Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu we wtorek 19 maja br. otworzyła nową halę sportową. Obiekt mieści się między ul. Królowej Jadwigi a Drogą Dębińską, obok stadionu lekkoatletycznego.

Sala jest wielofunkcyjna, dzięki czemu zasila ona zaplecze konferencyjne miasta. Mogą się na niej odbywać mecze wielu dyscyplin sportowych, jednak jest ona również przystosowana do organizacji różnego rodzaju eventów. Budynek ma cztery kondygnacje. Trzy z nich są nadziemne, jedna podziemna. Do hali prowadzi hol wejściowy. Wysokość pomieszczenia to 12 metrów. Ściana wschodnia zbudowana została ze szklanych profili, natomiast przy zachodniej krawędzi boiska umiejscowiono system rozsuwanych trybun dla publiczności na których może zasiąść 228 osób. W budynku znajduje się również szatnia, magazyn koszy i boksy magazynowe dostępne z hali, pomieszczenia gospodarcze, a także pokoje dla instruktorów i kierownika sali. Sale seminaryjne, laboratorium, siłownia oraz pokoje pracowników dydaktycznych mieszczą się na pierwszym piętrze. Na drugim piętrze ulokowano zadaszony taras, z którym sąsiadują pomieszczenia zaplecza dla cateringu oraz zespół sanitariatów. Całość obsługują trzy klatki schodowe oraz obszerna winda osobowa. Wejście do obiektu znajduje się pod opisanym tarasem. Powierzchnia użytkowa obiektu to prawie 4 tys. mkw.

AWF poznań sale konferencyjneAWF poznań sale konferencyjne

- Budowa hali jest elementem logicznie układającego się programu rozwoju uczelni, kolejnego etapu w którym udało się zbudować nowoczesny kampus akademicki. Zaczęliśmy od budowy pływali i centrum rekreacji, potem przyszedł czas na boisko ze specjalistyczną płytą do hokeja na trawie, trzy lata temu powstał piękny budynek dydaktyczny. W zabytkowym budynku uruchomiliśmy nowoczesne laboratoria biomechaniki, analizy ruchu człowieka, biochemii i fizjologii. W nowej hali powstanie specjalistyczne laboratorium dla gier zespołowych. - mówił JM Rektor AWF, prof. Jerzy Smorawiński.

Koszt budowy to niemal 19 mln zł. 70 proc. tej kwoty pochodziło z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a pozostałe 30 proc. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykonawcą budowy jest Tamex Obiekty Sportowe S.A. Natomiast za projekt odpowiedzialni są architekci z firmy Neostudio - Bartosz Jarosz i Paweł Świerkowski.