Gdy przyjrzymy się niebu nocą, zauważymy, że niektóre gwiazdy świecą mocniej od innych. Nie inaczej jest z ośrodkami konferencyjnymi. Część z nich poza sprawną realizacją wydarzeń biznesowych może pochwalić się dodatkowymi atutami, wyróżniającymi je z tłumu obiektów tego typu. Niewymuszona gościnność, malownicze usytuowanie, stale rozwijana oferta, to tylko część z zalet, które cechują Folwark Łękuk. Miejsce powstałe na fundamentach mazurskiego folwarku, które potrafi wykorzystać zalety bliskości natury.

Jeśli chcemy uciec z dala od smogu i zgiełku czyhających na nas w aglomeracjach miejskich, warto pomyśleć o wyprawie na Dzikie Mazury, w stronę Puszczy Boreckiej, gdzie, nad jeziorem Łękuk, w rejonie szczycącym się prawdziwie czystym powietrzem, od 2015 roku działa Folwark Łękuk. „Postaw na naturalne rozwiązania!” mogłoby brzmieć ich naczelne hasło, gdyż zamysł ośrodka od początku opierał się na skorzystaniu z walorów atrakcyjnego położenia – zarówno w architekturze, jak i ofercie skierowanej do gości indywidualnych i biznesowych. Stąd też obecność w wystroju wnętrz nawiązań do otaczającej przyrody – drewna, kamienia polnego, cegły, kutego metalu, a także oddanie do dyspozycji gości 18 ha terenów rekreacyjnych – własnego lasu, parku i plaży, wytyczenie ścieżki zdrowia wzdłuż linii jeziora. Wysiłek włożony w przekształcenie dawnego PGR-u Łękuk w doskonale prosperujący ośrodek turystyczny przyniósł efekty w postaci wyróżnień – zdobycie głównej nagrody w 2011 roku w ogólnopolskim konkursie „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, uzyskanie tytułu  „Travellers’ Choice”  i zajęcie 6. miejsca jako jeden z najlepszych polskich hoteli rodzinnych w ubiegłorocznym rankingu portalu TripAdvisor . Wreszcie – laureat nagrody Forum Odpowiedzialnego Biznesu w roku 2015.

Wiemy już, że jest pięknie, zdrowo, rodzinnie i odpowiedzialnie. Słów kilka o możliwościach dojazdu. Folwark Łękuk oddalony jest 35 km od Giżycka i Olecka, 13 km od dworca kolejowego w Wydminach. Od Warszawy czy Trójmiasta oddalony jest niespełna 300 km, co oznacza kilkugodzinną jazdę samochodem. Zmotoryzowani mogą skorzystać na miejscu z monitorowanego parkingu na 80 miejsc.

Zapoznajmy się więc z ofertą skierowaną do organizatorów spotkań firmowych.

Szkolenia i konferencje na Dzikich Mazurach

Zaplanowanie wydarzenia firmowego z dala od miasta, w otoczeniu przyrody, z pewnością pozwoli uczestnikom nie tylko zregenerować siły nadwątlone podczas wytężonej pracy, ale także ograniczyć zbędne bodźce i skupić się na celu wyjazdu. W Folwarku Łękuk do zorganizowania warsztatów lub zjazdu można wykorzystać 3 sale konferencyjne na 50, 80 oraz 100 miejsc w układzie teatralnym. Największa z nich to przestronne i nowocześnie zaaranżowane pomieszczenie, powstałe z połączenia systemem drzwi przesuwnych dwóch sal. Wygodnie w układzie kinowym zasiądzie tu do 180 uczestników. Wszystkie sale wyposażone zostały w projektory multimedialne, nagłośnienie, mikrofony bezprzewodowe, ekrany, DVD i flipcharty. Można również skorzystać z wi-fi. Do odbycia bardziej zamkniętych spotkań biznesowych, wymagających mniejszego pomieszczenia, posłużyć może z powodzeniem sala kominkowa, na 25 osób, w budynku Starego Spichlerza.

Komfortowe apartamenty, idea slow food i wellness korporacyjny

Klimatyczny hotel Folwark Łękuk dysponuje 40 pokojami oraz 4 apartamentami, natomiast w znajdującym się na terenie ośrodka Starym Spichlerzu można zakwaterować 25 osób w pokojach rodzinnych, co daje łącznie liczbę ponad 100 miejsc noclegowych. Pokoje urządzone są wygodnie i z dbałością o szczegóły – dominują materiały naturalne, drewno, tkaniny, zadbano również o nawiązania do tradycji mazurskiej wsi. Jeśli chcielibyście spędzić czas w jedynej zachowanej i odrestaurowanej ponad stuletniej części hotelu, którą zamieszkiwał niegdyś Rządca majątku Klein Lenkuk, właściciele zapraszają do apartamentu Rządcówka. Składają się na niego 3 sypialnie na piętrze oraz salon, biblioteczka z pojedynczym łóżkiem, łazienka i wc na parterze. Jest tu przytulnie i domowo. Można się rozsiąść wygodnie na sofie w salonie albo podziwiać widok na falujące pola zbóż z balkonu na piętrze. Zrelaksować można się też w znajdującej się w Starym Spichlerzu urokliwej sali kominkowej.

A gdy poczujemy głód, czas udać się do restauracji „Ogień i Woda”, której kuchnia opiera się na lokalnych produktach. Warzywa, owoce i zioła z własnego ogródka, miejscowe sery zagrodowe, świeże ryby, domowe dżemy i konfitury, brzmi wybornie, prawda? To propozycja dla gości, którzy potrafią docenić urok niespiesznego cieszenia się smakami, zgodnie z ideą slow food. Podniebienia ucieszą dania kuchni regionalnej i europejskiej, a menu komponowane jest na nowo w każdym sezonie. Zapomnijcie o mrożonkach i połykaniu pizzy w pośpiechu! Restauracja może także posłużyć do zorganizowania firmowej kolacji lub bankietu – pomieści się tu 150 osób.

A po konferencji na uczestników czeka równie bogaty program dodatkowy, tym razem służący odpoczynkowi i rozrywce - wellness korporacyjny. Masaże, zabiegi SPA inspirowane ajurwedą, a także słowiańskie i pielęgnujące o działaniu antystresowym. Świetnym pomysłem urozmaicającym plan dnia jest wizyta w Łękuckiej Łaźni Parowej, gdzie stosowane są naturalne składniki. Odważni mogą zdecydować się na pobudzającą umysł i ciało kąpiel w jeziorze (w zimie – w przeręblu!). Warto również skorzystać z możliwości, jakie daje otoczenie Folwarku – udania się na spacer lub questing integracyjny do Puszczy Boreckiej czy spływ kajakowy Łaźną Strugą.