Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Polska jednym z bardziej stabilnych ekonomicznie krajów w Europie – Raport HVS


13.07.2010

Raport „Rzut oka na Warszawę”  jest jednym z serii comiesięcznych artykułów przygotowywanych przez HVS Global Hospitality Services. Celem badania była analiza rynku turystycznego w Warszawie w okresie spowolnienia gospodarczego. Dokument powstał przy współpracy HVS z STR Global.


Polska w okresie kryzysu

W 2009 Polska, jak wiele innych krajów odczuła spowolnienie ekonomiczne, które było nieuniknionym następstwem kryzysu gospodarczego. Jednak mimo recesji, Polska okazała się jednym z bardziej stabilnych ekonomicznie krajów w Centralnej i Wschodniej Europie.

W rezultacie spowolnienia ekonomicznego nastąpiło zmniejszenie aktywności na rynku turystyki biznesowej, co w efekcie spowodowało mniejsze obłożenie hoteli – z 66% w 2008 obłożenie spadło do 60% w 2009 roku.

Dane z początku roku 2010 wskazują jednak poprawę w stosunku do poprzednich 12 miesięcy. Gości w hotelach przybyło prawie o 9%.

Turyści zagraniczni

Ruch pasażerski na międzynarodowym lotnisku w Warszawie wzrósł o 8,3% w ciągu 20 lat. Szczyt miał miejsce tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Krajami z których większość turystów przybywa do Warszawy są Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i USA.

Jednakowoż obecny kryzys finansowy, który wpłynął bezpośrednio na podróżujących, spowodował mniejszą ilość turystów zagranicznych przybywających nad Wisłę, a co za tym idzie -  obniżenie przyjazdów do Polski o 12% w roku 2009.
Warto wspomnież, że w 2008 otwarty został drugi terminal i lotnisko ciągle się rozbudowuje.

W 2008 roku liczba noclegów spędzonych w hotelowych pokojach wynosiła 3,2 miliony, co oznacza 2% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Jednakże początek roku 2009, z oznakami kryzysu, był okresem spadku turystów krajowych i zagranicznych – kolejno o 20%  i 11%.

Euro 2012

Jako gospodarz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012, Polska zwróciła uwagę inwestorów hotelowych. Jednakże, kraje Europy Wschodniej i Centralnej postrzegane były jako podatne recesji, dlatego też ryzykowne dla inwestycji. Z tego powodu wiele prac zostało przesuniętych, bądź całkowicie wstrzymanych.

Powyższa analiza przeprowadzona została na podstawie rynku markowych hoteli w Warszawie (7500 pokoi).

Pełną wersję dokumentu znaleźć można tutaj.źródło: na podstawie www.hvs.com
 

Pobierz Ebooka:
Pierwszy przewodnik eventowy po Warszawie. Przejrzyj, zanim wybierzesz obiekt na swoje następne wydarzenie.
Poleć artykuł:
Napisz komentarz:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

X

Najnowsze oferty specjalne

Newsletter

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Co nowego?

Alternatywne; Centra kongresowe i targowe; Hale widowiskowo-sportowe Hotele konferencyjne Ośrodki konferencyjne Hotele konferencyjne; Ośrodki konferencyjne; Wille, dworki, pałace Hotele konferencyjne; Wille, dworki, pałace
Wędkarstwo Rafting Jazda konna Zorbing Pojazdy specjalne
Agencje eventowe Konferencje i kongresy Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne
Agencje eventowe Konferencje i kongresy Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne