Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec – Görlitz Meetingpoint Music Messiaen to pełna nazwa nowo otwartego obiektu kulturalnego, będącego także miejscem do organizacji spotkań i konferencji.

Centrum znajduje się na obrzeżach Zgorzelca, przy granicy polsko-niemieckiej, ok. 150 km od Wrocławia.  Od autostrady prowadzącej do stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia, dzieli je 4 km.

Konferencje na Dolnym Śląsku 

Główna sala wielofunkcyjna o powierzchni ok. 400 mkw. wyposażona jest w podesty sceniczne o powierzchni ok. 40 mkw. oraz pełne wyposażenie multimedialne: nagłośnienie, projektor, mikrofony, oświetlenie sceniczne, duży ekran oraz sprzęt do tłumaczenia symultanicznego na 30 osób. Stanowi ona miejsce na wydarzenie dla ok. 200 osób. W budynku znajdują się także dwie sale szkoleniowe - każda z nich mierzy 84 mkw. i pomieści ok. 40 osób. Jedna z nich znajduje się na parterze natomiast druga na 1 piętrze. Sale wyposażone są w projektory, tablicę interaktywną, małe i duże płaskie telewizory, system wentylacji oraz ogrzewania podłogowego, regulację natężenia oświetlenia a także sterowane elektrycznie rolety okienne. Ponadto, w budynku znajduje się kilka mniejszych pomieszczeń do prowadzenia spotkań w kameralnym gronie. Sale szkoleniowe posiadają łatwy dostęp do toalet oraz aneksu kuchennego, w którym istnieje możliwość przygotowania herbaty/kawy i cateringu.

Poza wyżej wymienionymi salami w obiekcie znajduje się stała wystawa prezentująca zbiory upamiętniające funkcjonowanie Stalagu VIIIA, pomieszczenie kuchenne, pomieszczenia biurowe i magazynowe, pokój socjalny, archiwum, winda, monitorowany parking i wiata do pozostawienia rowerów. Obiekt przystosowany jest do osób niepełnosprawnych. W Centrum jest również dostęp do Internetu. Do obiektu przylegają ścieżki edukacyjne prowadzące przez teren Stalagu.

Spotkania z historią w tle

W czasie II Wojny Światowej władze hitlerowskie stworzyły na terenie Görlitz po stronie obecnego Zgorzelca Międzynarodowy Obóz Jeńców Wojennych dla Szeregowców i Podoficerów – Stalag VIIIA. Jednym z jeńców obozu był francuski kompozytor Olivier Messiaen, który podczas pobytu w Stalagu skomponował „Kwartet na koniec czasu”– utwór zaliczany do największych dzieł muzycznych XX wieku. To właśnie jego historia stała się inspiracją do stworzenia Centrum.