Grupa Arche planuje kolejną dużą inwestycję. Tym razem w byłej cukrowni w Żninie w województwie kujawsko-pomorskim powstanie kompleks z hotelem, centrum konferecyjnym, tropikalną wyspą, przystanią dla żeglarzy i muzeum cukrowniczym.

Cukrownia Żnin została zakupiona przez Grupę Arche, właściciela m.in. nowo otwartego Zamku w Janowie Podlaskim, od Krajowej Spółki Cukrowej za 4,8 mln zł. Na jej terenie powstanie ogromny kompleks – Cukrownia Żnin Park Rekreacyjny – który zawierać będzie w sobie m.in. czterogwiazdkowy hotel o powierzchni 21 tys. mkw. z 450 pokojami dla ok. 900 osób, centrum konferencyjne o powierzchni 2,6 tys. mkw. zlokalizowane w byłych magazynach cukrowni, centrum rehabilitacyjne o powierzchni 1,3 tys. mkw. oraz ogromne centrum rekreacyjne o powierzchni aż 7 tys. mkw. W rekreacyjnej części kompleksu planowane jest wybudowanie strefy spa z tropikalną wyspą i oddzielną częścią hotelową. Znajdzie się tu również kino, basen oraz, przypominające o historii tego miejsca, muzeum cukrownictwa.

Była cukrownia znajduje się przy ul. Klemensa Janickiego, z kolei Żnin leży nad dwoma jeziorami – Jeziorem Żnińskim Dużym oraz Jeziorem Żnińskim Małym. Cukrownia sąsiaduje z jeziorem Dużym i w tej części kompleksu powstanie przystań dla żeglarzy i surferów. Ale to nie koniec planowanych atrakcji w Cukrowni Żnin – jej komin zostanie obudowany i udostępniony gościom i turystom – będzie można z niego podziwiać panormanę okolicy.

Szacowany koszt całej inwestycji to ok. 150 mln zł. Prace budowalne mają potrwać trzy lata.