Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Stój tu i się uśmiechaj – czyli hostessy na event

Stój tu i się uśmiechaj - czyli hostessy na event Marta Jesionowska

16.08.2010

Obecność hostessy na prawie każdym evencie jest dzisiaj konieczna. Głównie ze względu na zadania, jakie przed nimi stoją, wyznaczone wcześniej przez klienta czy agencję.

 

 

Blondynki, brunetki, wysokie, niskie, w garniturach, w zwiewnych sukienkach – „odmian” jest wiele. Niezależnie jednak od wydarzenia, przy którym pracują, są na pierwszej linii frontu, z czego często nie zdają sobie sprawy.

 

 

Rola hostessy

 


Bez względu na miejsce pracy hostess (supermarket i promocja serków smakowych, gala w warszawskim teatrze), ich zadania i role są niemal identyczne. Główną rolą jest podtrzymanie wizerunku klienta (w wolnym tłumaczeniu: dobrze wyglądać) oraz informowanie (w tym rejestracja uczestników, o ile wydarzenie tego wymaga, przekazywanie informacji o programie wydarzenia, produkcie, usługach etc.). Asertywność, życzliwość oraz inteligencję hostess warto postawić przed miłą aparycją, która również jest ważna, aczkolwiek nie zawsze skuteczna. Idealna hostessa to taka, która wie, o czym ma informować, wie, w jaki sposób ma to zrobić, a w razie problemów umie szybko i skutecznie zareagować. Miła aparycja, oczywiście – ważna – ale nie jest najważniejsza!

 
 
Aparycja, strój

 


Wizerunek hostess (wygląd) stanowi jeden z „problemów”, z jakimi może spotkać się agencja. Często dziewczyny zamieszczają lub przesyłają swoje zdjęcia z sesji fotograficznych, na których są wystylizowane, umalowane i odpowiednio ubrane. Może zdarzyć się sytuacja, że klient zażyczy sobie na evencie tylko brunetki, a zatrudniając hostessę „ze zdjęcia”, możemy nie mieć informacji, że właśnie przefarbowała włosy na blond. I mamy problem. Aby tego uniknąć, warto spotkać się z nimi wcześniej i upewnić, jak wyglądają aktualnie. Kolejnym elementem jest strój, w jaki hostessy będą ubrane podczas eventu. W większości przypadków stroje, zgodne ze stylistyką wydarzenia, zapewnia agencja, jednak zdarzają się sytuacje, że hostessy w ramach swojego wynagrodzenia mają zapewnić sobie strój (np. biała koszula, czarne koktajlowe spodnie). Pamiętajmy jednak, że koszula koszuli nierówna i ich fason, krój mogą się od siebie diametralnie różnić. I znów kolejny problem. W przypadku, gdy agencja dysponuje budżetem na stylizację hostess, warto się zastanowić nad zatrudnieniem stylisty fryzur oraz make-upistki.

 

 

Podział zadań!

 


Z ramienia agencji powinna zostać wyznaczona minimum jedna osoba – koordynator/ supervisor, odpowiedzialny za kontakt z hostessami. Wyznaczenie takiej osoby ułatwi pracę hostessom – będą one komunikowały się z jedną osobą, która z kolei będzie miała pod kontrolą cały zespół. Pierwszym zadaniem koordynatora jest wypisanie wszystkich zadań, jakie stoją przed hostessami. Taki spis powinien pojawić się, zanim zaczniemy szukać hostess na event. Jasno sprecyzowane zadania pozwolą hostessom na wcześniejsze zapoznanie się z nimi, wpisanie ich do umowy (o ile agencja zamierza taką podpisać z hostessą, bo agencje nie zawsze się na to decydują). Tworząc spis zadań, warto wypisać rzeczy, które dla nas są „oczywiste”. Załóżmy, że ktoś może nie wiedzieć, że nie powinien opuszczać swojego stanowiska pracy bez poinformowania o tym koordynatora... Omówienie wszystkich zadań powinno stanowić pierwszy punkt spotkania przed eventem, a więc: ODPRAWA.

 

Odprawa przed eventem

 


Nieomówienie obowiązków i zadań, jakie stoją przed hostessami, może prowadzić do katastrofy. Warto tak ułożyć plan przed eventem, aby znaleźć dla nich chwilę czasu i omówić wszystko od początku do końca, włączając w to detale. Są event managerowie, odbywający spotkanie briefujące kilka dni przed eventem. Rozwiązanie – słuszne i jak najbardziej przydatne (możemy upewnić się wcześniej, jak wyglądają dziewczyny, które będą dla nas pracować). Co to za wydarzenie, dla kogo, kim jest klient (jaka branża), kim są zaproszeni goście – to tylko kilka pytań, na które hostessy muszą znać odpowiedź. Jeśli obiekt, w którym organizowany jest event, jest miejscem, którego hostessy nie znają, warto pokazać im lokalizację (Ba! Nawet jeśli znają, warto, aby poznały miejsce na nowo!). Podczas odprawy ważne jest również omówienie zasad współpracy, m.in. opuszczanie miejsca pracy po wcześniejszym poinformowaniu koordynatora oraz zostawienie zastępstwa. Podsumowując, celami odprawy są zatem:

 

 

  • dokładne zapoznanie się z obowiązkami
  • ustalenie zasad współpracy
  • zdobycie informacji przez hostessy o wydarzeniu (dla kogo? Przez kogo? Po co?)
  • zdobycie informacji przez hostessy o lokalizacji (szatnia, toalety, bufety, open bar – czy jest tylko jeden?, wyjście)

 

 

Słowo, które zabija – „nie wiem”

 


Hostessy stoją na pierwszej linii frontu – witają gości, w tym często klienta, odpowiedzialne są za udzielanie informacji. Najważniejsze, aby sposób, w jaki to robią, był wcześniej uzgodniony z supervisorem oraz klientem. Co mają mówić i jak, o czym informować – przekazanie tych informacji leży w gestii supervisora. Każdemu zdarza się czegoś nie wiedzieć, również hostessom. Ważne, aby uczulić je na niemówienie słowa „nie wiem”, które działa na klienta/gości jak czerwona płachta na byka. Zamiast „Nie mam pojęcia o tym, że miał Pan spać w innym pokoju”, warto powiedzieć: „Gdybym mogła prosić Pana o chwilę cierpliwości, zaraz sprawdzę tę informację i Pana poinformuję”. Klient i goście muszą mieć wrażenie, że hostessy wiedzą wszystko!

 
 
 
Rady dla supervisorów

 


Zatrudniając hostessy na event, należy pamiętać o kilku kwestiach, które muszą zostać sprawdzone wcześniej, aby być pewnym, że wybrane hostessy spełnią się podczas wydarzenia i będą pomocą, a nie problemem:

 

 

  • sprawdzenie, czy hostessy poradzą sobie z zadaniami, jakie przed nimi stoją
  • znajomość języków obcych (o ile są wymagane podczas eventu)
  • wygląd (np. kolor włosów)
  • rozmiar stroju (jeśli agencja zapewnia strój dla hostessy, należy posiadać dokładne jej rozmiary).

 

 

Siła hostess tkwi w supervisorze, który je odpowiednio przygotuje do pracy. Przekazanie im niezbędnych informacji sprawi, że zespół pracujący ze strony agencji podczas eventu powiększy się o nowych współpracowników, a nie podwykonawców.
 


Autor: Marta Jesionowska

Autor:
Pobierz Ebooka:
Pierwszy przewodnik eventowy po Warszawie. Przejrzyj, zanim wybierzesz obiekt na swoje następne wydarzenie.
Poleć artykuł:
Napisz komentarz:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

X

Najnowsze oferty specjalne

Newsletter

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Co nowego?

Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne; W budowie Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne; W budowie Hotele konferencyjne; W budowie
Wędkarstwo Rafting Jazda konna Zorbing Pojazdy specjalne
Agencje eventowe Konferencje i kongresy Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne
Agencje eventowe Konferencje i kongresy Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne