Z pozoru surowe wnętrze Szarotki nietrudno przemienić w elegancką salę bankietową czy miejsce na konferencję. Prostota formy nada się idealnie na plan zdjęciowy lub filmowy, a zielony teren, który widać z okien, pozwoli się gościom wyciszyć i odpocząć. Blisko centrum, ale na tyle na uboczu, by nie odczuwać zgiełku wielkiego miasta. Byliśmy, widzieliśmy Szarotkę. Obiekt w zabytkowym Forcie Mokotów.

Lokalizacja:

Zabytkowy fort, świetnie skomunikowany z centrum Warszawy

Fort Mokotów, na którego terenie działa Szarotka, znajduje się przy ulicy Racławickiej 99. Położenie wśród zieleni i otoczenie wałem, mimo bliskości ruchliwej ulicy, zapewnia spokój i warunki dogodne do odpoczynku, pracy i zabawy. Poza Szarotką budynki Fortu zajmują również m.in. studia fotograficzne i filmowe, pracownie architektoniczne, biura, klubokawiarnia, restauracje, galerie. Atrakcyjna lokalizacja będzie pasować zarówno osobom poruszającym się komunikacją miejską, jak i tym zmotoryzowanym. Kilka minut zajmie nam spacer do przystanków autobusowych i tramwajowych (przystanek "Wołoska"), których liniami w ciągu 10 minut dostaniemy się do stacji metra Racławicka lub Pole Mokotowskie. Około 20 min zajmie nam dojazd do Dworca Zachodniego. Od lotniska im. Chopina Szarotka oddalona jest o ok. 5 km. Na gości Fortu czeka też płatny niestrzeżony parking naziemny na 100 miejsc.

Wygląd:

Iwentownia po udanej rewitalizacji

Do zachodniej części Fortu, gdzie mieści się Szarotka, można dojechać od ulicy Racławickiej (wjazd w Karwińską). Choć sam Fort Mokotów został wzniesiony w latach 80. XIX wieku, obecna siedziba Szarotki powstała dopiero w latach 50. minionego stulecia i zajmowana była z początku przez zarząd tajnych Zakładów Radiowo-Telewizyjnych "Zarat". Nazwa obiektu całkiem celnie łączy przeszłość – Szarotką nazwano pierwsze polskie radio przenośne – oraz unikalność oferty poprzez nawiązanie do rzadkiego kwiatu – szarotki alpejskiej.

Od "konspiracyjnych" początków Szarotki dużo się zmieniło. Znaleźli się ludzie, którzy Fortowi Mokotów zechcieli dać drugie życie. Dzięki wizji Grupy Warszawa pawilon nr 06 został zrewitalizowany i przystosowany do nowej funkcji. Na organizatorów eventów czeka ceglany, wysoki, 3-kondygnacyjny budynek z czterospadowym dachem, w otoczeniu drzew, z zadbanym trawnikiem wokół. Do iwentowni, jak się określa Szarotka, prowadzą po schodach 2 wejścia. Zarówno jedne, jak i drugie drzwi są szerokie, co umożliwi wniesienie sprzętu o większych gabarytach. Po wejściu do budynku, z prawej strony, mijamy szatnię na 400 osób oraz zaplecze techniczno-gastronomiczne, na które składają się dwa pomieszczenia. Z lewej strony przechodzimy do hali głównej. Schody pomiędzy tą przestrzenią a szatnią prowadzą do piwnicy – o tym samym rozkładzie co parter, oraz na poddasze, na którym mieści się antresola i pomieszczenia techniczne. Na każdym poziomie znajdują się toalety, jest ich łącznie 5. 

Sale konferencyjne:

Eventy i konferencje w loftowym wnętrzu

Sercem Szarotki jest przestrzeń na parterze, o powierzchni 270 mkw. 22 duże okna (1,35 m x 2,4 m) ze szprosami oraz świetliki w dachu pozwalają na odpowiednie doświetlenie i wentylację hali. O przeszłości budynku przypomina czerwona rozdzielnia ustawiona po lewej stronie od wejścia, a także zachowane w dobrym stanie biało-czarne kafelki na podłodze.

Ściany z czerwonej cegły, jak i odsłonięte belki stropowe nadadzą eventowi organizowanemu w tym wnętrzu odpowiedni klimat, są też bardzo fotogeniczne, co można wykorzystać podczas sesji fotograficznych i na planie filmowym. W Szarotce odczuwa się przestrzeń – strop ma wysokość 3,9 m, a do samej więźby – 6 m.

Na przeciwległej ścianie znajdują się drzwi prowadzące na teren zielony Fortu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ustawianie bezpośrednio przed nimi ekranu lub modułowej sceny (nawet o powierzchni 8 m x 4 m). Podczas konferencji w układzie teatralnym zasiądzie tu 200 osób. Halę można zaciemnić, zawieszając w oknach np. zasłony. Industrialną formę oświetlenia – proste, białe metalowe lampy można uzupełnić, zawieszając na belkach konstrukcyjnych własne punkty świetlne. Dzięki temu zabiegowi z minimalistycznego wnętrza stworzymy klimatyczną salę bankietową, która pomieści 180 gości. Przestrzeń wystawienniczą dzieli 8 kolumn, za którymi można zaaranżować miejsce na przerwę kawową lub stworzyć podczas eventu wygodne przejście do drugich pomieszczeń obiektu. Nad wejściem od strony szatni znajduje się antresola o powierzchni 42 mkw. Można na niej wydzielić strefę VIP lub zagospodarować jako dodatkową przestrzeń techniczną, z której wygodnie będzie się zarządzać światłem i dźwiękiem.

W Szarotce podczas imprezy zapewniona jest ochrona, oprawa muzyczna oraz wynajem mebli i scenografii. Dodatkowo wynająć można: wysokiej jakości rzutnik oraz ekran o rozmiarze 3 m x 4 m, nagłośnienie konferencyjne lub koncertowe, oświetlenie imprezowe, dynamiczne. Możliwe jest także skorzystanie z usług profesjonalnego akustyka.

Pokoje:

Obiekt nie dysponuje własnym zapleczem noclegowym, ale na życzenie personel pomoże w znalezieniu odpowiedniego hotelu.

Restauracje i bary:

W Szarotce nie funkcjonuje oddzielna sala restauracyjna. Przerwy kawowe, bar i bufet szwedzki można zaaranżować w samej hali lub w pomieszczeniu technicznym (powierzchnia 30 mkw.), znajdującym się za szatnią. Catering mogą zapewnić restauracje Grupy Warszawa: Zorza – bistro z kuchnią międzynarodową oraz Biała – z daniami zarówno tradycyjnej kuchni polskiej z czasów szlaku bursztynowego, jak i jej nowoczesnego odpowiednika, opartego na świeżych, sezonowych składnikach od lokalnych dostawców. Odpowiednio skomponowane menu, uwzględniające życzenia i potrzeby gości, przyczyni się do sukcesu eventu.  

fot. Whitestory.pl

Szarotka na eventy:

Szarotka z pewnością jest jednym z tych miejsc, które zaraz po przekroczeniu progu pobudzają wyobraźnię do kreatywnego działania. Doskonale się sprawdzi jako przestrzeń na wernisaże, gdy pod jej kolumnami ustawimy standy. Dobra akustyka pozwoli na zorganizowanie tu koncertu z wydzielonym miejscem na taniec. Konferencja prasowa lub promocja nowego produktu zyska niebanalne tło i uroczystą oprawę, dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia i dodatków wnętrzarskich. Wydarzenie organizowane w Szarotce może wyjść także poza sam budynek. Obiekt położony jest na 4,5 ha zielonego terenu, który w razie potrzeby można włączyć do programu eventu. Leżakowanie na trawie? Koktajl na 100 osób na tarasie sąsiedniego budynku? Wystarczy zgłosić pomysł, a znajdzie się droga do realizacji. Do tej pory Szarotka gościła m.in. targi ślubne i rzemieślnicze, promocje kosmetyków, pokazy mody, imprezy urodzinowe magazynów, czy jubileusze firm.

►Co wyróżnia obiekt konferencyjny:

Loftowa przestrzeń w otoczeniu XIX-wiecznych fortyfikacji, z dobrym dojazdem do centrum miasta. Minimalistyczne wnętrza można łatwo zaadaptować do potrzeb eventu. Wysoki, odsłonięty strop, oryginalna podłoga, ceglane ściany nadadzą klimat przygotowywanemu tu wydarzeniu. Konferencja na 200 osób zorganizowana w tak niezwykłym otoczeniu, z pewnością zostanie zapamiętana przez uczestników.

►Opinia serwisu konferencje.pl:

Jedna z najbardziej interesujących propozycji wśród stołecznych przestrzeni postindustrialnych. Elastyczność oferty, lokalizacja, możliwość zaaranżowania eventu także na zielonym terenie wokół obiektu wyróżniają Szarotkę wśród innych miejsc na eventy. Klimatyczne i przestronne wnętrze na konferencje, jubileusze, imprezy kulturalne i wydarzenia firmowe.

Zdj. Jolanta Ambroziak (red.); materiały promocyjne obiektu