Pobierz ebooka

Pobierz ebooka

Pobierz e-book

Najpopularniejsi autorzy

Jolanta Ambroziak Jolanta Ambroziak Redaktorka
Marta Jesionowska Marta Jesionowska Ekspertka

Strona główna   /   Artykuły   /   Andrzejki – event z wróżbami


Andrzejki – event z wróżbami

Andrzejki – event z wróżbamiNa zdjęciu: Andrzejki - event z wróżbami

Według opinii większości uczestników wydarzeń firmowych do dobrej zabawy i prawdziwej integracji nie trzeba szczególnie wyszukanych atrakcji – ważniejsze jest stworzenie odpowiedniego nastroju spotkania, dostosowanego do nadziei i oczekiwań uczestników.

Nie zmienia to jednak celu, który powinien służyć ewentualnym organizatorom oraz zleceniodawcom. Właściciel firmy oraz managerowie korporacji zlecając organizację tego rodzaju spotkania, zwykle zakładają, że ściągnięcie pracowników na andrzejkowy event powinno przynieść określone, długofalowe korzyści firmie. Np. poprawa relacji międzyludzkich w grupie pracowniczej, komunikacji między poszczególnymi działami, albo event może stanowić dodatkową nagrodę dla wyróżniających się pracowników lub też być miłym dodatkiem do konferencji czy szkolenia.

W odróżnieniu od christmas party, które siłą rzeczy musi zawierać oficjalne elementy (przemówienia osób z kierownictwa firmy, wspólne składanie sobie życzeń itp.) – wieczór andrzejkowy w zasadzie nie zawiera tego typu formalnych elementów.

Andrzejki, czyli kiedy się sprawdzają wróżby

Andrzejki przypadają 30 listopada. Tego dnia według wierzeń ludowych najlepiej sprawdzają się wróżby. Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie. Współcześnie andrzejkowe wróżenie z fusów, lanie wosku i wiele innych tradycyjnych zabaw już dawno zatraciło swój ludowy charakter, a andrzejkowe przepowiednie traktowane są z przymrużeniem oka. Wykorzystując jednak konwencję wróżbiarstwa i przepowiedni, można pokusić się o coś więcej, np. przemycenie podczas wieczoru andrzejkowego treści wynikających z planów rozwoju firmy. Jest to też okazja, aby w luźniejszej atmosferze zebrać dyskretnie opinię pracowników na ten temat.

Atrakcje andrzejkowe

Zazwyczaj przy tego typu wydarzeniach tematycznych z dużą ilością atrakcji, jest sporo dobrej zabawy. Stałymi elementami wieczoru andrzejkowego są wszelkiego rodzaju wróżby, przeróżna magia oraz obecność osób z tym związanych takich jak: wróżki, wróżbici itp. Można oczywiście pobawić się we wróżenie w swoim gronie, ale o wiele większą atrakcją będzie wynajęcie osoby, która zajmuje się tym tematem zawodowo. Wróżka może pojawić się na evencie jako atrakcja dla jej uczestników. Osoba czy agencja eventowa organizująca imprezę powinna jej zapewnić spokojne, zapewniające dyskrecję miejsce, gdzie będzie mogła powróżyć. Praktyka pokazuje, że udział w evencie zawodowej wróżki jest na tyle atrakcyjny, że naprawdę niewielu uczestników (zwłaszcza kobiet) jest w stanie oprzeć się możliwości skorzystania z jej usług.  

Miejsce eventu i scenariusz

Scenariusz imprez andrzejkowych najlepiej sprawdza się w Dworkach lub Zamkach. Wiadomo, stare mury same w sobie są atrakcją i dodają miejscu tajemniczości. Równie dobrze imprezę andrzejkową można jednak zrealizować w każdym innym pomieszczeniu np. w sali hotelowej lub też w restauracji, przygotowując odpowiednią scenografię czy dekoracje przy niższym budżecie eventu. Dużą rolę odgrywa również odpowiednio dobrana muzyka.

Niemal każda firma od czasu do czasu organizuje eventy, dbając przy tym o wizerunek firmy w oczach pracowników. Odpowiednio dobrany, spójny i dopracowany scenariusz, w którym będą ze sobą współgrać i miejsce i scenografia oraz oprawa artystyczna i proponowane atrakcje, tylko ugruntują dobre wrażenie uczestników o danym wydarzeniu, które można jeszcze spotęgować, przygotowując odpowiednie upominki, związane z daną konwencją, uczestnikom wieczoru andrzejkowego.     Autor: Jacek Prokopiuk

Jacek Prokopiuk Jacek Prokopiuk Ekspert