Jak pogodzić zalety płynące z zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych z mądrym wykorzystaniem bliskości natury? Biorąc przykład ze Skandynawów! Idea połączenia tego, co życie czyni łatwiejszym i wygodniejszym, z tym, co czyni je piękniejszym, niewątpliwie przyświecała projektantom aparthotelu Norweska Dolina. Skandynawska architektura i polskie góry. Nowoczesne zaplecze konferencyjno-eventowe, a wokół zielony ogród pełen zakamarków do odpoczynku. Ciekawa propozycja na wyjazdy integracyjne i konferencje w Szklarskiej Porębie. 

Lokalizacja:

Przestrzeń eventowo-konferencyjna blisko centrum Szklarskiej Poręby

Dotarcie na miejsce ułatwia tablica z informacją o obiekcie, na którą natrafiamy przy głównej drodze, ok. 300 m przed wjazdem na posesję. Położoną przy ulicy Kopernika 9e Norweską Dolinę od centrum Szklarskiej Poręby dzielą 2 km. Można je pokonać pieszo lub w ciągu kilku minut dotrzeć tam samochodem. W pobliżu apartamentów przebiega droga krajowa E65. O 800 m od obiektu oddalony jest dworzec kolejowy Szklarska Poręba Średnia. Niecałe 2 km dzieli Norweską Dolinę od dworca PKS, a 130 km od lotniska, z którego obiekt zapewnia własny transfer. W pobliżu znajdują się atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby, m.in. Park Dinozaurów, Kolej Izerska, szczyt górski Szrenica czy Wodospad Szklarki. Norweska Dolina zlokalizowana jest w spokojnej, malowniczej części miasta, otulonej lasem. Na terenie obiektu znajduje się 60 naziemnych miejsc postojowych, a także bezpłatny podziemny parking dla gości na 100 stanowisk. Autokary mogą parkować na terenie zielonym obok kompleksu.

Wygląd:

Stylowe wille w otoczeniu pięknego lasu

Norweską Dolinę tworzy 9 willi o nazwach: Heddal – z dużymi oknami widokowymi, Hegge – z płaskorzeźbami inspirowanymi kulturą Wikingów, wykończona drewnem i granitem Oye, nieskazitelnie biała willa Urnes, przez której wnętrze klatki schodowej przepływa strumień górski, wreszcie bogato zdobiona willa Torpo – o charakterystycznej modrej barwie.

Identycznie rzeźbioną elewację ma zielona willa Kvernes, a pozornie surowa czarno-biała bryła willi Garmo kryje bogato zdobione przestrzenie wspólne, których jedną z dekoracji są obrazy olejne i motywy wikińskie. Willa Borgund to widoczny z ulicy Kopernika 4-piętrowy, czerwono-biały budynek z wieżyczką, utrzymany – jak i pozostałe – w skandynawskim stylu. I wreszcie: serce Norweskiej Doliny, czyli luksusowa willa Rodven.  

Warto zauważyć, że teren Norweskiej Doliny jest wyjątkowo zadbany. Ogród, który otacza poszczególne wille, pozwala odpocząć w miłym otoczeniu w różnych jego zakątkach. Skalniaki, klomby, strumyki i oczka wodne, a przy nich urokliwe altany, w których można usiąść i cieszyć się konwersacją  lub skupić na malowniczym leśnym otoczeniu.

Zajrzyjmy do willi Rodven. Na parterze budynku znajduje się recepcja, a przestrzeń wokół niej zajmuje mała kawiarnia na około 30 miejsc. Jest to bogato zdobione pomieszczenie, w którym nietrudno dostrzec nawiązania do skandyndawskiej kultury. Wokół okrągłych, drewnianych stołów stoją krzesła przykryte białym suknem. Przez duże okna zakończone ostrołukiem rozpościera się widok na dolinę, ściany pokryte są beżową tapetą, a podłoga wyłożona jest płytkami w biało-czarną szachownicę. Lada recepcji aparthotelu jest bogato rzeźbiona, z podświetlonymi nazwami poszczególnych willi. Część konferencyjno-eventowa zajmuje parter oraz poziom -1.

Sale konferencyjne:

Przestrzeń na duże i kameralne spotkania biznesowe

W willi Rodven, za recepcją, znajduje się sala konferencyjna o powierzchni 120 mkw. Sala jest klimatyzowana, z dostępem do światła dziennego i możliwością pełnego zaciemnienia dzięki grubym zasłonom wiszącym w oknach. Profesjonalne wyposażenie audio-wizualne – ekran, rzutnik, nagłośnienie sufitowe, zapewni odpowiednią oprawę konferencji. Wnętrze sali harmonizuje z pozostałymi przestrzeniami wspólnymi willi Rodven. Zarówno podłogę, jak i ściany pokrywają biało-czarne płytki, z umieszczonymi na nich dyskretnymi wzorami – skandynawskimi ornamentami. Dodatkową dekoracją są obrazy przedstawiające drakkary. Opuszczany elektrycznie ekran został zainstalowany nad ścianą z oknami zakończonymi ostrołukiem. Przy ścianie za uczestnikami szkoleń ustawiony jest mobilny barek, przy którym można zorganizować przerwy kawowe. Dużym atutem sali jest możliwość wyjścia na teren zielony wokół obiektu. Na ok. 40 mkw. została tu wydzielona strefa wypoczynkowa na około 20-25 osób. W ciepłe dni można tu przygotować grill. Przed wejściem do sali znajduje się szatnia. Druga z sal, tzw. VIP Room, to kameralna sala o powierzchni ok. 8 mkw., znajdująca się na poziomie -1, przy strefie rozrywki. To utrzymana w błękicie stylowa przestrzeń z boazerią i wzorzystą tapetą oraz karcianymi motywami na wykładzinie i podświetlanym suficie z żyrandolem. Choć VIP Room jest z dwóch stron przeszklony, zapewnia intymność podczas spotkania biznesowego. Do wyposażenia należą DVD, flipchart, rozkładany ekran, dzięki któremu wygodnie przeprowadzimy tu wideokonferencję. Do VIP Roomu dostaniemy się zarówno schodami, jak i windą. Do zaplecza konferencyjnego wliczona jest także sala restauracyjna Piąta Pora Roku (270 mkw.). W układzie kinowym pomieści się tu 230 osób. Sala wyposażona jest w klimatyzację, sprzęt audiowizualny, nagłośnienie. Podczas bankietu z tańcami można tu rozłożyć parkiet, ustawić scenę o powierzchni 3m x 4m.. Organizatorzy międzynarodowych konferencji mogą także – na życzenie – skorzystać z kabin do tłumaczenia symultanicznego. 

Pokoje

Luksus w norweskim stylu

Apartamenty Norweska Dolina działają w systemie condo. W 9 willach łącznie znajduje się 99 ekskluzywnych apartamentów, w których można zakwaterować łącznie do 500 gości. Każdy apartament (37-78 mkw.) został zaprojektowany indywidualnie. Stałym elementem jest przestronny pokój połączony z aneksem kuchennym, wydzielona oddzielna sypialnia oraz łazienka z prysznicem z deszczownicą. Niektóre z apartamentów posiadają antresolę. Wystrój odwołuje się do najlepszych skandynawskich tradycji wnętrzarskich – dominują jasne barwy, chętnie łączone są różne tekstury: kamień, drewno, szkło, industrialne dodatki. Uwagę przyciągają oryginalne w kształcie lampy, wazony, tapety i grafiki. Przytulności wnętrzom dodają tekstylia. W każdym pokoju znajduje się TV LCD (52"), sprzęt rtv i agd (czajnik, zmywarka, pralka, płyta indukcyjna, suszarka, zestaw do prasowania), co pozwoli komfortowo spędzić tu czas. Oświetleniem zarządza się za pomocą tabletu sterującego. Z dużego, wyłożonego deskami kompozytowymi, tarasu rozpościera się piękny widok na okolicę – wille, góry oraz las i ogród. Pokoje są dobrze wyciszone. Osoby niepełnosprawne mogą w Norweskiej Doliny liczyć na specjalne udogodnienia: do wyposażenia apartamentów dodawane są moduły ułatwiające poruszanie się po przestrzeni.

Restauracje i bary:

Znajdująca się w willi Garmo restauracja Piąta Pora Roku to funkcjonalnie rozplanowana przestrzeń. Przez duże okna wpada naturalne światło. Smakiem dań w wykonaniu szefa kuchni Marcina Biernackiego, pracującego wcześniej przez lata w brytyjskiej restauracji odznaczonej gwiazdką Michelin, cieszyć się można na przestronnym tarasie z widokiem na las. W restauracji zatrudnionych jest 4 doświadczonych szefów kuchni, którzy przygotowują autorskie dania kuchni międzynarodowej. Sala restauracyjna utrzymana jest – podobnie jak wszystkie przestrzenie wspólne willi Garmo – w chłodnym odcieniu zieleni. To eleganckie wnętrze, którego serce stanowi bar ze stacjami do live cooking. Za drewnianymi prostokątnymi stołami podczas przyjęcia zasiądzie 150 gości. Przy recepcji ulokowanej w willi Rodven znajduje się wspomniana wcześniej kawiarnia. 

Atrakcje dodatkowe:

Uczestnicy firmowego wyjazdu integracyjnego z pewnością w Norweskiej Dolinie nie będą się nudzić. W willi Rodven na poziomie -1 na 300 mkw. znajduje się strefa rozrywkowa. Można tu rozegrać partię bilarda (2 stoły), zorganizować zawody w kręgle (2 tory oraz wygodna sofa na około 15 osób), zagrać w piłkarzyki, obejrzeć wspólnie mecz na dużych ekranach i spróbować przy dobrze zaopatrzonym barze smacznych drinków. W tym klubowym wnętrzu pomieści się jednocześnie podczas imprezy 100 osób. Z kolei poziom +1 to strefa Wellness i SPA. Goście obiektu mogą bezpłatnie skorzystać z basenu (4m x 10 m) z przeciwprądem, jacuzzi, saun: suchej, parowej oraz infrared czy biczów wodnych. Od 1 lipca działają tu też 3 gabinety SPA, w których oferowana jest terapia manualna. W ciepłe miesiące na dużym terenie zielonym (300 mkw.) obok willi zorganizować można warsztaty team-buildingowe bądź rozstawić namioty, które pomieszczą nawet 300 osób. Miejsce to pomieści podczas imprezy na świeżym powietrzu 500 uczestników. Garden party? A może Najazd Wikingów? Goście eventu obejrzą inscenizacje walk, pasjonaci tematu opowiedzą im skandyndawskie legendy, zorganizowane zostaną też warsztaty rękodzieła czy koncerty. Norweska Dolina współpracuje z biurami turystycznymi, więc dla grupy zorganizować można wycieczkę po okolicy, w Karkonosze lub do Czech czy Saksonii. Jest też w kontakcie z agencją eventową, która na życzenie zaprosi na występ któregoś ze znanych polskich artystów.  

►Co wyróżnia obiekt konferencyjny:

Norweska Dolina to nie tylko zespół apartamentów znajdujących się w 9 stylowych willach. To również realizacja idei połączenia regeneracji sił i przyjemności płynącej z obcowania z naturą. Sale konferencyjne są profesjonalnie wyposażone, a samo usytuowanie kompleksu stwarza wiele możliwości zrealizowania tu interesującego scenariusza eventu na świeżym powietrzu.

►Opinia serwisu konferencje.pl:

Konferencje na 100-200 osób, garden party lub spotkania integrujące – to tylko niektóre z wydarzeń, które zorganizujesz w przestrzeniach Norweskiej Doliny. Jeśli jest dla Ciebie ważne, by uczestnicy eventu zapamiętali pobyt w górach, wynajęcie któregoś z 99 apartamentów utrzymanych w nowoczesnym skandynawskim stylu pozwoli na wypoczynek w naprawdę komfortowych warunkach. Podczas przyjęcia aranżowanego w nowo otwartej restauracji Piąta Pora Roku będzie okazja, by spróbować autorskiej kuchni doświadczonego zespołu szefów kuchni, pasjonatów sztuki kulinarnej. A to wszystko z widokiem na las i w otoczeniu gór.

Zdj. Jolanta Ambroziak, materiały prasowe obiektu