Najpopularniejsi autorzy

Jolanta Ambroziak Jolanta Ambroziak Redaktorka
Marta Jesionowska Marta Jesionowska Ekspertka
Weronika Wirtel Weronika Wirtel Ekspertka
Alexandra Kunowska Alexandra Kunowska Ekspertka

Strona główna    /    Artykuły    /    Razem dla branży MICE - działa Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń


Razem dla branży MICE - działa Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

Razem dla branży MICE - działa Rada Przemysłu Spotkań i WydarzeńNa zdjęciu: Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

To był ważny dzień dla branży spotkań. 21 lipca br. członkowie-założyciele podpisali deklarację powołania Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW).

Powołana 21 lipca Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń zrzesza 18 organizacji reprezentujących ponad 500 przedsiębiorców. Na liście członków znalazły się firmy związane z hotelami, obiektami konferencyjnymi oraz targowymi, transportem, a także organizatorzy incentive i agencje eventowe.

Podczas spotkania założycielskiego, które odbyło się w siedzibie Pracodawców RP przy ulicy Berneńskiej w Warszawie omówiono sytuację na rynku spotkań. Według najnowszych informacji, w okresie od marca do lipca 2020 r. z powodu pandemii COVID-19 nie odbyło się 95% zaplanowanych wydarzeń i spotkań. Średnio projektowane obłożenie w hotelach od lipca do września wynosi tylko 30%. Ankieta przeprowadzona wśród organizatorów spotkań pokazała, że średni projektowany spadek przychodów kształtuje się na poziomie 70%. Ponad połowa przedsiębiorstw dokonała zwolnień, a 80% firm obniżyło wynagrodzenia pracownikom. Prowadzący prezentację koordynator Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń Bartosz Bieszyński zwrócił jednak uwagę na pozytywny trend: w ostatnich tygodniach rośnie zainteresowanie organizacją bardziej kameralnych spotkań biznesowych w gronie 10-20 osób.

Jakie cele w trudnych czasach pandemii i obostrzeń stawia przed sobą nowo utworzona Rada? W dyskusji dotyczącej kierunków przyszłych działań udział wzięli: Bartosz Bieszyński, Andrzej Malinowski (Pracodawcy RP), Łukasz Adamowicz (SOIT), Grażyna Grabowska (Polska Izba Przemysłu Targowego, Targi w Krakowie), Mikołaj Ziółkowski (Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych) i Marcin Mączyński (Generalna Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego). Odniesiono się nie tylko do omówionych wcześniej danych i wyników ankiety, ale również motywów powołania gremium, które mogłoby przemawiać w imieniu przemysłu spotkań.

- Po czterech miesiącach współpracy ze sobą i ze stroną rządową stały się jasne dwie rzeczy. Pierwsza, że nie jesteśmy reprezentowani jako przemysł spotkań i wydarzeń. Jesteśmy rozdrobnieni, ale to dlatego, że jesteśmy też różni. Mamy inne interesy jako hotele biznesowe, inne jako centra targowe, inne interesy operacyjne. Druga, nie mówimy jednym głosem, nie jesteśmy słyszani - zauważył Łukasz Adamowicz. - Myślę, że Rada jest pierwszą odpowiedzią na to, jak mamy wyjść z tego kryzysu i to już nie krótkookresowo, prosząc rząd o pomoc, tylko budując naszą przyszłość. 

Adamowicz zwrócił również uwagę na znaczenie dialogu społecznego, którego brakowało na poziomie operacyjnym, a którego wypracowanie, podobnie jak zintegrowanie środowiska może pomóc całej branży odbudować popyt. Mikołaj Ziółkowski pozytywną stronę obecnej sytuacji postrzega w fakcie, że wreszcie przedstawiciele po latach wzmożonej pracy znaleźli czas, aby się spotkać i zbudować kanał komunikacji ze sobą oraz z rządem. 

- Dokładnie zauważyliśmy, jak wiele nas łączy, bo właściwie każda z dziedzin się przenika i każda się wspiera. Czy to jest hotel, czy transport, struktura każdego wydarzenia i każdego spotkania wymaga współpracy wszystkich elementów. I jeśli popatrzylibyśmy na to w ten sposób, to jest to doskonały dzień na to, żebyśmy  zaczęli współpracować, czyli głośno mówić o tym, jak jesteśmy ważni dla gospodarki i jak jesteśmy duzi, bo to wciąż nie jest widziane i nie jesteśmy słyszani - podkreślił Ziółkowski.

Efektywna współpraca między poszczególnymi organizacjami MICE, myślenie o przyszłości przemysłu spotkań, a nie tylko rozwiązaniu aktualnych trudności, pobudzanie popytu na usługi i reprezentowanie interesów branży MICE w rozmowach z rządem - wymieniane są jako najważniejsze punkty działania Rady.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń - cele i planowane działania

Jak podkreśla Bartosz Bieszyński, powstanie Rady pozwoli budować świadomość sytuacji branży. Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń zyska możliwość pokazania, w jak dużym stopniu ten sektor przemysłu rozwijał się przez ostatnie 30 lat i jak duże znaczenie ma dla krajowej gospodarki. Działania Rady są tym bardziej potrzebne w sytuacji, gdy klienci masowo przenoszą organizację wydarzeń na kolejny rok. Bieszyński w wywiadzie udzielonym w dniu powołania Rady dodaje, że przy spadku rzędu 70-80% w skali roku, przetrwanie branży warunkuje otrzymanie dodatkowego wsparcia: dalszych zwolnień z ZUS-u, postojowego, zyskanie dopłat do wynagrodzeń, dalszych narzędzi płynnościowych czy wsparcia w zakresie stymulacji popytu.

- Kluczową propozycją jest obniżenie stawek VAT dla klientów, a także współpraca z rządem odnośnie wykorzystania funduszy Unii Europejskiej na rzecz budowy innowacji i rozwoju, tak by przemysł spotkań był częścią zrównoważonego, szeroko rozumianego biznesu w Polsce - powiedział koordynator RPSiW.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

Członkowie RPSiW

Deklarację o przystąpieniu do Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podpisali:

• Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR

• Klub Agencji Eventowych SAR

• Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel - SOIT

• Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce – SKKP

• Polska Izba Przemysłu Targowego - PIPT

• Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych SOIAR

• Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego - IGHP

• Polska Izba Techniki Estradowej - PITE

• Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji – IAKS Polska

• Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce

• SITE Poland - Society for Incentive Travel Excellence – Chapter Poland

• Stowarzyszenie Branży Eventowej - SBE

• HARMONY POLISH HOTELS

• Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych - PSPA

• Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich - IGMAP

• Fundacja FOH

• Future for MICE

Pełna relacja ze spotkania założycielskiego dostępna jest na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=a4C9XofQuaM