Pobierz ebooka

Pobierz ebooka

Pobierz e-book

Najpopularniejsi autorzy

Jolanta Ambroziak Jolanta Ambroziak Redaktorka
Marta Jesionowska Marta Jesionowska Ekspertka

Strona główna   /   Artykuły   /   #TarczaNieStarcza - branża spotkań nad przepaścią. Komentarz dr. Krzysztofa Celucha


#TarczaNieStarcza - branża spotkań nad przepaścią. Komentarz dr. Krzysztofa Celucha

#TarczaNieStarcza - branża spotkań nad przepaścią. Komentarz dr. Krzysztofa CeluchaNa zdjęciu: dr Krzysztof Celuch

Aktualną sytuację branży MICE w czasach zagrożenia koronawirusem oraz po ogłoszeniu rządowego pakietu pomocowego komentuje dr Krzysztof Celuch  - prorektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, właściciel Celuch Consulting.

Sytuacja branży turystycznej jest dramatyczna. W wielu segmentach poziom anulacji sięga 90% i na razie nie da się przwewidzieć, co będzie za kilka tygodni czy miesięcy. Szacowane straty polskiej gospodarki z powodu koronawirusa już przekraczają miliard złotych i dotyczą głównie turystyki. To oznacza zwolnienia, upadłości i zapaść całej branży. Komentarz firm po opublikowaniu pakietu pomocowego jest jasny: #TarczaNieStarcza.

Co z branżą spotkań?

Branża spotkań łączy siły i mówi jednym głosem – w sytuacji, gdy zakazane są spotkania więcej niż 2 osób, jesteśmy bez szans. Agencje eventowe, firmy  pośredniczące, Destination Management Company czy szeroko pojęta branża hotelarska tracą krocie, bo odwołano dosłownie wszystkie konferencje, szkolenia i spotkania.

Polska branża spotkań w 2015 roku była odpowiedzialna za 1% PKB, a w szeroko pojętych spotkaniach brało udział ponad 12 mln uczestników, co generowało zatrudnienie dla ponad 171 tyś. pracowników. Przez ostatnie pięć lat te liczby rosły. Teraz ponad 95% obiektów jest nieczynnych, co generuje straty sięgające ponad 700 mln złotych.

Straty polskiej branży hotelarskiej to już ponad pół miliarda złotych, a rządowa "tarcza antykryzysowa" w aktualnym kształcie może jej pomóc w znikomym stopniu.

Naczynia połączone – problem jest globalny

Według Meeting Professionals International (MPI) globalnej organizacji zrzeszającej podmioty związane z przemysłem spotkań, ponad 90% spotkań jest anulowanych, co generuje miliardy euro strat. Natomiast UFI Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego, publikuje pierwszą globalną ocenę ekonomiczną wpływu COVID-19 na targi i wystawy, potwierdzając, iż kontrakty zawarte na przynajmniej 23 mld euro nie odbywają się zgodnie z planem, a branża targów i wydarzeń straciła już 14,4 mld euro.
Sztab Kryzysowy połączonych branż targowej, spotkań oraz turystycznej ds. walki z negatywnymi skutkami koronawirusa pracuje nieustannie. Z wynikami tych działań oraz bieżącymi komentarzami można zapoznać się na stworzonym wspólnym koncie FB pod nazwą TUgether.

Co może powstrzymać głęboki kryzys?

Przedsiębiorcy są zgodni – potrzebne są głębsze i bardziej konkretne działania ze strony rządzących, inaczej aż 70% firm w Polsce będzie zwalniać pracowników. Chcą m.in., aby kryteria finansowe dotyczące otrzymania pomocy odnosiły się do marca br., ponieważ w styczniu i lutym nie było jeszcze kryzysu w branży. Postulują także, aby rząd wprowadził gradację udzielania pomocy finansowej w zależności od wysokości spadku obrotów firmy i wprowadzenie rozwiązań sektorowych, które uratują firmy przed bankructwem. Przede wszystkim jednak proszą o sprawiedliwe zwolnienia z ZUS wszystkich przedsiębiorców MŚP.

Dr Krzysztof Celuch Dr Krzysztof Celuch Ekspert

Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z biznesem Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji / Akademia Finansów i Biznesu Vistula (Grupa Uczelni Vistula) /… Czytaj więcej