noclegowe), Arche Residence Łódź (466 miejsc) oraz ibis Łódź Centrum (416 miejsc). Wśród hoteli trzygwiazdkowych najwięcej miejsc dla gości znajduje się w Hotelu Światowid (276 miejsc).

Dobre położenie, ciekawa oferta kulturalna i niższe niż w innych miastach koszty – to główne argumenty przemawiające za organizacją konferencji w Łodzi.

Łódź – ważne organizacje dla branży spotkań

W 2017 r. powstała Łódzka Organizacja Turystyczna, w ramach której działa Łódź Convention Bureau. ŁOT. Organizacja przygotowuje materiały i raporty dotyczące turystyki i branży spotkań w Łodzi, rejonie łódzkim oraz w kraju. We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną oraz lokalnymi partnerami, jak: Miasto Łódź, hotele konferencyjne, muzea i teatry realizują wyjazdy studyjne dla przedstawicieli agencji eventowych, touroperatorów czy dziennikarzy.