Konferencje.pl - tysiące miejsc na konferencje. Zero kłopotów. Skorzystaj z wyszukiwarki lub zleć nam wybór idealnej sali konferencyjnej spośród ponad 4000 hoteli, ośrodków, pałaców, a także teatrów i muzeów oraz innych oryginalnych miejsc. Wyślij zapytanie, a otrzymasz oferty bezpośrednio na swój adres e-mail.

Know-how Co każdy organizator wiedzieć powinien o różnicach międzykulturowych


29.10.2010

Reklama na zagłówkach w samolocie nawiązując do powiedzenia: Sky is the limit (Tylko niebo Cię ogranicza) mówi: Sky is not the limit anymore (Niebo nie jest już ograniczeniem).  Przychylam się do teorii autora o braku ograniczeń podciągając to pod międzynarodowe podróże i spotkania międzykontynentalne. W dzisiejszych czasach zanikły i limity i granice.


Uczestnikami konferencji i partnerami biznesowymi stają się mieszkańcy odległych krain i tak jak o samym podróżowaniu wiemy dosyć sporo, tak wiedza o obcych kulturach wciąż wymaga uzupełnienia.

Uzupełnijmy ją więc troszeczkę, zaczynając od podstaw i kilku przykładów. Kultury można podzielić ze względu na pojmowanie jednostki - kolektywne i indywidualistyczne. Polska plasuje się mniej więcej pośrodku. Do indywidualnych należy np. Ameryka a do kolektywnych zaliczają się m.in. Chiny i Indie.

Oto niektóre zachowania, które budzą mniejsze bądź większe wątpliwości i bywają przyczyną zdezorientowania i zażenowania.

Zacznijmy od milczenia – niekoniecznie wymownego. W Polsce milczenie podczas spotkania może okazać się nietaktem i wywołuje poczucie niezręcznej ciszy. W kulturach kolektywnych – po prostu przebywanie z kimś, nawet bez słów, jest postrzegane pozytywnie.

Targowanie się. Niektóre kultury (zwłaszcza arabskie i inne kolektywne) postrzegają handel jako pewien rodzaj obcowania z drugim człowiekiem i obrażają się jeśli proponowaną cenę przyjmie się od razu. Bywa, że cena może okazać się mniej ważna od samego faktu negocjacji. 

Odległość osobista - strefa przestrzeni, którą przyjmujemy rozmawiając z kimś - w krajach np. arabskich jest dużo mniejsza, więc nie ma powodu do obaw jeśli Arab nagle blisko do nas podejdzie i  naruszy naszą przestrzeń osobistą. Podobnie wygląda sytuacja z dotykaniem.

W kulturze kolektywnej mniej chętnie osoby wybijają się z grupy - dlatego nie jest łatwo przekonać np Chińczyka, żeby przejawił własną inicjatywę. W rozmowach z kolektywnymi nacjami trzeba wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. 

Utrata twarzy jest równoznaczna z utratą autorytetu społecznego - trzeba o tym pamiętać, bo to co dla nas może być drobiazgiem, dla innych może okazać się poniżeniem - co z kolei ma bezpośredni wpływ na interesy, które mogą przybrać niekorzystny dla nas obrót.

Punktualność. W Polsce punktualność nie jest aż tak ważna. Niezbyt chętnie lubimy czekać, ale raczej rzadko wyciągane są konsekwencje dla spóźnialskiego. Zupełnie inaczej wygląda ta kwestia u Niemców - spóźnienie się to obraza. Najbardziej na luzie podchodzą do tematu punktualności Hindusi - czy dziś czy jutro, co za różnica.

Słowność i obietnice. Ze słownością pewien problem mają Norwedzy – nie zawsze to co mówią pokryje się później z prawdą. Nie należy się jednak obrażać. Często samo przypomnienie o obietnicy wystarczy.

Jako, że na świecie ciągle trwa nierówna walka o równouprawnienie kobiet, ich pozycja nie we wszystkich kulturach postrzegana jest identycznie. W kulturze kolektywnej (np. Chiny, Indie, Japonia) kobiety po ślubie praktycznie stają sie własnością rodziny męża i nie mają "własnej woli", dlatego w tych kulturach wysyłanie kobiet na rozmowy biznesowe nie zawsze może okazać się dobrym pomysłem.

Podsumowując - kod komunikacji niewerbalnej (która stanowi około 70% danych, które przekazujemy) jak i werbalnej, bardzo różni się między kulturami.  By rozmowy biznesowe potoczyły się pomyślnie przed każdą podróżą należy się przygotować i poznać główne zasady funkcjonowania społeczeństwa w kraju do którego zmierzamy.


Autor: Paulina Król, konferencje.pl
Konsultacja: Maciej Wiktor, mgr psychologii, Uniwersytet Gdański
 

Pobierz Ebooka:
Pierwszy przewodnik eventowy po Warszawie. Przejrzyj, zanim wybierzesz obiekt na swoje następne wydarzenie.
Poleć artykuł:
Napisz komentarz:
lista aktualności

Newsletter

RSS - Aktualności

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

X

Najnowsze oferty specjalne

Newsletter

W każdy wtorek najnowsze obiekty, newsy
i artykuły w Twojej skrzynce. Bądź na bieżąco!

Co nowego?

Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne Hotele konferencyjne
Wędkarstwo Rafting Jazda konna Zorbing Pojazdy specjalne
Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne Konferencje i kongresy Agencje eventowe
Sprzęt Audio Video Agencje eventowe Tłumaczenia symultaniczne Konferencje i kongresy Agencje eventowe