Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Aeris Futuro i Urząd Miasta Krakowa dbają o środowisko


20.09.2010

Swoje drzewa na polu golfowym w Ochmanowie posadzili wczoraj przedstawiciele firm z całej Polski. Działanie miało na celu neutralizację nieuniknionych emisji towarzyszących organizacji eventu. To przykład dobrej praktyki – wzoru do naśladowania. O tym, jak organizować Zielone Wydarzenia mówili eksperci Fundacji Aeris Futuro. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Krakowa.

 


17 września 2010 w Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie koło Krakowa odbyło się eko-spotkanie „Sukces to Twoje naturalne środowisko! – Wdrażanie standardu Zielonych Wydarzeń w Twoim miejscu pracy” połączone z kursem golfa. Uczestnicy spotkania otrzymali porcję wiedzy na temat idei green events w praktyce. Opowiadali o swoich doświadczeniach na temat prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju we własnych firmach. Spróbowali swoich sił w grze w golfa.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji z całej Polski. Zainteresowane tematem były różne branże: agencje eventowe i interaktywne, sektor FMCG, bankowość, hotelarstwo i turystyka, samorząd lokalny, a nawet uczelnie wyższe.

 

- Zaangażowanie pracowników firm ze środkowej i północnej Polski jest najlepszym dowodem na to, że tematyka organizacji Zielonych Wydarzeń to wciąż zagadnienie nowatorskie na naszym rynku. Celem kampanii promocyjno-edukacyjnej, którą prowadzimy, jest propagowanie idei i wiedzy na ten temat – mówi Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro, która wystąpiła z wykładem inauguracyjnym. Uczestnicy dowiedzieli się, że Zielone Wydarzenie (ang. green event) to takie, które na każdym etapie przygotowań i realizacji zapewnia działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędność energii i materiałów. Krok dalej, czyli offset, to efekt zeroemisyjności wydarzenia (ang. carbon neutral event) – rekompensata nieuniknionych emisji poprzez wsparcie projektów ograniczających emisję oraz na rzecz rozwoju lokalnego. Offset to, miedzy innymi, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i wspomniane sadzenie drzew.

Drugim instytucjonalnym partnerem merytorycznym warsztatów była Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, której przedstawiciel, Łukasz Polakowski, omówił procedury dotyczące polskiego standardu Zielonych Wydarzeń i dobre praktyki od kontekstu międzynarodowego do lokalnego.

Interesującym punktem spotkania był także panel dyskusyjny, podczas którego biznesmeni, pod kierunkiem eko-konsultantów Fundacji Aeris Futuro, dyskutowali „Jak osiągnąć sukces w zgodzie z zasadą 3P (people, profit, planet)”. - Dzielili się swoimi doświadczeniami na temat ekologicznych projektów w swoich firmach. Prezentowali swoje ekologiczne produkty. Część warsztatowa spotkania była jego mocnym punktem – mówi Joanna Janek, Manager Projektu Zielone Wydarzenia – Byłam zaskoczona poziomem wiedzy uczestników. Biznes nie zapomina o ekologii, a wiedza na temat standardu zielonych wydarzeń i trendu eko-biura rozszerza obszar działań możliwych do zastosowania przez każdego. Szczególnie emocjonującym punktem programu okazało się sadzenie drzew. Jak się okazało, niektórzy spośród uczestników dopiero w Ochmanowie mieli okazję pierwszy raz w życiu posadzić drzewo. Anna Horowska, która często sadzi drzewa w swoim ogrodzie, nazwała swoje drzewko Alien. Tak brzmi nazwa firmy, którą prowadzi w miejscowości Luboń. Przywiązuje dużą wagę do ekologii – w życiu prywatnym i zawodowym. Natomiast para małżeńska: Izabela Mayer z firmy Ecomateria oraz Rafał Mayer z firmy Feelgood prowadzą odrębne działalności gospodarcze – ale każdą z proekologicznym nastawieniem. Oboje podkreślają, że nasza ekologiczna postawa jest ważna dla przyszłych pokoleń, a każde, nawet najmniejsze działanie, które podejmujemy, ma znaczenie globalne.

 

- Myślę, że wiele osób segregowałoby w domu śmieci, ale nie ma na rynku przeznaczonych do tego koszy. Zajmujące się tym firmy nie wiedzą, jak się do tego zabrać w praktyce, co w efekcie przekłada się na nikłą popularność segregowania śmieci. Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni – mówi Izabela Mayer.


- Swoimi osiągnięciami uczestnicy będą mogli pochwalić się 1 października podczas Dnia Eko-biura. Wystarczy naprawdę niewiele, żeby być „eko” w biurze – przekonuje Anna Dymarczyk, koordynator projektów w Fundacji Aeris Futuro - dwustronne drukowanie, wyłączanie funkcji stand-by, wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie jest to konieczne. Każda firma może o tym opowiedzieć w Konkursie Eko-biura. Nagrodzony zespół zaproszony zostanie na eko-wyjazd integracyjny. Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane poprzez stronę internetową www.aeris.eko.org.pl do dnia 10 października 2010. Udokumentowane akcje zostaną zaprezentowane na Targach Dobrych Praktyk CSR w Warszawie 20 października. Wtedy też wręczona zostanie główna nagroda!


Kampania merytorycznie nawiązuje do British Standard BS 8901 – międzynarodowej normy określającej zarządzanie eventami w sposób środowiskowo zrównoważony. Zostanie ona wkrótce wprowadzona na polskim rynku. Standard ten dotyczy klientów, organizatorów oraz wszelkich poddostawców usług związanych z eventem. Realizacja projektu według normy BS 8901 gwarantuje korzyści wizerunkowe i finansowe. Dzięki wprowadzeniu najnowszych standardów firma zwiększa swoją wiarygodność oraz zainteresowanie ofertą. Propozycje realizacji projektów według BS 8901 na polski rynek mają niebawem wprowadzić duże firmy z obszaru event.  Wszystkie podmioty, które już dzisiaj działają zgodnie z ekologicznymi standardami, zapraszamy do promocji w Zielonym Katalogu on-line oraz w Zielonym Poradniku dobrych praktyk. Te i więcej informacji na ten temat znajduje się na portalu kampanii www.zielonewydarzenia.pl.

Kampania edukacyjno-promocyjna dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia” jest wspierana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także z budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz Ministerstwo Środowiska.
 

 

źródło: www.aeris.eko.org.pl (PR)

Pobierz Ebooka:
Pierwszy przewodnik eventowy po Warszawie. Przejrzyj, zanim wybierzesz obiekt na swoje następne wydarzenie.
Poleć artykuł:
Napisz komentarz:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

X

Najnowsze oferty specjalne

Newsletter

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Co nowego?

Hotele konferencyjne Ośrodki konferencyjne Hotele konferencyjne; Ośrodki konferencyjne; Wille, dworki, pałace Hotele konferencyjne; Wille, dworki, pałace Hotele konferencyjne; Restauracje
Wędkarstwo Rafting Jazda konna Zorbing Pojazdy specjalne
Agencje eventowe Konferencje i kongresy Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne
Agencje eventowe Konferencje i kongresy Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne