Dolny Śląsk – znajdź idealne miejsce na konferencję

Sale konferencyjne: Dolny Śląsk

Organizujesz konferencje na Dolnym Śląsku? W naszym przewodniku znajdziesz praktyczne informacje o województwie oraz hotele, restauracje, atrakcje, sale konferencyjne na Dolnym Śląsku.

Dolny Śląsk to niezwykle atrakcyjny region o bogatej i barwnej historii oraz istotna destynacja eventowa i turystyczna. Wrocław – stolica regionu – ściąga do Polski światowej wagi kongresy i ważne konferencje. Terytorialnie Dolny Śląsk obejmuje południowo-zachodnią część Polski. W większości to teren nizinny, jednak nie można zapominać o Sudetach i najwyższym ich punkcie, jakim jest Śnieżka.

Wyjątkowo burzliwe dzieje odcisnęły swoje piętno na pamiątkach kultury materialnej, mimo tego jednak zachowało się tu wiele zabytkowych miasteczek, malowniczych zamków, kościołów i klasztorów.

Największymi miastami w regionie Dolnego Śląska obok Wrocławia, są Wałbrzych, Legnica i Jelenia Góra, co nie oznacza wcale, że tylko one przyciągają uczestników i organizatorów konferencji w te okolice. Niewątpliwym atutem regionu są wspomniane wcześniej góry. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie. Od miejsc idealnych na wielkie kongresy, po kameralne kurorty  na firmowe wyjazdy integracyjne.

Komunikacyjnie kluczową rolę na Dolnym Śląsku odgrywa Port lotniczy Wrocław-Strachowice. Poza tym dominują przewoźnicy kolejowi i autobusowi – zarówno ci prywatni, jak i spółki należące do Skarbu Państwa. Jednak nietrudno dostać się w ten region również własnym transportem. Przez teren Dolnego Śląska przechodzą trzy autostrady: A4: granica państwa - Jędrzychowice - Zgorzelec - Krzyżowa (Bolesławiec) - Legnica - Bielany Wrocławskie (Wrocław); A8: autostradowa obwodnica Wrocławia oraz A18: Berlin – Krzyżowa. Poza tym trzy drogi ekspresowe: S3, S5 oraz S8.

Największe obiekty na konferencje i eventy na Dolnym Śląsku

Wrocław to największe miasto w regionie i jednocześnie jedno z największych i najładniejszych ośrodków w Polsce. Można w nim doświadczyć zarówno kosmopolityzmu, awangardy i dekadencji metropolii, jak i klimatu niewielkiego ośrodka na peryferiach Europy. Słynie z licznych mostów, zabytków architektonicznych, parków, instytucji kultury oraz największego w regionie Dolnego Śląska obiektu eventowego - Stadionu Wrocław. Na jego trybunach mieści się ponad 45 tys. widzów, a prócz boiska znajduje się tu również centrum konferencyjne oferujące 13 sal, w tym Klub Biznesowy dla 2500 osób.

Równie ważnym i dużym obiektem jest Hala Stulecia, czyli Wrocławskie Centrum Kongresowe. Hala Główna mieści prawie 5500 gości, a to jedna z 12 oferowanych przez obiekt sal. Hala Stulecia to niewątpliwie unikatowe miejsce na mapie Polski. Zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Wielofunkcyjna przestrzeń, nieszablonowa konstrukcja, klimatyczna i przestrzenna lokalizacja, to tylko kilka z jej atutów. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu. Niewątpliwie jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia. Zlokalizowana w Śródmieściu, otoczona jest parkiem Szczytnickim, w którym znajduje się popularny Ogród Japoński.

Mówiąc o dużych i ważnych obiektach konferencyjnych w tym mieście, nie możemy pominąć Hali Orbita o bardzo charakterystycznym kształcie. To jeden z najnowocześniejszych obiektów widowiskowo-sportowych w Europie. Hala Orbita to w istocie dwie hale: duża z widownią blisko 3 tys. miejsc i mała - przeznaczona głównie na lodowisko, boisko, względnie boczną salę towarzyszącą.

Należy wspomnieć również o Narodowym Forum Muzyki – budynku o efektownej, nowoczesnej architekturze. W NFM znajdują się Sala Główna na 1823 miejsca, Duża Sala Kameralna na 300 osób, dwie sale na 200 osób każda, oraz 4-poziomowe foyer mieszczące 1260 osób na koktajlu.

Odrobinę skromniej będzie w Hali Widowiskowo-Sportowej w Lubinie. Tam zmieści się ok. 3700 osób na trybunach i ok. 900 osób na płycie. To budynek charakteryzujący się nowoczesną architekturą. Podobnie jak kolejny spory obiekt konferencyjny - Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Trybuny hali pomieszczą około 3000 osób, a płyta boiska kolejnych 1000.

Mówiąc o dużych imprezach warto wspomnieć o instytucjach nauki i kultury. Przede wszystkim wskazać należy Teatr Polski z 6 salami, z czego największa mieści ponad 700 osób, Centrum Kongresowe Politechniki Wrocławskiej, w którym można zorganizować jednorazowo spotkanie dla 620 osób, Akademia Wychowania Fizycznego dysponująca ośmioma salami, w tym największą, która może pomieścić nawet 800 osób. Na koniec, niekoniecznie muzycznie, Opera Wrocławska i sala dla niemal 750 osób, podobnie jak Teatr Muzyczny Capitol. To oczywiście tylko niektóre z funkcjonujących we Wrocławiu instytucji naukowo-kulturalnych.

Eventy to również hotele, których nie brakuje w stolicy Dolnego Śląska. Właściwie znaleźć możemy odpowiedni na każdą okazję, każdą liczbę gości i każde inne preferowane kryteria. Wśród hoteli sieciowych czterogwiazdkowe hotele Mercure z 13 salami, największą dla prawie 600 osób, oraz Novotel (dawny Orbis), również z 13 salami, największą dla 530 osób. Poza tym trzygwiazdkowy hotel ibis Styles dysponujący 8 salami, w tym największą dla 500 osób, pięciogwiazdkowy Sofitel na Starym Mieście z 12 salami i foyer, a także trzygwiazdkowy Novotel z trzema salami dla 300 osób.

Organizatorzy, którzy szukają wyjątkowych hoteli, mogą wybierać pośród kameralnych luksusowych obiektów. Jest wśród nich między innymi pięciogwiazdkowy, butikowy hotel The Granary - La Suite Hotel mieszczący się w szesnastowiecznym, odrestaurowanym budynku w centrum miasta, piękny, neobarokowy hotel Monopol, czy czterogwiazdkowy hotel Invite o bardzo nowoczesnym designie.  

Eleganckie bankiety i gale na Dolnym Śląsku

Oprócz zabytków wysokiej klasy we Wrocławiu, w całym regionie nie brakuje atrakcji. Dolny Śląsk bowiem słynie z malowniczych, przyrodniczych osobliwości, uroczych miejscowości i nieco zapomnianych uzdrowisk. Stąd właśnie na dolnośląskiej prowincji znaleźć można miejsca absolutnie zachwycające architekturą, klimatem i otoczeniem – gór, lasów, otwartej przestrzeni.

Doskonałym przykładem jest Pałac Brunów w Lwówku Śląskim z XV wieku. Niski, o jasnej kamiennej elewacji, otoczony stylowym ogrodem. W ofercie znajdziemy 5 sal konferencyjnych, w tym największą dla 450 osób. Podobnie jest w położonym po sąsiedzku Pałacu Łagów. To strzelisty, biały budynek z dwiema salami konferencyjnymi otoczony terenem zielonym.

Nieco dalej, w Jeleniej Górze podobny klimat reprezentuje Pałac Paulinum z XIX w. Znajduje się na szczycie parkowego wzgórza, niemal w centrum miasta. Neorenesansowa rezydencja myśliwska oferuje restaurację, osiem sal konferencyjnych oraz miejsca noclegowe. W okolicy Jeleniej Góry znajdziemy także Pałac Wojanów - XVII-wieczny budynek stojący nad brzegiem stawu w otoczeniu ogrodów. Oferuje on siedem sal konferencyjnych, w tym największą dla 300 osób.

Na liście wyjątkowych obiektów konferencyjnych w regionie Dolnego Śląska są również zamki: Topacz w Ślęży, w którym dziś znajduje się czterogwiazdkowy hotel i ten najbardziej znany, legendarny, owiany tajemnicą Zamek Książ w Wałbrzychu, z salą dla 300 osób.

Dolny Śląsk na wyjazdy integracyjne 

I nie chodzi jedynie o narty, piesze wędrówki czy wody termalne, choć i te atrakcje są powszechnie dostępne. Sudety to rozległe górskie pasmo, które obfituje w kurorty uwielbiane przez Polaków. Choć najwyższym szczytem jest Śnieżka, położona 1602 m nad poziomem morza, w niższych partiach gór znaleźć można prawdziwe konferencyjne perełki.

W Świeradowie-Zdroju czeka trzygwiazdkowy kompleks hotelowo-wypoczynkowo-konferencyjny Cottonina Villa & Mineral Spa Resort. Znajdziemy w nim zarówno eleganckie sale na konferencje i bankiety, jak i profesjonalne spa. Nieco dalej, w Polanicy-Zdroju będziemy mogli skorzystać z pięciogwiazdkowego Hotelu Spa Dr Ireny Eris, w którym znajdziemy pięć sal konferencyjnych dla 190 osób, a także duże profesjonalne spa z basenem, 20 gabinetami i strefą wellness.

Na południu czeka na nas również Interferie Sport Hotel Bornit w Szklarskiej Porębie, który oferuje 6 sal konferencyjnych i ponad 80 pokoi, czy hotel Mercure w Jeleniej Górze z 9 salami konferencyjnymi. Z kolei w Dusznikach-Zdroju znajdziemy m.in. elegancki i wystawny trzygwiazdkowy hotel Impresja, oferujący dwie sale konferencyjne dla 240 osób, równie reprezentatywny hotel Fryderyk oraz hotel Sonata, mieszczący się w kamienicy w centrum miasta. W Łomnicy, pomiędzy miejscowościami: Jelenią Górą a Karpaczem znajduje się nowoczesny kompleks wypoczynkowy Osada Śnieżka, który przyciąga nie tylko swoją innowacyjnością, ale również znakomitym położeniem u podnóża Karkonoszy. W ofercie są 4 klimatyzowane sale konferencyjne oraz przylegające do nich przestronne foyer.

Odnotować warto również trzygwiazdkowy Mercure w Karpaczu z 146 pokojami oraz pięcioma salami konferencyjnymi dla 450 osób. W tym mieście znajdziemy również bardziej kameralny kompleks - Leśny Dwór. Całość otoczona jest piękną przyrodą, emanuje ciepłem i pozytywną energią. Wewnątrz możemy cieszyć się ciepłymi wystrojami kameralnych sal konferencyjnych, restauracji i pokoi.

Liczba znalezionych obiektów: 399

Region w liczbach

  • Obiekty399
  • Liczba miejsc w salach konferencyjnych211,357
  • Liczba miejsc noclegowych39,673
  • Największa powierzchnia konferencyjna53,600 m2