Chciałbyś połączyć konferencję z koncertem i wystawną kolacją lub zorganizować szkolenia w nietuzinkowym miejscu? W centrum Warszawy znajduje się Zamek Ujazdowski, którego wnętrza goszczą nie tylko wernisaże i imprezy kulturalne, ale także spotkania biznesowe, konferencje oraz eventy. Nazwa może zmylić, bo zamiast w zamkowych komnatach, swoje wydarzenie zorganizujecie w nowoczesnych i wielofunkcyjnych przestrzeniach, którym bez trudu nadacie pożądany charakter. Dla tych, co nie myślą szablonowo i poszukują nieoczywistych rozwiązań – odwiedziliśmy i opisaliśmy Zamek Ujazdowski.

Położenie: W Śródmieściu, przy największych atrakcjach turystycznych Warszawy

W stołecznym Śródmieściu, przy Trakcie Królewskim, na skarpie wiślanej znajduje się Zamek Ujazdowski – historyczny obiekt otoczony parkiem. Teren sąsiaduje z Parkiem Ujazdowskim, Ogrodem Botanicznym UW oraz Łazienkami Królewskimi. Do Zamku Ujazdowskiego dojedzie się Aleją Armii Ludowej bądź Alejami Ujazdowskimi. Przed budynkiem zmotoryzowani goście mogą skorzystać z parkingu na 40 aut, obok znajduje się także niezależny płatny parking na 80 stanowisk. Istnieje możliwość pozostawienia autokaru. Kilka minut zajmie nam spacer na najbliższy przystanek autobusowy „Łazienki”. Liniami, które z niego kursują, w ciągu 15–20 min dojedziemy do Dworca Wileńskiego, na Stare Miasto czy do stacji metra.

Wygląd: Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza w zabytkowych murach

Odbudowa Zamku Ujazdowskiego w latach 70. przywróciła mu wygląd z pierwszej połowy XVIII wieku, z czasów saskich. W 1985 r. swoją działalność w nim rozpoczęło Centrum Sztuki Współczesnej. Biały, dwukondygnacyjny budynek z wysokim dachem i wieżyczkami widać z daleka. Przez szklane drzwi wchodzimy do holu, który prowadzi na duży, zadaszony od kwietnia do połowy grudnia Dziedziniec, a z niego – do wnętrz wystawowych i eventowych. Po południowej stronie Zamku znajduje się Laboratorium – samodzielny budynek, który także mieści przestrzenie, które można wynająć na wydarzenia. Zamek i Laboratorium otacza duży zielony teren, który można wykorzystać na imprezy plenerowe.

Sale konferencyjne: Zamkowe przestrzenie na duże eventy i konferencje w centrum Warszawy

Naszą wizytę w obiekcie zacznijmy od przestrzeni oferowanych w Zamku. Największą jest Dziedziniec – 650 mkw. – zadaszony przez większość roku, dodatkowo ogrzewany i wentylowany. Podczas koncertu czy uroczystej gali pomieści 450 osób, podczas bankietu zasiadanego – 300 gości. Pod otaczającymi Dziedziniec krużgankami (ponad 220 mkw.) można zaaranżować strefę chillout, ustawić stoliki bankietowe, sofy, a podczas targów – stoiska.

Kierując się z Dziedzińca w prawą stronę, przechodzimy do części Zamku, w której znajdują się: Sala Kinowa oraz Sala Edukacyjna. Bardzo dobra akustyka i nowoczesna aranżacja Sali Kinowej zachęca do zorganizowania w niej nie tylko pokazu dla współpracowników, ale także konferencji prasowej, prezentacji nowego produktu czy spotkania dyskusyjnego. Na stopniowalnej widowni w wygodnych fotelach zasiądą 74 osoby, można też dostawić 15 krzeseł. Sala jest klimatyzowana, wyposażona w ekran, projektor i profesjonalne nagłośnienie, jest też dostęp do WiFi. Część cateringową spotkania można zorganizować przed salą, w położonej na końcu korytarza Sali Edukacyjnej lub wyjść z nią na zewnątrz – rozstawić stoliki pod krużgankami.

Na warsztaty lub konferencje w gronie 70 osób w układzie teatralnym warto wynająć Salę Edukacyjną, o powierzchni 103 mkw. Podłoga w tej przestrzeni wyłożona jest parkietem, na suficie zainstalowany został ruszt stalowy, na którym można zamontować dodatkowe reflektory. Trzy duże okna z widokiem na zieleń wpuszczają dużo światła dziennego, w razie potrzeby można je zaciemnić dzięki roletom. Z sali można bezpośrednio wyjść do parku. Recepcję konferencyjną najczęściej ustawia się w holu głównym Zamku.  

Kilka kroków od Zamku usytuowany jest niski, biały budynek ze spadzistym dachem – Laboratorium. Otoczenie Laboratorium – zadbany zielony teren i taras widokowy na Kanał Piaseczeński i Park Agrykola – zachęca do włączenia go do scenariusza spotkania, wyjście z wydarzeniem na zewnątrz. Na parterze budynku znajduje się recepcja, duża szatnia na 150 okryć oraz sanitariaty. Zabytkowe mury skrywają całkowicie nowoczesne wnętrza i rozwiązania, które sprawiają, że w Laboratorium konferuje się wygodnie.  Naprzeciwko recepcji usytuowana jest Sala Kolebkowa, o powierzchni 96 mkw. Sprawdzi się przy szkoleniach na 60 uczestników w ustawieniu teatralnym. Z przodu sali ustawiona jest duża ścianka, pełniąca funkcję ekranu, zamontowany został też projektor multimedialny. Sala Kolebkowa jest minimalistycznym wnętrzem, które łatwo jest przystosować do oczekiwanych funkcji. Wygodnym dodatkiem jest kredowa ściana z jednej strony, którą można wykorzystać podczas warsztatów.

Na pierwsze piętro, na którym znajduje się Sala Teatralna (Widowiskowa) im. W. Krukowskiego, dostaniemy się windą lub schodami. 243 mkw. powierzchni i ponad 5 m wysokości pozwoli na zorganizowanie w Sali Teatralnej widowiska lub konferencji z zastosowaniem nawet dużych elementów scenograficznych. Ściany, parkiet oraz sufit są czarne, co nadaje przestrzeni określonego klimatu. W razie potrzeby, można otworzyć okiennice i zapewnić dostęp światła dziennego. Na widowni można rozstawić 120 krzeseł, natomiast po zdemontowaniu podestów – zapewnić 180 miejsc siedzących. Sala posiada bezkierunkowość akustyczną oraz wysokiej jakości wyposażenie – m.in. ekran panoramiczny w skali 16:9, o maksymalnej długości 8 m, projektor projektor Eiki EK-510U o jasności 7000 Ansi lumenów, kolumny głośnikowe JBL, wzmacniacze mocy Crown Xti 6000 – dzięki czemu organizowane tu koncerty, kongresy czy promocje produktów zyskają odpowiednią oprawę audiowizualną. Jeśli planujemy tu imprezę taneczną, na podłodze można rozłożyć dodatkowy podest sceniczny. Do sali im. Krukowskiego przynależy dwupoziomowa garderoba, która pomieści do 8 osób.

Chętnie stosowanym rozwiązaniem jest aranżacja w Sali Teatralnej konferencji bądź gali, natomiast przeniesienie części kulinarnej wydarzenia piętro niżej, do Sali Kolebkowej.

Pokoje:

Obiekt nie posiada zaplecza noclegowego, ze względu jednak na położenie w centrum Warszawy, organizatorzy spotkań bez trudu wybiorą hotel o odpowiednim standardzie, z dogodnym dojazdem.  

Restauracje i bary:

Zamek Ujazdowski współpracuje na co dzień z kilkoma sprawdzonymi restauracjami, które na życzenie skomponują odpowiednie menu na bankiet lub zajmą się przygotowaniem przerw kawowych. Na terenie Zamku działają dwie niezależne restauracje – jedna przy holu głównym, druga z wejściem od strony Dziedzińca, które oferują dania kuchni polskiej i międzynarodowej oraz własne przestrzenie, do których można zaprosić gości wydarzenia na lunch lub przekąski. Podczas imprez organizowanych w Zamku Ujazdowskim można korzystać z własnego cateringu.

Dodatkowe opcje:

Na terenie zielonym wokół Zamku Ujazdowskiego można zorganizować festiwal, piknik firmowy, plenerowy pokaz filmowy lub zajęcia teambuildingowe. Park jest na tyle oddalony od innych obiektów, że organizacja tak dużych wydarzeń jak festiwal Co Jest Grane nie stanowi problemu, jeśli chodzi o zakłócanie ciszy nocnej. Między drzewami można rozstawić namioty bankietowe, leżaki, scenę. Na życzenie można dodatkowo ogrodzić cały teren, zapewnić dodatkową ochronę.

Personel Zamku Ujazdowskiego ma wieloletnie doświadczenie w aranżacji spotkań i dużych eventów, stąd chętnie zaangażuje się w kompleksową realizację wydarzenia, od znalezienia odpowiedniej oprawy artystycznej, przez przygotowanie dodatkowej dekoracji florystycznej, spektakularnego oświetlenia i efektów.  Scenariusz wydarzenia można także wzbogacić oprowadzeniem swojej grupy po galerii, także po godzinach pracy CSW. O wystawach, również w języku angielskim, opowie wynajęty na tę okazję przewodnik.

►Co wyróżnia obiekt konferencyjny:

Oryginalne połączenie zabytkowego budynku z neutralnymi, nowocześnie wyposażonymi wnętrzami to duży atut przestrzeni Zamku Ujazdowskiego. Zielone otoczenie pozwoli na zorganizowanie imprez plenerowych, zaś dostępna oferta – zaplanowanie spotkań w kilku miejscach jednocześnie, zarówno w gmachu głównym, jak i położonym obok budynku Laboratorium. Lokalizacja przy Trakcie Królewskim zapewnia dogodny dojazd na event. Sale konferencyjne są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

►Opinia serwisu konferencje.pl:

Zamek Ujazdowski zwraca uwagę zróżnicowaną ofertą eventową, która poza salami szkoleniowymi, obejmuje również salę kinową, widowiskową z profesjonalnym wyposażeniem audiowizualnym oraz duży dziedziniec, zadaszany przez większość roku. Na miejscu można zlecić kompleksowe przygotowanie spotkania, od mebli, przez dodatkowe oświetlenie, dekoracje, usługi cateringowe, po występy artystyczne. Dużym walorem Zamku jest teren zielony, w którym można przygotować piknik firmowy lub koncert.