Najpopularniejsi autorzy

Jolanta Ambroziak Jolanta Ambroziak Redaktorka
Marta Jesionowska Marta Jesionowska Ekspertka
Weronika Wirtel Weronika Wirtel Ekspertka
Alexandra Kunowska Alexandra Kunowska Ekspertka

Strona główna   /   Artykuły   /   Kompetencje przyszłości profesjonalistów branży eventowej


Kompetencje przyszłości profesjonalistów branży eventowej

Kompetencje przyszłości profesjonalistów branży eventowejNa zdjęciu: Kompetencje przyszłości profesjonalistów branży eventowej

Jak świadomie zarządzać karierą zawodową? W jaki sposób zaplanować swoje działanie, by przetrwać kryzys? Z Justyną Pytko, trenerką i certyfikowanym Projektant Kariery rozmawia wiceprezes ds. komunikacji w Stowarzyszeniu MPI Poland Chapter Weronika Wirtel.

Czy w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa, skutkującej zamrożeniem biznesu, znaleźliśmy się - jako pracownicy sektora MICE - w sytuacji bez wyjścia i perspektyw? Wierzę, że mimo wielu napotkanych trudności, kompetencje cechujące eventowców pozwolą nam podbijać świat, bez względu na okoliczności.

O potwierdzenie tej optymistycznej hipotezy, którą śmiało stawiam, obserwując zwinne działania koleżanek i kolegów po fachu, poprosiłam Justynę Pytko - projektant kariery, trenerkę, doświadczoną specjalistkę z zakresu HRM, która od dekady zajmuje się rekrutacją i pomocą w planowaniu ścieżek zawodowych w różnych branżach.

WW: Nie ma wątpliwości, że świadome zarządzanie karierą zawodową może pomóc przetrwać aktualny kryzys, jednak czy w tym procesie i momencie konieczne jest angażowanie zewnętrznej pomocy poprzez korzystanie z porad specjalisty?

JP: Projektant Kariery to osoba, która pomaga w planowaniu drogi zawodowej, dba, by ludzie świadomie i mądrze zarządzali swoją karierą, pomaga na nowo odnaleźć sens i radość w pracy, czasem również zmienić ją na lepszą. Na taką współpracę warto zdecydować się niezależnie od etapu kariery, aby zaplanować ścieżkę rozwoju, móc w pełni wykorzystywać swój potencjał i nie tracić satysfakcji ze swojej pracy. Moment, w którym konsultacja ze specjalistą może okazać się szczególnie pomocna, to chwila, gdy myślimy o zwiększeniu zarobku. Najczęściej moi klienci decydują się na kontakt ze mną, kiedy z dnia na dzień tracą pracę lub zaczynają odczuwać frustrację i pragną uchronić się od widma wypalenia zawodowego. Jestem zwolenniczką podejścia “lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego zachęcam, aby nie zwlekać z przemyślanym zarządzaniem swoim życiem zawodowym.

WW: W jaki sposób zaplanować swoją karierę, na co zwrócić szczególną uwagę?

JP: Aby świadomie zarządzać swoją karierą, przede wszystkim trzeba znać swoje mocne strony, panujące trendy na rynku pracy i wiedzieć, w jaki sposób i gdzie wykorzystać swoje umiejętności. Efektywne zarządzanie karierą to wieloetapowy proces, wymagający odwagi, cierpliwości i determinacji, w którym potrzebny jest jasno określony cel i plan działania. Właśnie w tym zakresie często pomaga doświadczony doradca.

WW: Czy możesz wymienić kilka konkretnych kompetencji, które według Ciebie zazwyczaj cechują profesjonalistów branży eventowej?

JP: Uważam, że eventowcy zasłużyli sobie na miano agentów do zadań specjalnych. Cenię w nich opanowanie, dokładność, komunikatywność, wysoce rozwinięte umiejętności interpersonalne, szybkość w działaniu, umiejętność pracy pod presją czasu czy zdolność nawiązywania i budowania długotrwałych relacji. Podziwiam ich za wielozadaniowość, produktywność, kreatywność, asertywność, organizację pracy własnej oraz radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Często można odnieść wrażenie, że profesjonaliści branży spotkań to ludzie o nadprzyrodzonych mocach - mają “łeb na karku” i oczy dookoła głowy. Niewątpliwie są to przeważnie osoby elastyczne, szybko adaptujące się do zmian, nie bojące się wyzwań i idące z duchem czasu. Wymienione przeze mnie kompetencje są pożądane w niemal każdej branży.

WW: Dziękuję za rozmowę.

Poznanie tak pozytywnej perspektywy osoby zajmującej się na co dzień działalnością związaną z rekrutacją, może zachęcić do konsekwentnego odkrywania własnego potencjału i potraktowania tego zadaniowo - jako początkowych etapów świadomego planowania swojej kariery zawodowej. Skoro cechujące nas kompetencje są tak uniwersalne, a prognozy na popyt na nie mają tendencję wzrostową, z pewnością warto poświęcić czas i energię na ich doskonalenie.

Jestem ciekawa, czy po tegorocznych przeżyciach wskoczymy na podium corocznego rankingu najbardziej stresujących zawodów świata, publikowanego od ćwierć wieku przez CareerCast, gdzie zawód event managera plasował się zwykle bardzo wysoko, a w ubiegłym roku zajął 6. miejsce. “Co nie zabije, to nas wzmocni”? Nie mam wątpliwości, że trudne doświadczania mogą finalnie zwiększyć odporność na wymagające, niespodziewane sytuacje. Trzymajmy się tego, że zahartowani będziemy jeszcze sprawniej adaptować się do czekających nas wyzwań, również tych zawodowych.

Kompetencje przyszłości profesjonalistów branży eventowej Weronika Wirtel konferencje event manager

Zapraszamy na webinar MPI Poland Chapter: “Kompetencje przyszłości profesjonalistów branży eventowej - konsultacje z Justyną Pytko, specjalistką ds. HR”, który odbędzie się we wtorek, 15 grudnia 2020 r., w godzinach: 14:00-15:30. Wydarzenie poprowadzi Weronika Wirtel (MPI Poland Chapter).

Udział w webinarium jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja aktywna do dnia 14.12.2020: https://webinar2020-12.syskonf.pl/.

Weronika Wirtel Weronika Wirtel Ekspertka

Wiceprezes ds. komunikacji w Stowarzyszeniu MPI Poland Chapter, Starszy specjalista ds. sprzedaży i marketingu w Centrum Kongresowym ICE Kraków, gdzie… Czytaj więcej